Feltérképeztük, milyen vegán csokimikulás és egyéb növényi alapú édesség érhető el a piacon. Nem érdemes azonban megfeledkezni az egészséges – akár házilag készített – nassolnivalókról sem, ezeknek is van helyük a csomagban.
Hagyományosan a mikuláscsomag mogyorót, gyümölcsöt, aszalványokat és édességeket, rossz esetben virgácsot is tartalmaz. Idővel azonban részben átalakult – a Mikulás ábrázolásmódjával együtt az is –, hogy mi mindent rejt a puttonya. Sok gyerek ma már apró – vagy akár nagyobb – játékokat is kap a nassolnivalókkal együtt december 5-én este vagy december 6-án reggel.
A változások ellenére egy dolog állandó: a Mikulás-napi édességözön és a csokimikulás még mindig elmaradhatatlan elemei a december eleji ajándékozásnak.
Egyre gazdagabb a vegán választék
Néhány évvel ezelőtt még komoly fejtörést okozhatott a növényi alapú étrend mellett voksoló családokban, honnan lehetne beszerezni vegán csokimikulást. Ma már azonban egyre több helyen fellelhetők növényi alapú desszertek, így aktuális ünnepi édességek is.
Előrukkolt például az állati eredetű összetevőktől mentes csokinyuszi mellett vegán csokimikulással is a Lindt, de a Moo Free is piacra dobott növényi alapú mikulásfigurát. Aki egyszerűsítené a képletet, annak már a csomag összeállításával sem kell bajlódni: egész vegán mikuláscsomagok is vásárolhatók.
Ha pedig bonbon is kerülhet a csomagba, érdemes lehet a Schogetten termékeire is rákeresni. A márka ugyanis előállt már eper-vanília, kakaó és sós karamella ízekben is vegán bonbonnal. De a Majomkenyér
- epres-kókuszos,
- málnás-kókuszos,
- narancsos-diós,
- sós-karamellás és
- szilvás-fahéjas
termékeiből is lehet válogatni. Ahogy drogérialáncokban is fellelhető vegán csokoládéval bevont aszalt gyümölcs. Apropó, aszalt gyümölcs!
Egészséges nasik a vegán csokimikuláson túl
A gyerek egészségét szem előtt tartva előnyös, ha a csomag vegán csokimikulás és egyéb édességek mellett legalább részben egészséges nassolnivalókat is tartalmaz. Ennek jegyében hozhat a Mikulás kölesgolyót, amely akár többféle ízesítésben is beszerezhető, zöldségchipseket, aszalt vagy friss gyümölcsöket és magvakat is.
De házilag is készülhet akár növényi alapú finomság – a gyerek csomagjába és a családi asztalra egyaránt. Ki lehet próbálni új recepteket is, ezek a nyers vegán csokis-narancsos trüffelgolyók például kockázatmentes vállalások: amellett, hogy finomak, nem is túl bonyolult az elkészítésük. Ugyanez vonatkozik a mogyoróvajas energiagolyóra is.
Ahogy ez a snickerdoodles, alias amerikai fahéjas keksz is gyorsan összeállítható és megsüthető. De akár vegán Bounty szelet is készíthető otthoni körülmények között. Ráadásul mindhárom nagyon mutatós egy kisebb fém díszdobozban – ez beszerezhető például kedvelt mesefigurákkal díszített verzióban is.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.