A vashiány világszerte a leggyakoribb hiánybetegségek egyike. Tünetei lehetnek a fáradtság, a hajhullás, a száraz bőr, a sápadtság, a nehézlégzés, de a váratlan szívdobogás érzése is. Ilyen esetekben mindenképpen a dolgok végére kell járni egy rutin laborvizsgálattal, ez az állapot ugyanis nagyon gyorsan akár vashiányos vérszegénységet is okozhat.
Amennyiben a vashiány tüneteit észleljük, és a vérvizsgálat eredménye is igazolja a vashiányt, a lehető leggyorsabban meg kell kezdeni a nélkülözhetetlen nyomelem pótlását. Hosszú távon azonban azzal is jó tisztában lennünk, mi vezetett ehhez az állapothoz. Elsőként természetesen az étrendünket kell megvizsgálni, de azt is tudnunk kell, hogy egyéb, rejtett okok is vezethetnek vashiányhoz.
Változatos étrend hiánya
A leggyakrabban az egyoldalú étrend, a nem elég változatos táplálkozás az, ami a vashiányt okozza. A vegán étrendről – annak számos, az egészségünkre gyakorolt jótékony hatása mellett – azt mindenképpen tudni kell, hogy a növényi alapú élelmiszerekben megtalálható vas kevésbé szívódik fel, mint a húsfélékből. Ez azonban nem jelenti azt, hogy növényi étrenden ne lehetne ezt a problémát megoldani.
A hüvelyesek és a zöld leveles zöldségek egyaránt remek vasforrások, csak egy kicsit segíteni kell a felszívódást. Például C-vitaminban gazdag alapanyagok kombinálásával. A zöld salátákhoz például remekül illenek a citrusfélék, így egyszerre mindkettő bevitele megoldott. A tudatosság ezen a téren is nagyon fontos, hiszen a vasat nem képes szervezetünk előállítani, annak beviteléről, illetve pótlásáról nekünk kell gondoskodnunk. Ha másképp nem megy, akár étrend-kiegészítők segítségével.

Felszívódási zavarok
Változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett is kialakulhat vashiány. Az ilyen esetek hátterében olyan problémák is meghúzódhatnak, amelyek nem járnak erős tünetekkel, így nem is diagnosztizálták őket, a háttérben azonban gátolják a vas normális felszívódását. Ez lehet például a gluténérzékenység, a Crohn-betegség vagy az IBS.
Ha a vashiány mellett puffadást, hasi fájdalmat vagy emésztési zavarokat is tapasztalnak, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, és pontos diagnózist felállítani. Ám addig is sokat segíthet a fermentált ételek (pl. savanyú káposzta, kimchi) fogyasztása, hiszen ezek támogatják az egészséges bélflóra megtartását.
Fokozott vasveszteség
Nők esetében az erős menstruáció is okozhat vashiányt. A havi rendszerességgel elveszített jelentős mennyiségű vér pótlása nagy terhet ró a szervezetre. Éppen ezért, ha ebben az időszakban kimerültséget, szédülést vagy erőtlenséget is tapasztalnak, akkor érdemes nőgyógyásszal is konzultálni.
Összességében a vérveszteséggel járó állapotok – emésztőrendszeri vérzések, műtétek – szinte minden esetben vaspótlást igényelnek. A spenót vagy a lencse fogyasztása mindig jó megoldás, természetesen C-vitaminnal együtt.

Krónikus stressz
A hosszú időn át fennálló tartós stressz nemcsak az ideg- és immunrendszerünket, s ezáltal szervezetünk általános állapotát károsítja, de a vas felszívódását is akadályozhatja. Ebben az esetben is figyelmeztető jel a fáradtság, de még inkább az alvásproblémák vagy a hangulatingadozás.
Ma már számos stresszkezelési technika létezik. Ezek elsajátításával és mindennapos alkalmazásával nemcsak nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet élhetünk, de a vashiány ellen is tehetünk valamit. A meditáció vagy a rendszeres testmozgás egyaránt jó kezdés lehet.
Megnövekedett igény
A várandósság idején is növekszik a kismamák vasszükséglete, hiszen a magzat fejlődéséhez és a placenta normális működéséhez is nélkülözhetetlen ez a nyomelem. Az intenzív fejlődés miatt a csecsemőknek, gyermekeknek és tinédzsereknek is figyelniük kell az elegendő vasbevitelre, az idősek esetében pedig a növekvő táplálkozási zavarok és a gyulladásos betegségek zavarhatják meg a vas felszívódását.
Amennyiben a vashiány tényét a laborvizsgálatok is igazolják, akkor elsőként az étrendünkön kell változtatnunk, s nagy figyelmet fordítani arra, hogy elegendő vastartalmú ételt fogyasszunk, valamint a felszívódáshoz szükséges vitaminokból is elegendő álljon szervezetünk rendelkezésére. Amennyiben így sem érjük el a kívánt eredményt, célszerű étrend-kiegészítőt is fogyasztanunk.
Utóbbival kapcsolatban ügyeljünk arra, hogy természetes összetevőket tartalmazó készítményt válasszunk, amely nemcsak jól felszívódó, szerves kötésű vasat, de annak felszívódását támogató C-vitamint is tartalmaz.
A cikk megjelenését a Kräuterblut szirup forgalmazója, a Sal-Bert Kft. támogatta.

A Prove.hu vegán szemmel mutatja be a világot - növényi alapú receptek, riportok itthonról és a nagyvilágból, elemzések, véleménycikkek és még sok más.