Boldogabbak lettek, kevésbé szorongtak és értékesebbnek tartották az életet azok, akik részt vettek egy több éven keresztül zajló, természetközeliséget célzó projektben. A zöldközösségi terápián részt vevők közösségi kerteket gondoztak, szabadban végeztek sporttevékenységet, vagy éppen fát ültettek. A projekt összegzése rávilágított arra is, hogy a módszer olcsóbb, mint a hagyományos kezelési formák.
Kifejezetten pozitív hatással volt a természetben végzett közösségi tevékenység több ezer alany mentális állapotára a Green Social Prescribing (zöldközösségi terápia) projekt kiértékelése alapján. Az eredmények tovább erősítik a természet jótékony befolyását az egyén lelki állapotára. A 2020-ban indult hét projektben 8339 ember vett részt, akiket orvosaik, terapeutáik vagy szociális munkások ajánlottak be – közölte a The Guardian.
Ennek a projektnek a keretében a Green Social Prescribing a rossz mentális egészséggel küzdők természetközeli tevékenységben való részvételének támogatását jelenti.
Számos különböző természetközeli tevékenység van, amibe a résztvevők bekapcsolódhatnak a zöldközösségi terápia keretein belül. Ezek tipikusan a szabadban végzett párbeszédes tevékenységek, kertészkedés, sport- és testmozgásközpontú foglalkozások, alternatív terápiák a természetben stb.
– olvasható az összefoglalóban.
A résztvevők 21 százalékban etnikai kisebbség tagjai, 57 százalékban pedig gazdaságilag deprivált térségből származók voltak. A korábbi hasonló projektekhez képest a mostaninak szélesebb körű volt a társadalmi elérése. A zöldközösségi terápiák helyszínei Humberside, South Yorkshire, Derbyshire, Nottinghamshire, Manchester, Surrey és a nyugati országrész voltak.
A zöldközösségi terápia résztvevőinek jólléte nagymértékben javult
A projektben részt vevő alanyok átlagos boldogsága, életigenlése és szorongási értékei is szignifikáns módon változtak a természetközeli közösségi tevékenységek során. A projekt előtt a boldogságérték (10-es skálán) átlagosan 5,3 volt, azt követően viszont felugrott 7,5-re. Ugyanígy az életigenlés is megnövekedett 4,7-ről 6,8-ra. A szorongás átlagos értéke pedig 4,8-ról 3,4-re csökkent.
„A csoportos tevékenység után boldogságot, örömöt és nyugalmat érzek. Úgy érzem, elértem valamit, és azt tapasztalom, hogy javul az állapotom” – mondta az egyik résztvevő.
Az eredményeink azt sugallják, hogy a zöldközösségi terápia hatékony módja az emberek lelki egészségének támogatásának
– mondta prof. Ruth Garside, a projektről írt jelentés egyik szerzője.
A projekt arra is rávilágított, hogy az ilyen jellegű terápia jóval olcsóbb, mint a megszokott módszerek. Míg tíz alkalom egy kognitív viselkedésterápián akár ezer fontba is kerülhet, a zöldközösségi terápia mindössze körülbelül ötszáz font anyagi terhet jelentett alanyonként.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.