Most olvasott cikk
Már nem ellenzi a vegán kutyatartást a Brit Állatorvosi Szövetség

Már nem ellenzi a vegán kutyatartást a Brit Állatorvosi Szövetség

Egy kéz tart egy fém tálat egy labrador előtt, amiből a kutya eszik

Korábban bírálta a Brit Állatorvosi Szövetség a növényi alapú kutyatápokat, felmerült azonban, hogy a háttérben érdekellentét állhat. Ennek hatására a szervezet felülbírálta addigi álláspontját. Frissített nézőpontjuk pedig az, hogy a vegán kutyaétrend működhet.

Vegán influenszerek gyakran kapják meg a kérdést egy-egy posztjuk alatt, hogy a kutyájukat mivel etetik. A legtöbb esetben ezek a kérdések válasz nélkül maradnak. Ha pedig mégis felelnek ezek a bizonyos tartalomgyártók, akármit is írnak, garantáltan kommentháborút indítanak el vele.

Megosztó téma, hogy kell-e a kutyák szervezetének egészséges működéshez a hús. Majdnem annyira megosztó ez a kérdés, mint a vegán gyereknevelés.

Közben persze tudományos szempontból is vizsgálták, és vizsgálják még most is, teljes értékűnek tekinthető-e bármiféle vegán kutyaétrend. Egy tavaly év végi kutatás keretében – amelyet a kanadai University of Guelph munkatársai végeztek – három hónapon keresztül vizsgáltak 61 kutyát, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport kísérleti vegán kutyaeledelt (31 kutya), a másik pedig általános húsos tápot kapott. Az állatokat több alkalommal is megvizsgálták az egészségügyi értékeik megfelelő feltérképezése és összevetése érdekében.

A kutatás során tanulmányozott négylábúak egyikének sem romlott az egészségi állapota, nem csökkent a testsúlyuk sem. A kutatók különös figyelmet fordítottak a D-vitaminra, pontosabban arra, hogy a növényi kutyaeledelben található D2-vitamin hatékonysága hogyan viszonyul a húsos tápban található D3-vitaminéhoz. Az eredmény azt mutatta, hogy mindkét típusú vitamin hatékony volt a D-vitamin-szint fenntartásában. A csontsűrűség és csontösszetétel tekintetében sem volt észlelhető változás.

Az ehhez hasonló vizsgálatok és tanulmányok azonban mindeddig sok állatorvost nem győztek meg, így a Brit Állatorvosi Szövetséget (BVA) sem. A helyzet most azonban változott. A szövetség hivatalosan is felvállalta, hogy már nem ellenzik azt, ha valaki növényi étrenden szeretné tartani a kutyáját – írta meg a MarketWatch.

Eddig nem fért bele a vegán kutyaétrend támogatása?

Hogy mi késztette korábbi heves tiltakozásának felülvizsgálatára a BVA-t? Egy kritika. Andrew Knight, egy neves, állatjóléti ügyekben gyakran felszólaló állatorvos-professzor rámutatott, hogy a BVA partnerkapcsolatban áll a Mars Petcare vállalattal, amely nagy összegeket keres a húsalapú állateledelek értékesítésével.

A Mars-BVA partnerség jelentős összeférhetetlenséget jelent. Az állatorvosi egyesületeknek felelősségük, hogy biztosítsák, álláspontjuk bizonyítékokon alapuló, naprakész és nem érdekellentétek által befolyásolt

– fogalmazott.

A professzor véleményét pedig sokan osztották, ami arra ösztönözte a BVA-t, hogy önkritikát gyakoroljon. 2023-ban felhagytak a vegán kutyaétrend szidalmazásával, és létrehoztak egy munkacsoportot. Ennek az volt a feladata, hogy a háziállatok esetében alkalmazott étrendek mindegyike esetében felülvizsgálja a BVA addigi álláspontját a legfrissebb kutatások alapján.

Idén pedig állásfoglalást tettek közzé, amelyben arra buzdították az állatorvosokat, hogy ne akarják eltántorítani a gazdikat attól, hogy növényi alapokon etessék háziállataikat.

„Kiderült, hogy sok ügyfél nem beszéli meg rutinszerűen az állatorvossal a táplálkozással kapcsolatos döntéseket. Tíz állatorvosból ugyanis hat nem volt biztos abban, hogy az általuk vizsgált kutyák és macskák közül hányan kapnak húsmentes étrendet” – olvasható a szövetség közleményében. Ebben azt is leszögezték, nem azt akarták kideríteni vizsgálódásaik során, mely étrend a legjobb a kutyák és a macskák számára. A kulcskérdésük az volt, melyik étrend elfogadható, és melyik nem.

Végül arra jutottak, hogy a vegán kutyaétrend egyelőre a sok szempontból feltérképezetlen kategóriába sorolható, nem süthető rá a „bizonyítottan káros” bélyeg.

Az egyik legjelentősebb probléma ezekben a beszélgetésekben a hosszú távú, bizonyítékokon alapuló kutatások hiánya. Ha az állatorvosok továbbra is a »megbízható hangként« szeretnének helytállni ezekben a beszélgetésekben, létfontosságú, hogy a megfelelő kérdéseket tegyék fel, és a lehető legtöbb adatot rögzítsék. Csak így ismerhetők meg az új étrendek hosszú távú hatásai

– mondta Anna Judson, a BVA elnöke.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.