A vadvirágos rétek a városban is ugyanolyan hasznosak a beporzóknak, mint a természetben

Egy pillangó oldalról fotózva, egyfehér virágon pihen, körülötte vibrálóan zöld mező

Akár egészen apró, vadvirágokkal bevetett zöldterületek is helyettesíthetik a természetes réteket a városi rovarpopulációk számára – derül ki egy új kutatásból. Ugyanolyan sokféle faj látogatja ugyanis a városban kialakított virágos mezőket, mint a természetes közegben lévőket.

A legtöbb méhnek, zengőlégynek és lepkének mindegy, hogy betondzsungel vagy erdő-mező veszi körbe a vadvirágos rétet, amit beporoznak, állítja egy új tanulmány. A kutatók városi környezetben figyelték meg, hány rovarfaj látogatja a kis területű, vadvirággal bevetett mezőket. Arra a következtetésre jutottak, hogy nincs különbség a természetes környezetben található vadvirágos rétekhez képest – írja a The Guardian.

A kutatás Varsóban történt, ahol az utóbbi időben a városvezetés több kis zöldterületet is vadvirágos mezővé alakított azzal a céllal, hogy a rovarpopulációk csökkenését megállítsák. Az viszont nem volt eddig világos, hogy a beporzók tevékenységét is elősegítik-e ezek a virágos területek.

A kutatók tíz területet jelöltek ki Varsó belvárosában, egyet pedig húsz kilométerre a városközponttól. Júniustól augusztusig, napsütéses, nem túl szeles napokon zajlott a megfigyelés. Összesen több mint tízezer rovart és 162 fajt figyeltek meg.

„A belvárosi területeken a vadvirágos rétek kompenzálni tudják a rovarok számára a nagy kiterjedésű, természetes rétek hiányát, amik általában inkább csak vidéken találhatók meg” – írják a kutatók.

Egy kis természet is nagy segítség lehet

A tanulmány rámutat, hogy egy apró vadvirágos terület is nagy mennyiségű beporzót vonz magához a városi környezetben. Ez nemcsak arra enged következtetni, hogy ezek ugyanolyan értékkel bírnak egyes beporzók számára, mint a természetes rétek, hanem arra is, hogy kiemelten fontos a mesterséges, városi környezetben ezeket a területeket biztosítani a rovaroknak.

„Ezekkel a módszerekkel enyhíteni tudjuk az állatok számára az ellenséges városi viszonyokat” – hangsúlyozzák a kutatók.

Voltak rovarok, amik a természetes közeget preferálták: a lepkék száma például kétszer annyi volt a vidékközeli nagy réteken, mint a városban. A fajszám viszont ugyanolyan magas volt mindkét területtípuson. A kutatók még ritka és védett fajokat is megfigyeltek a városi réteken, például nagy tűzlepkét és kardoslepkét. A zengőlegyek és a méhek számában nem találtak különbséget.

A kutatók szerint fontos lenne, hogy a fűnyíróval rövidre vágott városi zöldterületek egy részét inkább vadvirágokkal vessék be, és hagyják természetesebb állapotban, ez ugyanis nagyban hozzájárulhat a biodiverzitás javításához.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.