A vadgerle továbbra is sebezhető természetvédelmi besorolású, de egyedszáma Nyugat-Európában folyamatosan növekszik. Ez annak köszönhető, hogy 2021-ben az Európai Unió vadászati tilalmat vezetett be a fajjal kapcsolatban. Több mint egy évtizede nem volt ilyen magas a vadgerlék egyedszáma a kontinens nyugati részén, ezért a tiltást további egy évvel meghosszabbítják.
Kedvezően alakul a vadgerle egyedszámának alakulása, amióta az unió betiltotta a vadászatát Franciaországban, Spanyolországban és Portugáliában – írja az Európai Bizottság egy új jelentésében.
Ez a három mediterrán ország évente összesen körülbelül egymillió vadgerle kilövéséért volt felelőssé tehető. Egy 2001-es becslés szerint pedig Máltán, Cipruson, Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Görögországban együttesen évente 2-4 millió vadgerle esik vadászat áldozatául.
Főként ezen országok miatt a madár európai egyedszáma 1980 és 2013 között 78 százalékkal csökkent. De az Egyesült Királyságban még rosszabb a helyzet, ott 1994 óta 93 százalékos az egyedszámcsökkenés.
Egy nemzetközi kutatócsoport által közzétett friss felmérés most kedvező eredményekről tudott beszámolni a madár nyugat-európai populációit illetően.
Méréseik alapján 25 százalékkal, vagyis körülbelül 400.000 költőpárral növekedett a számuk, ezzel 2 millió közelébe emelve a teljes egyedszámot: ez az érték 2011 óta a legmagasabb. A három mediterrán országra 2021-ben bevezetett vadászati tilalmat emiatt még egy évvel meghosszabbítják.
A vadgerle hazánkban is költ
Nem kizárólag a vadászat volt az oka, hogy a madár egyedszáma ilyen drasztikus mértékben csökkent az utóbbi évtizedekben. A költőhelyek fenyegetettsége, valamint az intenzív mezőgazdálkodási gyakorlatok is hozzájárultak ahhoz, hogy a faj végül veszélyeztetetté váljon.
Egy 2018-ban publikált fajvédelmi tervezetet követően jutott el az unió a 2021-es tiltásig, abban az évben, amikor a madár egyedszáma a legalacsonyabban volt. A tiltás mellett számos országban csökkentették a kilövési kvótát is.
Nem minden ország érzi úgy, hogy hasonló szabályozásokat kéne bevezetnie. Olaszország 2021-ben például vadászonként 15 vadgerle kilövését engedélyezte, ami az országban regisztrált 500.000 vadásszal számolva 7,5 millió madarat jelent. Málta pedig 2022-ben oldotta fel a vadászatra vonatkozó moratóriumot.
A legálisan kilőtt madarak mellett továbbra is több százezer vadgerle végzi orvvadászat áldozataként. A madár egyébként hazánkban is honos, itthon áprilistól szeptemberig költ.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.