A vegán almás pite egyszerű, mégis különleges desszert, amelyet bárki könnyen elkészíthet otthon. Ebben a receptben a klasszikus, itthon népszerűbb, vastag tésztás almás pitét kreáltuk újra növényi alapú hozzávalókkal, megőrizve a hagyományos sütemény jegyeit. Ideális választás, ha szeretnéd meglepni családodat vagy barátaidat egy édes finomsággal.
Az almás pite egy klasszikus desszert, amelyre szinte minden háztartásnak megvan a maga változata. Van, aki reszelt almával készíti, mások a kockázott, párolt almára esküsznek. Egyesek dióval gazdagítják, ami belekerülhet darálva, durvára vágva vagy akár egészben is a töltelékbe, míg mások teljesen elhagyják ezt az összetevőt. És van olyan is, aki lekvárral teszi még különlegesebbé a pitét – leggyakrabban ez a baracklekvár.
Ebbe a vegán almás pitébe kerül durvára vágott dió, az almát pedig kisebb kockára vágjuk és megpároljuk. Ha te reszelt almával szeretnéd elkészíteni, akkor ide kattintva megtalálod, hogyan készítsd el a tölteléket ilyen módon. Ezeken felül kerül bele reszelt citromhéj, és bár cseppet sem hagyományos, de opcionális lépésként leírjuk, hogyan készítheted el étcsokoládéval is ezt a pitét. Azonban arra figyelj, hogy a boltokban kapható étcsokoládékba gyakran kerül állati eredetű összetevő is, például tejpor vagy vajzsír, ezért mindenképp olvasd el az összetevőket.
Hozzávalók
A töltelékhez
- 1 kg alma
- 1 biocitrom reszelt héja
- 100 g durvára vágott dió
- 100 g vegán étcsokoládé durvára vágva (opcionális)
- 2 evőkanál olaj
- 1 teáskanál fahéj
- 3 evőkanál nádcukor
- 1 evőkanál zabpehely*
*Erre azért van szükség, hogy a töltelékben lévő extra nedvességet felszívja, és ne áztassa el a tésztát. A zabpelyhet helyettesítheted zsemlemorzsával vagy búzadarával is. De keményítővel is kiválthatod, ha azt az elkészült töltelékhez kevered.
A tésztához
- 300 g liszt
- 200 g margarin
- 100 g nádcukor
- 6 g (fél csomag) sütőpor
- egy csipet só
- növényi tej a lekenéshez
Vegán almás pite elkészítése
- Egy nagyobb tálban keverd össze a kimért lisztet, a nádcukrot, a sütőport és egy csipet sót. Morzsold bele a hűtőhideg margarint, majd dolgozd össze úgy, hogy egy darabbá álljon össze. Csomagold fóliába, és tedd a hűtőbe, amíg elkészíted a tölteléket. Tipp: a morzsolás lényege az, hogy az ujjbegyeiddel vagy a tenyered élével dinamikusan, gyors mozdulatokkal morzsold a vajat olyan kis darabokra, amilyenre csak tudod. Fontos, hogy ne időzz sokat egy-egy „adaggal”, nehogy megolvadjon. Arra is figyelj, hogy a liszt mindig befedje a vajdarabokat. Addig dolgozz, amíg már nincsenek benne túlságosan nagy darabok.
- Az almát hámozd meg, és vágd fel kb. egy-másfél centiméteres kockákra.
- Egy serpenyőben két evőkanál olajon alacsony-közepes lángon kezdd el pirítani a feldarabolt almát a nádcukorral együtt. Ha összeesett és megpuhult (kb. 10-15 perc), add hozzá a fahéjat és a reszelt citromhéjat, és párold még 1-2 percig.
- A tésztát vedd ki a hűtőből, felezd el, és nyújtsd ki kb. fél centiméter vastagságúra, és olyan alakúra, amekkora a tepsid.
- Tedd az egyik kinyújtott tésztalapot sütőpapírral bélelt tepsire, szurkáld meg helyenként villával, majd oszlasd el rajta a zabpelyhet, szórd rá a durvára vágott a diót, majd erre jöhet az almás töltelék. Ha étcsokoládéval készíted, akkor a durvára vágott darabokat oszlasd el az almás tölteléken. Végül a tetejére illeszd rá a másik kinyújtott tésztalapot, és kend le a tetejét kevés növényi tejjel.
- Süsd 180 ℃-on 35-40 percig, amíg aranybarna nem lesz a teteje.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.