2017-ben, egy súlyos térdsérülést és műtétet követően tért át a vegán életmódra a párizsi olimpia női párbajtőrvívó bajnoka. Vivian Kong Man Wai a felépülését kívánta gyorsítani ezzel a döntéssel, ám azóta fizikálisan is erősebbnek érzi magát. Tudja, hogy sokak számára példakép, ezért nem titkolja, hogy növényi étrendet követ.
A hongkongi párbajtőrvívó nőt ünneplő tömeg várta a hongkongi reptéren csütörtökön. A 30 éves sportolónő jelentős hátrányból fordítva nyerte a francia Auriane Mallo-Breton elleni döntőt, s ezzel hazája első olimpiai aranyát nyerte a Párizsban zajló ötkarikás játékokon.
A háromszoros olimpikon igazi példakép a városállam fiataljai, különösen annak leányai számára. Győzelmével óriási lendületet adhat országa vívósportja számára. És talán a vegán életmódnak is, hiszen nyíltan vállalja, hogy hét éve követ növényi étrendet.
A háromszoros Ázsia-bajnokság-győztes, hazáját már két ötkarikás játékon (Rio és Tokió) is képviselő sportolónő Hongkong első vívója, aki a világkupa-sorozatban nyerni tudott, mégpedig 2019 januárjában Havannában. Később még három hasonló címet szerzett, a Grand Prixen pedig kétszer állhatott a dobogó legmagasabb fokára.
Növényi étrenddel a gyógyulásért
Pedig 2017-ben egy térdsérülés és az azt követő műtét komoly próbatétel elé állította az akkor még peszkatáriánus (halat is fogyasztó) étrendet folytató sportolót, s akár derékba is törhette volna ígéretes sportkarrierjét. De nem így lett.
Kong úgy érezte, új emberré kell válnia a teljes gyógyulás érdekében. Olyan ételek után kezdett kutatni az interneten, amelyek bizonyítottan gyorsítják a felépülést. Az információk alapján az állati eredetű élelmiszerek teljes elhagyása mellett döntött.
Választását megkönnyítette, hogy mindig is szerette a zöldségeket és a gyümölcsöket. Számára azonban az is fontos volt, hogy vegánná válva etikusabb, környezetkímélőbb és felelősebb életmódot választhat magának.
A „Queen Kong”-ként, vagyis Kong királynőként is becézett vívónő szerint hazájában nem jelent különösebben nagy problémát a növényi étrend követése. A buddhista templomi ételek között nagyon sok a vegán vagy vegetáriánus, ahogy a hagyományos kínai konyha fogásai is pillanatok alatt alakíthatók át növényire. Kedvence a tofu, amiből elmondása szerint szinte bármi elkészíthető, a variációknak csak a csillagos ég szabhat határt.
A szükséges fehérjét a növényi táplálkozás is biztosítja, ugyanakkor az életmódommal egy jó és fontos ügyet támogathatok
– idézték az olimpiai bajnokot a siker kapcsán, aki azt sem titkolta, manapság gyorsabban nyeri vissza erejét az edzéseket, versenyeket és az esetleges kisebb sérüléseket követően. Emellett az izomfájdalmaknak is egyik napról a másikra inthet búcsút. Amióta vegán, sokkal erősebbnek érzi magát fizikálisan.
Vivian általában napi három-öt órát edz, hétfőtől szombatig. Szabadidejében jógázik, nagyon szereti aktívan kombinálni a fizikális és a lelki gyakorlásokat. A meditáció az összpontosítás és a bemelegítés területén segíti. Vívóként igen sokoldalú igénybevételnek van kitéve. Gyors és robbanékony erőre, kitartásra és jó technikára egyaránt szüksége van, miközben az asszók végén többnyire a szellemi frissesség dönt.
Már az olimpiai bajnoki cím előtt is tudta, az ötkarikás részvétellel megnőtt személyes példájának jelentősége. A győzelem azonban most még inkább a figyelem központjába állítja hazájában:
Az embereket érdekli, hogy mit mondok, milyen ügyekért szállok síkra. Sportolóként tehát el kellett gondolkodnom, mi is fontos számomra az életben, milyen üzenetet szeretnék eljuttatni a világ felé. Az egyik ilyen biztosan az, hogy vegán vagyok!
Vivian Kong sportmúltja
A hongkongi születésű Vivian kisgyermekként Kanadában is élt, később pedig a Stanfordon szerzett diplomát. Nagyon sok sportot űzött, köztük a balettot és a taekwondót is. Tizenegy éves volt, amikor édesapja ösztönzésére kipróbálta a vívást, vagyis a „sport balettjét”. Igazán nagy sportolói álmokat azonban nem dédelgetett, felnőttként egy jó munkahelyen szeretett volna bizonyítani, végzettsége szerint a nemzetközi kapcsolatok vagy a jog világában.
A riói olimpiai részvétel azonban mindent megváltoztatott. Olyan nagy hatással volt rá az ötkarikás játékok légköre, hogy inkább a pástot választotta, és párbajtőrvívóként igyekezett kihozni magából a maximumot. Kisebb-nagyobb sikereket követően 2019-ben nyert először világkupát. Az ugyanebben az évben, Budapesten megszerzett vb-bronzát – amelyet egy újabb térdsérüléssel nyert meg – pedig a hongkongi népnek ajánlotta. S bár a tokiói olimpiáról már arannyal szeretett volna visszatérni, ez az álom azonban csak most, három évvel később, Párizsban vált valóra.
Vivian keményen megdolgozott a olimpiai aranyéremért, hiszen idén ismét kiújultak a térdfájdalmai, közvetlenül az Ázsiai-bajnokság, illetve egy hónappal a párizsi olimpia előtt. Csapata azonban mindent megtett a gyors felépülés érdekében, amit a vegán étrend is segített. Még akkor is, ha a hazatérést követően a „hongkongi szellemiséget” jelölte meg sikere kulcsaként, vagyis azt, hogy soha nem adja fel.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.