Egy friss kutatás rámutatott, milyen módon függ össze a vörös húsok túlzásba vitt fogyasztása a vastagbélrákkal. Emellett egy új terápiás lehetőségre is fény derült. A vastagbélrák az egyik leggyakoribb halálozási ok a világon.
Az Egészségügyi Világszervezet közel tíz éve megállapította, hogy a vörös hús fogyasztása növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Kutatók egy csoportja most úgy véli, megtalálták a vörös húsok fogyasztása és a vastagbélrák közötti kritikus láncszemet – írja a Science Daily. A két szingapúri intézmény együttműködésében megvalósult kutatás a vastartalom szerepére hívja fel a figyelmet.
Az eredmények alapján a vörös húsok túlfogyasztása során a szervezetbe jutó vas reaktiválja a telomeráz enzimet. Ez az enzim a sejtosztódáskor bekövetkező kromoszómarövidülést hivatott kompenzálni. A folyamatos sejtosztódáshoz elengedhetetlen az enzim működése, ezért rákos elváltozásokban is rendre megfigyelhető az aktivitása. Ez a reaktiváció viszont hozzájárul a tumor növekedéséhez.
A kutatás a vas szerepe mellett rámutatott még arra is, hogy az SP2509 molekula képes blokkolni ezt az aktivációt. A labortóriumi tesztek során nemcsak a telomeráz aktivációját akadályozta meg az apró molekula, de a tumor csökkenését is előidézte. Ez a tudósok szerint új lehetőségeket nyithat a vastagbélrák kezelésének lehetőségeiben.
A vastagbélrák halálozási arányai Magyarországon a legrosszabbak
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a vastagbélrák a világon a harmadik leggyakoribb ráktípus. Az egyes ráktípusokhoz köthető halálesetek viszonylatában pedig a második helyen áll. Hazánkban szintén nagyon kellemetlen számadatok köthetők a betegséghez. Egy 2019-es kimutatás szerint a vastagbélrákban elhunytak aránya 76 százalékkal volt magasabb, mint az EU-s átlag. A World Cancer Research Fund szerint pedig 2022-ben is hazánkban volt a legnagyobb arányú halálozás ehhez a ráktípushoz köthetően. Ennek egyik fő oka a kutatók szerint a szűrővizsgálatok hiánya. Magyarországon körülbelül feleannyian járnak vastagbélrákszűrésre, mint az EU-s átlag.
Két évvel ezelőtt egy nyolcvanezer férfi bevonásával készült kutatásról számoltunk be, amely alapján a növényi étrend nagymértékben csökkentette a betegség kialakulásának esélyét. A rostban gazdag, teljes értékű növényi táplálkozás nemcsak a bélrákkal, hanem más emésztőszervi megbetegedésekkel szemben is hatékonynak bizonyult.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.