Az Egyesült Királyságban épült a legelső szénerőmű a világon, most pedig a gazdasági nagyhatalmak közül elsőként állnak le teljesen a szénerőművek használatával. Az ország kibocsátás-csökkentési terveinek része, hogy a fosszilis energiahordozók helyett a megújuló forrásokra támaszkodjanak.
Egyetlen szénerőmű sem üzemel már az Egyesült Királyságban. A legutolsó, Ratcliffe-on-Soar faluban található erőmű szeptember 30-án, egy hétfői napon állt le. Ezzel az Egyesült Királyság az első olyan gazdaságilag jelentős erőt képviselő ország a világon, ami teljes egészében beszüntette a szénre épülő áram-előállítást – írja a BBC.
Az utolsó szénerőmű 1967-ben készült el és 1968. január 30-tól szolgáltatott áramot. Kétezer megawattos kapacitásával körülbelül kétmillió otthont tudott ellátni elektromossággal. A jövő viszont mást tartogat a Ratcliffe-on-Soar-i erőmű számára, amit az EU 2008-ban a kontinens 18. legszennyezőbb erőműveként nevezett meg.
Ez egy igazán emlékezetes nap, hiszen ha jobban belegondolunk, az ország a szénnek köszönhetően erősödött meg, vagyis az ipari forradalom által
– mondta Lord Deben, aki a leghosszabb ideig töltötte be a környezetvédelmi miniszteri tisztséget az országban.
A világon az első erőművet, amely szenet használva állított elő elektromos áramot a lakosság részére, 1882-ben építették Londonban. Vagyis az Egyesült Királyság közel másfél évszázadot követően int végleg búcsút a nemcsak a klímaváltozásra, de az emberi egészségre is negatív hatást gyakorló szénerőműveknek.
Az utolsó szénerőmű előtt nagy átalakulások állnak
Habár szeptember 30-án befejezte a működést, az erőmű teljes leépítése további két évet fog igénybe venni. Majd ezt követően rombolják csak le a hűtőtornyokat és a többi épületet. A mostani brigádból 125-en maradnak a helyszínen, hogy szakszerűen felügyeljék a leépítési folyamatokat.
Az Egyesült Királyság 2050-re nettó nulla kibocsátási terveket tűzött ki, valamint az egész villamosenergia-szektort széntelenítenék 2030-ig. A Uniper – az erőmű tulajdonosa – úgy nyilatkozott, hogy szeretnék, ha a létesítmény a jövőben a szénmentes energia-előállítási technológiák egyik központi szereplője lehetne. A fejlesztésekhez az engedélyt már tavaly megkapták a helyi önkormányzattól.
Kacérkodunk azzal a jövőképpel is, hogy a létesítményt hidrogén előállítására használjuk a jövőben
– mondta Mike Lockett a Unipertől.
Az új fejlesztések és a jövőbeli tervek akár 7-8 ezer munkahelyet is teremthetnek a helyi önkormányzat szerint.
![](https://prove.hu/wp-content/uploads/2021/11/korosi-bogdan-provehu-iro-szerzo-180x180.jpg)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.