Kihúzta a gyufát a WWF az oroszországi törvényhozóknál: úgy látják, hogy a természetvédelmi szervezet túlságosan sokszor próbál infrastrukturális, valamint ipari beruházásokat megfúrni. A szervezet aktivistái ezért „külföldi ügynök” besorolást kaptak.
„Külföldi ügynöknek” minősítette Oroszország a svájci székhelyű WWF-et, a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezetét. A Kreml először 2012-ben vezetett be az országban működő, de külföldi finanszírozású civil szervezetekre vonatkozóan szigorításokat. Tavaly júniusban aztán az orosz parlament alsóháza további korlátozásokra bólintott rá, hogy megrendszabályozzák a „külföldi befolyás alatt álló” személyeket és szervezeteket.
A „külföldi ügynök” címke a gyakorlatban szigorúbb kormányzati ellenőrzést von maga után. Ráadásul erősen pejoratív jelentéstartalommal is bír, gyakran használja a Kreml ezt a módszert arra, hogy hiteltelenítsen egy szervezetet a lakosság szemében.
Érdekesség, hogy a georgiai kormány éppen a közelmúltban hátrált ki egy hasonló törvénytervezet mögül, miután tüntetők ezrei lepték el az utcákat két egymást követő napon is.
Külföldi befolyás természetvédelmi csomagolásban?
A moszkvai igazságügyi minisztérium a WWF besorolásával kapcsolatos döntést azzal indokolta, hogy a természetvédelmi szervezet
a természet és a környezet védelmének álcája mögé bújva próbálta befolyásolni a végrehajtó és törvényhozó hatóságok döntéseit, és így akadályozta bizonyos ipari és infrastrukturális projektek megvalósítását.
A WWF képviselői megalapozatlannak nevezték a befolyásolási vádat a független orosz hírportálnak, a Meduzának adott nyilatkozatukban. Azt ígérték, bíróságon támadják meg a Kreml döntését, és a továbbiakban is mindent megtesznek az oroszországi természetben élő ritka állatfajok védelmében.
Érdekütközések
Moszkva álláspontja részben érthető, hiszen a természetvédelmi aktivisták valóban gyakran igyekeznek megakadályozni nagy beruházásokat, amelyeket sok esetben az állam is támogat. Ezzel pedig aktívan tesznek azért, hogy stratégiai váltást érjenek el kormányzati szinten. A helyzetet még pikánsabbá teszi, ha az egyes projektek kigáncsolására törekvő természetvédők külföldiek, vagy éppen külföldi szervezet áll mögöttük.
Ebbe a sémába illeszkedett például az az eset is, amikor Greta Thunberg svéd klímaaktivistát egy németországi szénbánya elleni tüntetésen őrizetbe vette a rendőrség.
Egy békés tüntetés résztvevőjeként fogott el a rendőrség, de még aznap este szabadon engedtek, a klímavédelem ugyanis nem bűn
– mondta Greta Thunberg.
Másik oldalról viszont a természetvédelmi szervezetek és aktivisták álláspontja is védhető, hiszen egy környezetkárosító projekt hatásai a legritkább esetekben maradnak országhatárokon belül. Arról nem is beszélve, ha az adott beruházás egy – csak az adott helyen élő – ritka fajt veszélyeztet.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.