Most olvasott cikk
Trumpon múlik, fellép-e az Egyesült Államok a zsiráfok védelmében

Trumpon múlik, fellép-e az Egyesült Államok a zsiráfok védelmében

Három zsiráf a zöld füves, fás szavannán, kétoldalt felnőtt egyedek, közöttük egy zsiráfbébi

A zsiráfok védelmében korlátozhatják a vadásztrófea-importot az Egyesült Államokban. A javaslat értelmében csak különleges engedéllyel lenne erre lehetőség a jövőben. Erről a kérdésről azonban már nem az aktuális elnök, Joe Biden kormánya dönt.

A zsiráfok szigorúbb védelmét fontolgatják az Egyesült Államokban, látva, milyen meredeken csökken a számuk Afrikában – jelentették be szövetségi vadvédelmi hatóságok. Hogy mégis mi köze van az Egyesült Államok veszélyeztetett fajokról szóló törvényének egy – természetes körülmények között – másik kontinensen élő állathoz? A kulcs az import és az anyagi támogatás.

A szigorítás keretében

  • korlátoznák a zsiráfok testrészeinek importját az Egyesült Államokba,
  • valamint nagyobb természetvédelmi finanszírozással segítenék elő a faj túlélését.

2022-ben több ezer zsiráftestrész került az Egyesült Államokba – trófeák, bőrök, lábak, csontok és csontfaragványok formájában – írja a The New York Times. A lap szerint ez az utolsó olyan év, amelyről nemzetközi adatok állnak rendelkezésre ezzel kapcsolatban. A tisztviselők leszögezték, a kereskedelem nem a zsiráfpopuláció csökkenésének elsődleges oka, ám szerintük az is kétségtelen, hogy bizonyos fokú nyomást ez is gyakorol a populációra. Ezért azt javasolják, hogy csak különleges engedélyekkel lehessen az Egyesült Államokba bevinni zsiráfokhoz köthető trófeákat.

Ez az intézkedés a zsiráfok védelmét támogatja, és biztosítja, hogy az Egyesült Államok ne járuljon hozzá a továbbiakban a zsiráfok egyedszámának csökkenéséhez

nyilatkozta Martha Williams, az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálatának igazgatója.

A zsiráfok ügye kicsúszik az aktuális kabinet kezei közül

Világszerte mintegy 117 ezer vadon élő zsiráf maradt a namíbiai Giraffe Conservation Foundation (Zsiráfvédelmi Alapítvány, GCF) szerint. Ez az 1980-as években dokumentált állapothoz képest közel 30 százalékos csökkenést jelent. Ez egyébként még egy optimistább becslésnek is tekinthető. Amikor ugyanis a zsiráf 2016-ban a „kihalással fenyegetett” kategóriába került a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján, akkor azzal kalkuláltak, hogy a globális egyedszám százezer alatt lehet.

Az alapítvány rámutatott, hogy számos olyan területről, amelyet hagyományosan a zsiráfok elsődleges élőhelyének tekintenek, szinte teljesen eltűnt a faj. A helyzetet bonyolítja, hogy csak korlátozott mértékben végeztek zsiráfokkal kapcsolatos természetvédelmi kutatásokat Afrikában.

Az még kérdéses, hogy a Trump-adminisztráció miként kezeli majd a javaslatot. Az már biztos, hogy a zsiráf védelmének szigorításáról már csak Donald Trump régi-új elnök januári beiktatása után döntenek. Most ugyanis még csak a társadalmi egyeztetés szakasza kezdődött el: 90 napjuk van az amerikaiaknak, hogy véleményt nyilvánítsanak ebben a kérdésben. Az ügy végére egy éven belül kerülhet pont.

Egyre több a vadásztrófea-tilalom

Év elején a belga parlament is megszavazott egy vadásztrófea-behozatali tilalmat. Már tavaly lehetett tudni, hogy ilyen lépésre készülhet az ország. 2023 nyarán ugyanis a miniszterek tanácsa jóváhagyta az erre vonatkozó törvénymódosítási javaslatot. Állatvédői szempontból hab a tortán, hogy az eredeti indítványban szereplő lista végül még bővült is a javaslat elfogadásáig. A végső verzióban végül szerepelnek oroszlánok, tigrisek, elefántok, orangutánok, makik és különböző fajta teknősök is.

A hatás most még korlátozott lesz. Ez egyelőre inkább szimbolikus lépés. Ez egy politikai jelzés részünkről, mert tudjuk, hogy ma európai szinten kevés ország tiltja a vadásztrófeák importját olyan ambiciózusan, mint Belgium. Hollandiában érvényben van a tilalom, Finnországban is, Franciaország pedig dolgozik rajta

mondta a parlamenti jóváhagyást követően Zakia Khattabi belga környezetvédelmi miniszter is.

A német környezetvédelmi minisztérium szintén idén jelentette be, hogy szigorítani szeretnék a vadásztrófeák importjára vonatkozó nemzeti szabályrendszert. A botswanai elnök, Mokgweetsi Masisi azonban nem reagált kifejezetten lelkesen a német tervekre. Kijelentette, 20 ezer élő elefántot küldenek Németországba, hogy átérezzék, mekkora galibát okozhat a mindennapi életben ezeknek az állatoknak a jelenléte.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének