Minden évben november 1-jén tartják a vegán világnapot a The Vegan Society 50. évfordulója, azaz 1994 óta. A szokás azóta egész vegán hónappá nőtte ki magát. Mutatjuk, hogyan ünnepeld, akár otthon, akár valamilyen program keretében tennéd.
A vegán világnap a veganizmus ünneplésének és a figyelemfelhívásnak a napja – írja a World Animal Protection. Az idén harmincadik alkalommal megrendezett világnapot Louise Wallis, a The Vegan Society akkori elnöke hozta létre 1994-ben.
Bár hivatalos ünneplési módja nincs, a vegán világnapot többféleképp is megtarthatod: töltheted a családoddal, barátaiddal, vagy akár állatjogi aktivizmussal is. Sőt, a The Vegan Society már nem csak világnapként ünnepli az eseményt. „Minden novemberben világszerte megünneplik a vegán világhónapot, amely a vegán mozgalomra hívja fel a figyelmet” – írják.
Így tehát a hónap akár több napján is szentelhetsz időt annak, hogy a veganizmus különböző aspektusaival foglalkozz – íme néhány ötlet, ha nem tudod, hol kezdd.
Menj állatos programokra, amik nem ártanak az állatoknak
Rengeteg olyan programlehetőség létezik, ami az állatkertekkel és cirkuszokkal szemben úgy hoz közel az állatokhoz, hogy közben nem árt vele nekik.
Ilyenek az állatmentes cirkuszok, az állatokról szóló kiállítások – például a Természettudományi Múzeumban –, a vadvédelmi parkok (nem összetévesztendő a vadasparkokkal), például a Petesmalmi Vidrapark – és a természetfilmek. Ezekből akár családi program is kerekedhet: a gyerekekkel együtt is ellátogathatsz ezekre a helyekre, akár múzeumról, akár parkról, akár mozizásról van szó.
Önkénteskedj állatmenhelyen
A vegán világhónap alkalmat adhat az önkénteskedésre is. Az állatmenhelyek fennmaradásához elengedhetetlen az önkéntes munka, így ha ebben a hónapban az állatokkal való kapcsolatodat szeretnéd mélyíteni, ez remek lehetőség.
Ez történhet úgy is, hogy az állatmenhelyen jelentkezel segítőnek, vagy akár ideiglenes befogadónak. Sok olyan menhely is van, ahol a kisebb elköteleződéssel járó kutyasétáltatással is sokat segíthetsz.
A Noé Állatotthon Alapítvány, a Rex Kutyaotthon Alapítvány, a Tappancs Tanya, a Győri Állatmenhely, a Vigyél Haza Alapítvány, a Herosz, a Szentendrei Árvácska Alapítvány és az Etyeki Állatvédő Egyesület is fogad önkénteseket, de majdnem biztos, hogy ha felhívod a hozzád legközelebbi vagy neked legjobban tetsző menhelyet, örömmel fogadnak majd.
Ismerd meg a veganizmus történelmét
Bár a „vegán” kifejezés kialakulása a 20. század közepére datálható, az állatokkal szembeni kegyetlenségtől mentes életfilozófia ennél sokkal régebbre nyúlik vissza.
A vegán világhónap remek lehetőség arra, hogy időt szentelj a történelem során időben és térben széles körben, különböző vallásokban és etikai irányzatokban felbukkanó állatokkal kapcsolatos filozófiák megismerésére.
Tarts vegán vacsoraesteket
A legtöbb ember szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út. A vegán konyhával kapcsolatos sztereotípiák megdöntésére nincs is jobb lehetőség, mint egy vacsoraparti keretében megmutatni a szkeptikus családtagoknak és barátoknak, milyen rendkívül izgalmas lehetőségeket rejt a növényi alapú konyha.
„Vegánként nem kell, hogy valamilyen klubhoz vagy szervezethez tartozz ahhoz, hogy megünnepeld a vegán világnapot. Megteheted a baráti vagy ismerősi köröd keretein belül is, vagy akár a munkatársaiddal úgy, hogy felszolgálsz nekik valami finom ételt, ezáltal megmutatod nekik a vegán konyha ízeit” – írja a Vegan-day.org.
Hozzáteszik, a vacsorára felkészülhetsz vegán weboldalakról letöltött és kinyomtatott szórólapokkal is, ezáltal az étel mellé fontos információkkal is szolgálva a veganizmusról.
Néhány receptötlet a vacsorapartira, ami tuti siker lesz:
- Hamis húsleves
- Édes-savanyú karfiolfalatok
- Vegán krumplis pogácsa
- Vegán burek
- Különleges piték
- Mezzereceptek – vacsoraparti közel-keleti ételekkel
Ha még nem vagy vegán: próbáld ki magad
A vegán világhónapot akár tekintheted egy kihívásnak is – próbáld ki a veganizmust egy hónapra. Vagy ha ez túl nagy falatnak tűnik, akkor tegyél kisebb fogadalmat. Például megfogadhatod, hogy
- ebben a hónapban csak vegán, kegyetlenségmentes kozmetikumokat és tisztítószereket használsz;
- heti háromszor kipróbálsz egy vegán receptet;
- mindennap tanulsz valamit a veganizmusról;
- vagy minden héten megnézel egy veganizmussal kapcsolatos dokumentumfilmet.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.