Gyakran felmerülő kérdés, hogy a vegán étrend egészséges-e vagy sem. A tudomány szerint a megfelelően összeállított növényi étrend minden életkorban, minden ember számára tartalmaz minden tápanyagot.
De van más egészségügyi előnye is, ha kizárólag növényeket eszünk? Most mutatunk 6 tudományon alapuló bizonyítékot a vegán étrend előnyeiről.
1. A vegán étrend gazdagabb egyes tápanyagokban
Ha a megszokott, vegyes étrendről áttérsz a növényi étrendre, akkor elhagyod a húst és más állati eredetű termékeket, ezáltal nagyobb hangsúlyt helyezel az egyéb táplálékforrásokra.
Teljes értékű növényi étrend esetén ezek az alapanyagok veszik át az állati termékek helyét: gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek, gombák, hüvelyesek, babfélék, diófélék, olajos magok.
Mivel ezek az ételek a vegánoknál sokkal gyakrabban szerepelnek, mint a hagyományos étrendet követőknél, ezért a vegánok egyes tápanyagokból nagyobb mennyiséghez jutnak.
Például jó néhány kutatás igazolta, hogy a vegán étrend gazdagabb rostokban, antioxidánsokban és hasznos növényi anyagokban. A növényi étrendben több a kálium, a magnézium, a folát, és az A, C, E vitaminok. (1) (2) (3) (4)
Azonban nem minden növényi étrend egyforma! Az igazán rosszul összeállított vegán étrend hiányos lehet B12 vitaminban, vasban, jódban vagy cinkben. (5) Ezért ajánlatos kerülni a tápanyagban szegény ételeket, illetve változatosan étkezni, miután étrendet váltottál.
KÖVETKEZTETÉS: A teljes értékű növényi étrend tápanyagokban gazdagabb, mint a hagyományos étkezés. De fontos, hogy meggyőződj róla, hogy minden fontos tápanyaghoz hozzájutsz.
2. Fogyás vegán étrenddel
Sokan azzal a reménnyel váltanak vegán étrendre, hogy így majd könnyebben leadják a súlyfelesleget. Ez valóban jó érv a növényi étrendre. Tapasztalatokon alapuló vizsgálatok kimutatták, hogy a vegánok általában vékonyabbak és alacsonyabb a testtömeg-indexük. (6) (7)
Ráadásul randomizált, kontrollált vizsgálatok (a vizsgálatoknak legmegbízhatóbb formája) igazolták, hogy a növényi étrend sokkal hatékonyabb a súlycsökkentésben, mint más egyéb étrendek. (8) (9) (10)
Egy 18 hétig tartó vizsgálatban a résztvevőknél a vegán étrend 4,2 kilóval nagyobb fogyást eredményezett, mint a kontrollcsoportnál. (9)
További érdekesség, hogy a vegánok többet fogytak azoknál, akik kalóriamegszorításos étrenden voltak. A vegánok jóllakásig ehettek, mégis csökkent a testsúlyuk. (10) (11)
Sőt, egy nemrég készült tanulmány szerint öt különböző étrendnél a súlycsökkenést tekintve a vegán étrend éppen olyan jól teljesített, mint a szemi-vegetáriánus és a vegyes étrend. (12)
Még azoknál is kicsivel több súlycsökkenéssel jár a növényi étrend, akik nem követik egészen pontosan.
Érdemes megnézni ezt a (magyar felirattal is elérhető) előadást az egyik leghitelesebb orvostól, Dr. Michael Gregertől:
KÖVETKEZTETÉS: A növényi étrend természetes módszer lehet a fogyásra, úgy, hogy nem is kell drasztikusan csökkenteni a kalóriabevitelt.
3. Vércukorszint csökkentése és a veseműködés javítása vegán étrenddel
A növényi étrend előnyös a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők számára, és azoknak is, akiknek csökkent a veseműködésük.
A vegánoknak általában alacsonyabb a vércukorszintjük, nagyobb az inzulinérzékenységük és 50-78%-kal kisebb az esélyük a kettes típusú diabétesz kialakulására. (13) (14) (15) (16)
A kutatások azt is kimutatták, hogy a cukorbetegeknél a vegán étrend alacsonyabb vércukorszintet eredményezett, mint azok az étrendek, melyeket az Amerikai Dietetikusok Szövetsége, az Amerikai Szívgyógyász Szervezet és a Nemzeti Koleszterincsökkentő Oktatóprogram javasol.
Egy kísérletben a vegán étrendet követők 43%-a tudta lecsökkenteni a diabéteszre szedett gyógyszeradagját, ezzel szemben az Amerikai Dietetikusok Szövetsége által ajánlott étrendet követőknek csak 26%-a volt erre képes. (17)
Más tanulmányok arra adnak bizonyítékot, hogy akik a húst növényi fehérjeforrásokkal helyettesítik, azok csökkentik a vesebetegségek esélyét. (18) (19) (20) (21) (22)
Ráadásul akik vegán étrenden élnek, megszabadulhatnak a polineuropátia tüneteitől, mely a cukorbetegség gyakori és komoly szövődménye és égő, éles fájdalmakat okoz. (23)
KÖVETKEZTETÉS: A vegán étrend csökkenti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Hatékony megoldás a vércukorszint csökkentésére és segít elkerülni egyéb egészségügyi problémák fellépését.
4. A vegán étrend csökkenti bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét
Az Egészségügyi Világszervezet (röviden WHO) szerint a daganatos betegségek egyharmada elkerülhető lenne megfelelő óvintézkedésekkel, melyekhez az étrend is odatartozik.
Példának okáért a napi szinten fogyasztott hüvelyesek a vastagbélrák kockázatát 9-18%-kal képesek csökkenteni. (24)
A kutatások azt is kimutatták, hogy napi 7 adag zöldség és gyümölcs fogyasztása 15%-kal csökkenti a rák által bekövetkezett halálesetek esélyét. (25)
A vegánok általában több hüvelyest, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, mint a vegyes étrendet követők.
Ez magyarázatot ad arra, hogy miért találta igaznak 96 tanulmány is a fenti állítást a rák általi halálozások 15%-os csökkenésével kapcsolatban. Sőt, mi több, a vegán étrend szójában is gazdagabb, mely az emlőrákkal szemben nyújt védelmet. (7)
Bizonyos állati eredetű ételek kerülése csökkenti a prosztata- a mell- és a vastagbélrák kockázatát.
A növényi étrendben nem szerepelnek füstölt és feldolgozott hústermékek, illetve magas hőmérsékleten elkészített húsok, melyekről tudjuk, hogy rákkeltő hatásúak. A vegánok a tejtermékeket is kerülik, melyek több tanulmány szerint növelik a prosztatarák kialakulásának esélyét. (26)
Másfelől léteznek olyan tanulmányok, melyek a tejtermékek védőhatását igazolják egyes daganatfajtáknál, mint például a vastagbéldaganatok. Ezért valószínűleg nem a tejtermékek azok az élelmiszerek, melyek a vegánoknál a rákkockázat csökkentéséhez hozzájárulnak.
Fontos megjegyezni, hogy a kutatások többsége tapasztalati alapon készült. Szinte lehetetlen egész pontosan kimutatni, hogy a vegán étrend mely faktora járul leginkább hozzá a vegánok alacsonyabb rákkockázatához.
Mindazonáltal, amíg pontosabb adatokhoz nem jutunk, addig is érdemes megemelni a friss gyümölcsök, zöldségek és hüvelyesek arányát az étrendünkben, és csökkenteni a füstölt, feldolgozott és túlfőzött hústermékek fogyasztását.
KÖVETKEZTETÉS: a vegán étrend egyes összetevői csökkentik a prosztata- az emlő- és a vastagbélrák kockázatát.
5. A növényi étrenddel mérsékelhetjük a szív- és érrendszeri betegségek veszélyét
A friss gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, rostdús ételek fogyasztásával csökken a szívbetegségek előfordulása. (27) (28) (29) (30)
Ezeket az ételeket nagy mennyiségben kell fogyasztani egy jól megtervezett vegán étrend részeként.
Tapasztalati alapon folytatott tanulmányok bizonyítják, hogy a vegán, a vegetáriánus és a hagyományos étrendet összehasonlítva a vegánok 75%-kal kisebb kockázattal számolhatnak a magas vérnyomás kialakulásának tekintetében. Sőt, a vegánok 42%-kal kisebb valószínűséggel halnak meg szívbetegségekben. (20)
Randomizált kísérletek szerint a vegán étrend sokkal hatékonyabb a vércukorszint csökkentésben, az LDL- és az összkoleszterinszint mérséklésében, mint az egyéb étrendek. (31)
A szívbetegségek csökkenéséhez összességében hozzájárul, hogy vegán étrenddel mérséklődik a vérnyomás, csökken a koleszterinszint és a vércukorszint.
Az össznépesség étrendjét nézve a vegánok több teljes értékű gabonát és olajos magot fogyasztanak – mindkettő nagyon jó hatású a szív egészségének. (32)
KÖVETKEZTETÉS: A növényi étrend támogatja a szív egészségét mindazon tényezők csökkentésével, melyek a szívbetegségek kialakulásáért felelősek.
6. A növényi étrend csökkenti a reumatoid arhritisben szenvedők fájdalmát
Egyes tanulmányok szerint a növényi étrend pozitív hatást gyakorol az arthritis különböző fajtáira.
Egy kísérletben véletlenszerűen kiválasztottak 40 résztvevőt, egy részük 6 héten keresztül áttért a hagyományos étrendről vegánra, másik részük maradt a megszokott étrendjénél.
Azok, akik vegán étrendre váltottak, magasabb energiaszintről és jobb általános állapotról számoltak be, mint a többiek. (33)
Két másik tanulmány a természetes probiotikumokban gazdag, nyers növényi étrend reumatoid arthritisre gyakorolt hatását vizsgálta.
Mindegyik tanulmány végeredménye az lett, hogy a vegán csoport nagyobb javulást mutatott a fájdalmak, ízületi gyulladás és reggeli végtagmerevség tekintetében, mint azok, akik hagyományos, vegyes étrendet követtek. (34) (35)
KÖVETKEZTETÉS: Sok tanulmány állítja, hogy a teljes értékű növényi étrenddel a betegnek csökkennek vagy elmúlnak bizonyos ízületi gyulladásai, fájdalmai és növekszik a jólléte.
Évek óta követem a vegán életmódot. A könyveimmel egy kis iránytűt szeretnék adni az embereknek, hogyan találják meg az útjukat a világban. A gyógyítással pedig szeretnék testi-lelki egészséget adni, személyre szabott módszerekkel. Hiszek abban, hogy minden élet egyformán értékes, és mindenkiben ott rejlik az együttérzés.