A korábbi elképzelések megdőlni látszanak. A legfrissebb eredmények szerint a növényi étrenden lévő nők teje is megfelelő mértékben tartalmazza a gyermek fejlődése szempontjából szükséges tápanyagokat, mint a karinitin vagy a B2-vitamin.
Felmerülhet a kérdés, hogy a növényi táplálkozást folytató anyák teje egyes kritikusan fontos tápanyagokból tartalmaz-e eleget? Ezzel kapcsolatban az European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN – Európai Gyermek-Gasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozási Tanács) 55. éves gyűlésén bemutatott legfrissebb kutatás, amelyet az Amsterdam University Medical Center készített, eloszlatta a kételyeket.
A vizsgálat során 25 növényi táplálkozást folytató, valamint ugyanennyi vegyes táplálkozású nő anyatejét hasonlították össze egy 3.000-es adatbázisból. Különböző mintavételi eljárásokkal elkülönítették a keresett komponenseket, valamint a vérképre vonatkozó következtetéseket is levontak az egyetem kutatói.
Az eredmények azt mutatták, hogy mind a B2-vitamin, mind a karnitin azonos mértékben volt jelen a két csoport esetében. A vegán anyák vérében valamivel kevesebb volt a karnitin, de ez a különbség nem volt megfigyelhető az általuk termelt tejben, ott továbbra is a szükséges mérték volt jelen.
A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a szintet az emlőmirigy szabályozza, de a pontos mechanizmus még nem ismert.
Az eredmények arra engednek következtetni, hogy az emberi tejben a B2-vitamin és karnitin koncentrációját nem befolyásolja a növényi táplálkozás. Továbbá arra, hogy a vegán étrenden lévő anyák teje nem veszélyezteti a szoptatással táplált újszülötteket B2-vitamin- vagy karnitinhiány kialakulásával. Ez fontos információ lehet a szoptató anyáknak, valamint a tejbankoknak
– mondta Dr. Hannah Juncker, a kutatás vezetője a sajtónyilatkozatban.
Dr. Juncker azt is elmondta a Nutrition Insight hasábjain, hogy úgy látszik, a szervezet a gyermeket priorizálja, és a szülő kárára akkor is elegendő tápanyagot juttat a tejbe, amikor az anyában kevesebb mértékben találhatók meg ezek.
A B2-vitamin (riboflavin) hiánya vérszegénységhez és neurológiai gondokhoz vezethet, míg a karnitin hiánya alacsony vércukorszintet, valamint a szív és az agy működésének problémáit idézheti elő a csecsemőknél.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.