A jambalaya eredetileg se nem vegán, se nem tészta – így a cím után nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, a következőkben egy rendhagyó receptet mutatunk be.
A jambalaya eredetileg egy rizses fogás, amit feltételezhetően a spanyol, francia és nyugat-afrikai konyha ételei inspiráltak. Az amerikai Louisiana államból származik, ám azóta számos változata terjedt el, köztük egy rizs helyett tésztával készített verzió is.
Hagyományosan többféle hús kerül bele, amit ebben a receptben vegán gabonakolbásszal helyettesítettünk, de használhatunk helyette – vagy mellette – pirított szójakockát vagy tofut is. Ezeken kívül jellegzetessége, hogy rengeteg zöldség kerül bele: hagyma, szárzeller, paprika, és egyes változatokba paradicsom is, amitől szaftosabb és ízletesebb lesz a végeredmény.
A jambalaya elengedhetetlen eleme a csípősség, amit nem érdemes belőle kihagyni, ezért a különböző fűszerek mellett Cayenne-bors is kerül a szószba. Persze ízlés szerint lehet a mennyiséget növelni vagy csökkenteni.
Hozzávalók
- 500 g durumtészta (rövid, pl. penne vagy fusilli)
- 200 g vegán kolbász, készen kapható vagy házi (recept itt)
- 1 nagyobb fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 közepes kaliforniai paprika
- 2 szál szárzeller
- 400 g (egy konzerv) kockázott paradicsom
- 1 evőkanál Worcestershire-szósz*
- 2-3 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál szárított oregánó
- 1 teáskanál szárított kakukkfű
- 1 teáskanál korianderlevél
- ½ teáskanál Cayenne-bors
- só
- frissen őrölt bors
- egy csokor friss petrezselyem
*Néhány Worcestershire-szósz márka szardellát tartalmaz, ezért alaposan olvasd el az összetevőket, mielőtt megveszed.
Jambalaya tészta elkészítése
- A tésztát főzd meg a csomagon található utasítások szerint. Ha leszűrted, hideg vízzel öblítsd át, és csepegtesd le. Miközben a szószt készíted, néha keverd át a tésztát, hogy ne ragadjon össze.
- A vegán kolbászt szeleteld fel, majd egy serpenyőben hevíts egy evőkanál olívaolajat, és közepes lángon pirítsd rajta aranybarnára 7-10 perc alatt. Ha elkészült, tedd félre.
- Közben készítsd elő a zöldségeket. A hagymákat pucold meg, a vöröshagymát aprítsd apró kockákra, a fokhagymát pedig zúzd össze vagy reszeld le. A paprikát vágd kisebb kockákra, a szárzellert pedig hosszában vágd félbe, majd szeleteld fel keresztben.
- Hevíts fel egy-két evőkanál olívaolajat, és közepesen alacsony lángon kezdd el rajta pirítani a vöröshagymát egy nagy csipet sóval. Öt perc után jöhet hozzá a fokhagyma, majd további két perc után a kaliforniai paprika, a szárzeller és jó pár tekerés frissen őrölt bors. Pirítsd még 4-5 percig, amíg a zöldségek kissé megpirulnak, majd keverd hozzá a Cayenne-borsot és a kockázott paradicsomot.
- Add hozzá a Worcestershire-szószt, az oregánót, a kakukkfüvet és a korianderlevelet.
- A petrezselymet aprítsd fel, majd keverd a szószhoz a megpirított vegán kolbásszal együtt. Kóstold, és szükség szerint sózd.
- Keverd össze a megfőtt tésztával, és már tálalhatod is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.