Simán el lehet készíteni az eredeti „piros” lasagnét is növényi verzióban, de néha muszáj fejet hajtani a vegán sztereotípiák előtt, és mindent „zöld” verzióban megcsinálni.
A viccet félretéve, a lasagne szó szerint nagyon sokszínűen elkészíthető a hagyományos verzión kívül: narancssárgán sütőtökkel és/vagy édesburgonyával, lilán céklával, padlizsánnal és/vagy lila káposztával vagy épp zölden, spenóttal és cukkinivel.
Hozzávalók
6 személyre
- 2 evőkanál olívaolaj
- 500 g lasagne lap
- 300 gramm friss vagy fagyasztott spenót
- 2 közepes cukkini (kb. 360 gramm)
- 2 csomag füstölt tofu (2×180 gramm)
- egy bögre friss bazsalikom
- 2 fej vörös- vagy lila hagyma
- 7 közepes gerezd fokhagyma
- 1 liter + 200 ml cukrozatlan növényi tej
- 1 teáskanál keményítő
- 2 csipet szerecsendió
- 1 db babérlevél
- 3 evőkanál jó minőségű margarin (ha nem jutsz hozzá, inkább olívaolajat használj)
- 3 evőkanál búzaliszt
- opcionális: 200 g olvadós növényi sajt
- frissen őrölt bors
- só
A zöld lasagne elkészítése
- A műveletet a besamellel kezdjük: ehhez először hámozz meg egy fej hagymát és két gerezd fokhagymát, a hagymát vágd négyfelé, a fokhagymát pedig kétfelé. Egy lábasban tedd fel nagy lángon a növényi tejet, tedd bele a hagymát és a fokhagymát, egy babérlevelet, két csipet szerecsendiót, fél teáskanál sót, és ha felforrt, vedd vissza a lángot közepesen alacsonyra. Időnként megkevergetve húsz percig hagyd a tűzhelyen, majd zárd el, és tedd félre.
- A cukkinit ½ cm vastag szeletekre karikázd fel (hosszában is felszeletelheted, ha szeretnéd, ez esetben keresztben először vágd ketté, majd így szeleteld fel őket), sózd le mindkét oldalán, és tedd félre.
- Most jön a ragu: ehhez vágj finomra egy fej hagymát és préselj össze négy gerezd fokhagymát. Egy evőkanál olívaolajon, közepesen alacsony lángon kezdd el pirítani a hagymát, és pár perc elteltével egy jó nagy csipet sót keverj hozzá.
- Miközben a hagyma pirul, morzsold össze a kezeddel a tofut, és ha a hagyma már kb. 8 perce pirul, add hozzá egy nagy csipet sóval, és vedd a lángot közepesre.
- Miközben a tofu sül, a spenótot vágd össze olyan kicsit darabokra, amihez csak türelmed van. Ha fagyasztott spenótot használsz, ezt értelemszerűen hagyd ki. Járj el ugyanígy a friss bazsalikommal is, ezt viszont tényleg nagyon apróra vágd, mintha petrezselymet aprítanál.
- Ha a hagyma és a tofu már 6-8 perce pirul, add hozzá a préselt fokhagymát, és további két percig kevergesd. Ha szükséges, adj még hozzá pici olívaolajat.
- Vedd közepesre a lángot, és szép lassan kezdd el a tofuhoz adagolni a spenótot: egyben nem fog menni, de hamar összeesik, 3-4 adagban néhány perc alatt bele tudod keverni. Tegyél hozzá (legalább fél teáskanál) sót, és közepes lángon szépen párologtasd el a spenótból kieresztett vizet, kb. tíz perc alatt.
- A cukkiniszeletekről papírtörlővel itasd le a vizet, forgasd össze őket kb. egy evőkanál olívaolajjal, sóval és egy gerezd zúzott fokhagymával, majd közepesen forró serpenyőn mindkét oldalukon süsd elő őket 2-2 percig (nem kell, hogy puha legyen).
- Melegíts fel 200 ml növényi tejet melegre, de ne forróra. Egy teáskanál keményítőt tegyél egy pohárba, és először csak egy löttyintésnyi növényi tejjel keverd csomómentesre villával, majd add hozzá a többi tejet is. Ha a nagyja víz elpárolgott a spenótról (nem baj, ha kicsit még vizes), add hozzá a keményítős növényi tejet, és folyamatosan kevergetve várd meg, amíg besűrűsödik.
- Add hozzá a raguhoz a finomra vágott bazsalikomot, frissen őrölt borsot, kóstold, és sózd, ha szükséges, majd két perc elteltével zárd el a tűzhelyet.
- Most pedig befejezzük a besamelt: ehhez először is halászd ki a hagymát, a fokhagymát és a babérlevelet a növényi tejből (a hagymát és a fokhagymát hűtőbe teheted, és mondjuk beleturmixolhatod bármilyen levesbe vagy raguba).
- Egy lábasban melegíts fel három evőkanál jó minőségű margarint, és közepesen alacsony lángon szépen szórj bele három evőkanál lisztet úgy, hogy közben habverővel folyamatosan kevergeted. Két dologra figyelj: ne legyen túl forró a margarin, különben azonnal le fog égni a liszted, illetve mindenképp habverőt használj, fakanállal csomós maszlagot fogsz kapni.
- Kb. 2 perc alatt illatos, aranyszínű pasztának kell kinéznie a margarinos lisztnek: ekkor szépen elkezdheted hozzáadagolni a tejet úgy, hogy közben folyamatosan kevergeted a habverővel. Egészen addig kevergesd, amíg be nem sűrűsödik: ekkor kóstold, tegyél hozzá frissen őrölt borsot és sózd, ha szükséges (szinte biztosan kell még bele, a besamelből nem érdemes kispórolni, különben ízetlen lasagnét fogsz kapni), majd zárd el.
- Egy közepesen nagy méretű, magas falú tepsiben kezdd el rétegezni a lasagnét: legalulra egy vékony réteg tofus-spenótos ragu kerüljön, erre jöhet egy réteg lasagne lap, erre egy réteg besamel szósz (arra figyelj, hogy a tetejére maradjon elég besamel, inkább a közepén legyen kicsit vékonyabb réteg, mint felül, különben szárazra, keményre fog sülni), egy réteg cukkini, egy réteg ragu, még egy réteg lasagne lap, besamel, cukkini, ragu, amíg el nem fogy. A lasagne tetejére egy réteg lasagne lap, majd erre egy réteg besamel kerüljön.
- Ha használsz, akkor a tetejére reszelj növényi sajtot, de enélkül is szép pirosra sül a besamel miatt, szóval nem feltétlen szükséges. Először 200 fokon fólia alatt 20 percig süsd, majd a fóliát eltávolítva még 20 percig. Mielőtt felvágod, várj vele legalább 20 percet: így kevésbé fog szétesni, és pont ehető hőmérsékletű is lesz.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.