Minden régiónak megvan a saját töltött tésztaféléje: ilyen a balkán burek is, aminek sokféle tölteléke ismert. A húsos változaton túl két népszerű variáció a túróval töltött és a spenótos-sajtos, amiket az alábbi receptben mi kombinálunk egy izgalmas spenótos, „túrós”, vegán burekváltozatért.
A bureket az alábbi receptben egészben sütjük, spirálalakban feltekerve, amit aztán szeletekre vágunk. De népszerű a miniburek is, ahol több kisebb csigaalakot formáznak a tésztából. Néhány változatban a burek tetejét megszórják szezámmaggal vagy fekete köménymaggal, amit opcionálisan te is megtehetsz.
Segítség a hozzávalókhoz
Réteslap: az alábbi receptben készen kapható réteslapot használunk az egyszerűség és gyorsaság kedvéért, ugyanis a végeredményt tekintve ez nem fog feltűnni. Természetesen házi készítésű rétestésztát is használhatsz, ebben az esetben a sütési idő eltérhet.
Vegán tejföl: ha kerülöd a feldolgozott élelmiszereket, akkor a készen kapható változatok helyett házi vegán tejfölt is készíthetsz, amit ide kattintva megtalálsz. Ettől az összetevőtől a töltelék krémesebb lesz, de ha nem bánod a kissé szárazabb tölteléket, akkor ki is hagyhatod belőle ezt a hozzávalót.
Tofu: a morzsolt natúr tofu kiválóan helyettesíti a túrót mind ízben, mind állagban. Ha kerülöd a szóját, tehetsz bele helyette burgonyát, ami szintén népszerű burektöltelék-összetevő, vagy kölesből készült vegán sajtot, amihez ide kattintva találsz receptet.
Hozzávalók
- 1 csomag (6 lap) rétestészta
- 360 g (2 csomag) natúr tofu
- 150 g vegán tejföl
- 300 g friss spenót*
- 2 gerezd fokhagyma
- só
- bors
- szezámmag a tetejére (opcionális)
*Használhatsz fagyasztott parajporciókat is, ebben az esetben főzés előtt hagyd felolvadni.
Spenótos burek elkészítése
- A sütőt melegítsd elő 180 ℃-ra.
- A spenótot mosd át, majd egy szűrőben hagyd lecsepegni. A fokhagymát pucold meg, és zúzd össze vagy reszeld le.
- Egy serpenyőben hevíts egy evőkanál olívaolajat, és alacsony lángon kezdd el rajta pirítani a fokhagymát. Egy-két perc múlva jöhet hozzá a friss spenót, amit egy nagy csipet sóval és frissen őrölt borssal kevergess közepes lángon néhány percig, amíg össze nem esik.
- A tofut morzsold össze, és egy tálban keverd össze a vegán tejföllel és a spenóttal, majd ízlés szerint sózd tovább.
- Egy réteslapot teríts szét, majd kend le egy ecset segítségével vékonyan olívaolajjal. A spenótos töltelék kb. egyhatodát szedd egy hosszú csíkban a réteslapra, majd tekerd fel. Nem baj, ha tekerés közben kiszakad pár helyen, mert a következő réteg tészta le fogja fedni a lyukat. Ezt a lépést ismételd meg a többi lappal is.
- A töltött rudakat helyezd egy sütőpapírral bélelt vagy kiolajozott tepsire spirál alakban, majd kend le olívaolajjal a tetejét. Opcionálisan szórd meg szezámmaggal.
- Süsd 180 ℃-on 25-30 percig, amíg aranybarna nem lesz a teteje.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.