Az évtizedek óta nem látott szárazság miatt drasztikus lépésre készülnek Zimbabwe vezetői. Kétszáz elefánt lemészárlásával igyekeznek enyhíteni az élelmiszerhiányt az aszály által leginkább érintett településeken. Ehhez hasonló lépésre szánta el magát a közeli Namíbia is nem sokkal korábban.
Afrika déli területein régóta nem látott aszály pusztít, emiatt pedig több mint 60 millió ember élelmiszer-ellátása került veszélybe. Zimbabwe kormánya úgy döntött, hogy kétszáz elefánt leölésével igyekeznek enyhíteni a leginkább fenyegetett településeken élők sorsát – írja a The Guardian.
Megerősítjük, hogy körülbelül kétszáz elefánt kilövését tervezzük országszerte. A végrehajtás pontos részletei még kidolgozás alatt állnak
– nyilatkozta Tinashe Farawo, a zimbabwei természet- és vadvédelmi hivatal egyik szóvivője.
Az országban hozzávetőlegesen 84 ezer elefánt él, ami nem utolsósorban a sikeres konzervációs intézkedések eredménye. A hatóságok szerint ekkora állomány mellett eltörpül az a kétszáz állat, akiknek a kilövését tervezik.
Zimbabwénak több elefántja van, mint amennyit az erdői el tudnának tartani. Tanácskozásokat folytatunk a ZimParksszal és egyes helyi közösségekkel, hogy meglépjük, amit Namíbia is meglépett. Vagyis hogy kilőjük az állatokat, és talán mozgósíthatjuk a nőket, hogy megfelelően kiszárítsák a húst, becsomagolják, és eljuttassák azokhoz a közösségekhez, akiknek a leginkább szükségük van a fehérjére
– mondta Sithembiso Nyoni, az ország környezetvédelmi minisztere a Voice of Americának.
Az élelmiszerhiány és a rezervátumokra nehezedő nyomás enyhítése mellett az emberek és állatok közötti konfliktusok csökkentése is célja a vadászatnak. Ilyen aszályos időben ugyanis nő a szerencsétlenséggel végződő találkozások száma. Tavaly 50 ember vesztette életét Zimbabwéban elefántokkal való összetűzés következtében.
Nem mindenki szerint jó ötlet az elefántok leölése
A közeli Namíbia nem olyan régen több mint 700 vadállatra mondott halálos ítéletet hasonló megfontolásból. Az ő listájukon több más állatfaj mellett 83 elefánt szerepel. Ahogy a namíbiai döntés, úgy a zimbabwei sem aratott osztatlan sikert, különösen a természetvédők ellenzik az ötletet.
Az elefántok lemészárlásán kívül számos dolog van, amivel a kormány megóvhatja a lakosait az aszály veszélyeitől. Szerintem nem kéne az állatokat kilőni
– mondta Farai Maguwu, a Center for Natural Resources Governance nonprofit szervezet igazgatója. Hozzátette, hogy az elefántok az egyik legnagyobb turistacsalogatók az országban, ezért nagyon rossz fényt vetne Zimbabwéra, ha elkezdenék leölni az állatokat.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Zimbabwe régóta szeretné, hogy lehessen kereskedni elefántcsonttal, illetve az elefántokkal, ám ebben a CITES-egyezmény meggátolja. Emiatt a környezetvédelmi miniszter felvetette azt is, hogy kilépnek az egyezményből és saját kezükbe veszik az irányítást.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.