Vegán burgonyás pogácsa, ami hajtogatás nélkül is pihe-puha lesz

Két vegán pogácsa kék díszes kistányéron egy fa vágódeszkán, mellette egy bögre tea, háttérben kancsó, délutáni fények

Bár a hagyományos változatba általában valamilyen tejtermék és tojás is kerül, a pogácsa kizárólag vegán összetevőkből is elkészíthető, méghozzá nem is akármilyen eredménnyel: ez a burgonyás változat egyszerű, nem igényel különleges helyettesítő összetevőket, mégis isteni és pihe-puha lesz.

Az egyszerűség kedvéért ezt a pogácsatésztát úgy kísérleteztük ki, hogy ne legyen szükség többször hajtogatni és várni a nyújtások között: csak egyszer kell összehajtani, és már szaggathatod is. Így is réteges és magas pogácsákat fogsz kapni a „söndörgetésnek” köszönhetően, amiről a receptben lejjebb részletesen is írunk.

Amire fontos figyelni, hogy egyszerű margarin helyett lehetőleg jó minőségű vegán vajat használj. Ugyanis a sütőmargarin alacsonyabb zsírtartalommal és magasabb víztartalommal rendelkezik, ezért végeredményben szárazabb lesz tőle a pogácsatészta.

Hozzávalók

  • 300 g burgonya
  • 200 g vegán vaj*
  • 500 g finomliszt
  • 100 ml növényi tej + a lekenéshez
  • 25 g friss élesztő
  • 1 evőkanál só
  • opcionális: egész köménymag, szezámmag vagy növényi sajt a tetejére

*Vegán vaj alatt ebben az esetben a legalább 70% zsírtartalmú margarint kell érteni, de ha csak 40-60%-os sütőmargarinhoz jutsz hozzá, akkor tegyél bele 50 grammal többet.

A vegán pogácsa elkészítése

  1. A burgonyát mosd meg, és héjában tedd fel főni sós vízbe. Ha megfőtt, hámozd meg, majd törd össze krumplinyomóval, és tedd félre kihűlni.
  2. Melegítsd fel langyosra a növényi tejet, de figyelj arra, hogy ne legyen túl meleg. Morzsold bele az élesztőt, majd keverd el. Fedd le, tedd meleg helyre, és hagyd állni 15 percet, hogy felfusson. Ha instant élesztőt használsz, akkor csak keverd hozzá a száraz alapanyagokhoz, és utána add hozzá a nedves alapanyagokkal a növényi tejet.
  3. A kihűlt burgonyához keverd hozzá a sót és a szoba-hőmérsékletű vegán vajat. Fontos, hogy ne keverd túl, különben ragadós állaga lesz.
  4. Add hozzá a lisztet és a felfuttatott élesztőt, majd dolgozd össze a tésztát. Egy tiszta felületen dagaszd néhány percig, amíg jól elválik a tészta a kezedtől és a felülettől.
  5. Tedd vissza a tálba, fedd le tiszta, enyhén vizezett konyharuhával vagy fóliával, és hagyd egy-másfél órát meleg helyen kb. kétszeresére kelni. Ha pedig másnapra készíted, akkor éjszakára tedd a hűtőbe, így lassabban fog megkelni.
  6. Ezután tedd tiszta, száraz, enyhén lisztezett felületre a tésztát, és nyújtsd ki másfél-két centiméter vastagságú téglalapra.
  7. A rövidebb él mentén a tészta egyharmadát hajtsd fel középre, és hajtsd rá a szemközti harmadát is, majd az egészet hajtsd félbe. Ezután nyújtsd ki a tésztát 3 centiméter vastagra, egy éles késsel barázdáld be a tészta tetejét, majd egy kisebb vagy közepes pogácsaszaggatóval szúrd ki a pogácsákat.
  8. Nem érdemes kihagyni a „söndörgetést”: vedd a két kisujjad vagy a tenyered éle közé a kiszaggatott pogácsát, és néhány határozott mozdulattal, a pogácsát oda-vissza mozgatva emeld meg a tésztát. Végeredményképpen fontos, hogy ne nyomd össze a pogácsát, és stabil maradjon az alja, csak a közepén legyen keskenyebb.
  9. Tedd sütőpapírral bélelt tepsire őket, és fedd le enyhén vizezett konyharuhával. Miközben söndörgetsz, kisebb adagokban mindig rakd a ruha alá a pogácsákat, hogy ne száradjanak ki. Ha elkészültél velük, hagyd lefedve negyedórát pihenni őket.
  10. Közben melegítsd elő a sütőt 180 ℃-ra.
  11. Ha letelt a negyedóra, egy ecset segítségével kend le növényi tejjel a pogácsák tetejét. Ha szeretnél, itt ízlés szerint tehetsz a tetejükre még egy kevés egész köménymagot, szezámmagot vagy növényi sajtot.
  12. Süsd a pogácsákat előmelegített sütőben 15-18 percig, amíg éppen megpirul a tetejük.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.