Még egy kutatás jutott arra a megállapításra, hogy a növényi étrend megóvja a szív egészségét. Másrészt az olajban sütött, feldolgozott ételekben és cukros italokban gazdag étrendet követők nagyobb valószínűséggel fognak szívbetegségben szenvedni.
A kutatók 16.608 afroamerikai és fehér, 45 évesnél idősebb felnőtt adatait elemezték. A résztvevőknek egy 150 kérdésből álló kérdőívet kellett kitölteniük az étkezési szokásaikra vonatkozóan. Ezek alapján öt csoportra osztották őket:
- Alkoholt és leveles zöldségeket fogyasztók: nagy mennyiségű bor, rövidital, illetve saláta és öntet
- Déli étrendet követők: főként olajban sütött ételek, feldolgozott húsok, tojás, hozzáadott zsiradék és cukros italok jellemzőek az étrendjükben
- Édességben és zsírokban gazdag étrend: főként desszertek, kenyér, csokoládé és más cukorban gazdag ételek találhatóak meg az étrendjükben
- Növényi alapú étrendet követők: főként zöldségeket, gyümölcsöket, babot és halat fogyasztók
- Kényelmesek: húsban gazdag ételeket fogyasztók, tésztát, mexikói kaját, pizzát és gyorséttermi kaját kedvelők
Majdnem kilenc évvel ezután a kutatók megint felkeresték a résztvevőket. Közülük 363 résztvevőnél alakult ki szívbetegség. Az adatok alapján azt találták, hogy a déli étrend bizonyult a legegészségtelenebbnek.
A kutatók először arra a következtetésre jutottak, hogy a déli étrendet követők 72 százalékkal nagyobb valószínűséggel fognak szívbetegségben szenvedni. Azonban ezután jön a csavar: az eredményeket kiegészítették a BMI indexre, a magas vérnyomásra és a súlyfeleslegre vonatkozó adatokkal és így a korreláció nem volt szignifikánsnak tekinthető. Ez azt jelenti, hogy a déli étrend nem hozható közvetlenül összefüggésbe a szívbetegség kialakulásával, de az elhízással igen, amely megnöveli a betegség kialakulásának kockázatát.
A növényi étrend védheti a szívünket
A növényi étrend viszont összefüggésbe hozható a szívbetegségek kialakulásának alacsony kockázatával. Azok a résztvevők, akik leginkább a növényi alapú étrend szerint étkeztek, azoknál 41 százalékkal kisebb volt a valószínűsége a szívbetegségek kialakulásának, mint azoknál, akik a legkevésbé tettek így. Ez a különbség nem magyarázható más tényezővel.
A kutatás erőssége a változatos és jelentős mintanagyságban rejlik. A résztvevők különböző demográfiai jellemzőkkel és szociális státusszal rendelkeztek, így a kutatás reprezentatívnak tekinthető és kiterjeszthető az egész népességre. A tanulmánynak azonban van egy gyenge pontja is: az étkezési szokásokat csak a kutatás elején vizsgálták meg, nem számoltak az ebben bekövetkező változásokkal.
Nem ez az első kutatás, amely rávilágít a növényi étrend kedvező hatásaira.
Mivel a növényi étrend bizonyítottan hatékony eszköz a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, a kutatócsoport több preventív étrend-központú intézkedés bevezetését javasolja.
„A preventív stratégiák bevezetésének szükségessége a szívbetegségek ellen a népesség számára kritikus”
– nyilatkozta Dr. Kyla Lara, a tanulmány vezető kutatója és a Rochesteri Mayo Klinika orvosa.
„Ezek az eredmények segítik egy olyan étrendre vonatkozó stratégia kialakítását, amely csökkenti a szívbetegségek kialakulását.”
A tanulmányt a Journal of the American College of Cardiology folyóiratban publikálták.
Budapesten jártam egyetemre és végeztem közgazdaságtan szakon. Már akkor is visszásnak tartottam a fogyasztói társadalom túlkapásait, és elkezdtem megoldás után kutatni, így találtam rá a veganizmusra. Azért kezdtem el írni, hogy másokkal is megosszam az állat- és környezetvédelem fontosságát.