Most olvasott cikk
Javítja a mentális egészséget a természetközeli közösségi tevékenység

Javítja a mentális egészséget a természetközeli közösségi tevékenység

Egy csapat ember guggol egy zöld, füves területen, növényeket ültetnek. A háttérben fák

Boldogabbak lettek, kevésbé szorongtak és értékesebbnek tartották az életet azok, akik részt vettek egy több éven keresztül zajló, természetközeliséget célzó projektben. A zöldközösségi terápián részt vevők közösségi kerteket gondoztak, szabadban végeztek sporttevékenységet, vagy éppen fát ültettek. A projekt összegzése rávilágított arra is, hogy a módszer olcsóbb, mint a hagyományos kezelési formák.

Kifejezetten pozitív hatással volt a természetben végzett közösségi tevékenység több ezer alany mentális állapotára a Green Social Prescribing (zöldközösségi terápia) projekt kiértékelése alapján. Az eredmények tovább erősítik a természet jótékony befolyását az egyén lelki állapotára. A 2020-ban indult hét projektben 8339 ember vett részt, akiket orvosaik, terapeutáik vagy szociális munkások ajánlottak be – közölte a The Guardian.

Ennek a projektnek a keretében a Green Social Prescribing a rossz mentális egészséggel küzdők természetközeli tevékenységben való részvételének támogatását jelenti.

Számos különböző természetközeli tevékenység van, amibe a résztvevők bekapcsolódhatnak a zöldközösségi terápia keretein belül. Ezek tipikusan a szabadban végzett párbeszédes tevékenységek, kertészkedés, sport- és testmozgásközpontú foglalkozások, alternatív terápiák a természetben stb.

– olvasható az összefoglalóban.

A résztvevők 21 százalékban etnikai kisebbség tagjai, 57 százalékban pedig gazdaságilag deprivált térségből származók voltak. A korábbi hasonló projektekhez képest a mostaninak szélesebb körű volt a társadalmi elérése. A zöldközösségi terápiák helyszínei Humberside, South Yorkshire, Derbyshire, Nottinghamshire, Manchester, Surrey és a nyugati országrész voltak.

A zöldközösségi terápia résztvevőinek jólléte nagymértékben javult

A projektben részt vevő alanyok átlagos boldogsága, életigenlése és szorongási értékei is szignifikáns módon változtak a természetközeli közösségi tevékenységek során. A projekt előtt a boldogságérték (10-es skálán) átlagosan 5,3 volt, azt követően viszont felugrott 7,5-re. Ugyanígy az életigenlés is megnövekedett 4,7-ről 6,8-ra. A szorongás átlagos értéke pedig 4,8-ról 3,4-re csökkent.

„A csoportos tevékenység után boldogságot, örömöt és nyugalmat érzek. Úgy érzem, elértem valamit, és azt tapasztalom, hogy javul az állapotom” – mondta az egyik résztvevő.

Az eredményeink azt sugallják, hogy a zöldközösségi terápia hatékony módja az emberek lelki egészségének támogatásának

– mondta prof. Ruth Garside, a projektről írt jelentés egyik szerzője.

A projekt arra is rávilágított, hogy az ilyen jellegű terápia jóval olcsóbb, mint a megszokott módszerek. Míg tíz alkalom egy kognitív viselkedésterápián akár ezer fontba is kerülhet, a zöldközösségi terápia mindössze körülbelül ötszáz font anyagi terhet jelentett alanyonként.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.