Az Amerikában kitenyésztett XL bully macska egyre nagyobb népszerűségnek örvend a szigetországban. A szfinx kopaszságáért felelős génjének és a tacskómacska rövid lábaiért felelős génjének keresztezéséből létrejött fajtának az állatorvosok szerint tucatnyi egészségügyi problémája lehet. Ráadásul sokkal rövidebb ideig élnek, mint a többi macska.
Nincs szőre, rendellenesen rövidek a lábai, és a bőre akár a csupasz turkálóé. Így néz ki a legújabb dizájner-macskafajta, ami az amerikai XL bully kutyára hajazó megjelenése miatt az XL bully macska becenevet kapta. Az Egyesült Államokban kitenyésztett mutáns macskafajta nemrég Nagy-Britanniába is eljutott. Van olyan tenyésztő, aki közel 2 millió forintnak megfelelő összeget kér egy-egy egyedért. Az állatorvosok szerint viszont a fajta élettartama nagyon rövid, és a testi adottságaik miatt számos egészségügyi kockázatnak vannak kitéve – írja a Telegraph.
A jövőbeli gazdiknak igenis tisztában kell lenniük a mutáns és kísérleti fajták tartásával járó komoly kockázatokkal. A vásárlók a döntéseikkel befolyásolhatják a kínálatot. Elérhetjük, hogy a tenyésztők az esztétikai tényezők helyett az állatok egészségére és jóllétére fókuszáljanak, ha nem veszünk szélsőséges fizikai jellemzőkkel rendelkező fajtákat
– írja dr. Grace Caroll, a Queen’s University Belfast állatviselkedési szakértője. Hozzátette, ha az etikus tenyésztés irányába haladunk, azzal biztosíthatjuk, hogy a macskák macskák lehessenek a jövőben is.
Az XL bully macska fizikai jellemzői a szfinx macska, valamint a tacskómacska leglátványosabb jegyeit hordozzák. Ez a szőrtelenség (és bajusztalanság), valamint a természetellenesen apró lábak. A rövid, görbe lábak és a hozzájuk tartozó testtartás miatt kapta a macska az XL bully nevet, ami az Amerikában kitenyésztett, leginkább amerikai pitbull terrier és staffordshire terrier kutyák keresztezéséből jött létre. A fajta a szigetországban tiltott, mert a halállal végződő kutyatámadások nagy számban köthetők ehhez a fajtához.
Az XL bully rövid életű, és sok betegség fenyegeti
Egyre többen tisztában vannak vele, hogy egy fajta túltenyésztése, a szélsőséges fizikai jegyek kihangsúlyozása nem a legetikusabb az állatra nézve. Az igen népszerű turcsi orrú kutyák, mint a mopsz vagy a francia buldog, sok esetben szenvednek légúti és mozgásszervi problémáktól. Nincs ez másként az XL bully macska esetében sem. Ráadásul a fajta előrelátható élettartama elég rövid. Egy 2024-es kutatás szerint a Nagy-Britanniában élő macskák átlagos élettartama 12 év, ám a szfinx macskáké csupán 6,7 év.
Kifejezetten természetellenes mutációkat előtérbe hozni, mint a szőrtelenség, ami leégéshez vezet, az apró termet, ami a mozgásban okoz számukra problémát és ízületi gondokat okozhat, és a redőzött bőr, ami egy életen át tartó bőrfertőzésekkel fenyeget, azt jelenti, hogy ezeknek az állatoknak az élete végig szenvedéssel fog telni
– adott hangot lesújtó véleményének dr. Dan O’Neill, a Royal Veterinary College professzora.
A szakértők egyöntetűen amellett érvelnek, hogy a felelős és tudatos állattartók mindenképpen kerüljék a fajta megvásárlását. Ezzel ugyanis azokat a szélsőséges tenyésztési gyakorlatokat támogatnák, amelyek az állat egészségének kárára, kizárólag az extrém megjelenésre fókuszálnak a nagyobb haszon reményében.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.