Egy tanulmány alapján a férfiak költekezési szokásaik miatt egész egyszerűen nagyobb mértékben járulnak hozzá az éghajlatunk felmelegedéséhez, mint a nők, pedig egyik fél sem költ számottevően többet a másiknál. Az indok abban keresendő, mire költenek a férfiak és a nők.
A Journal of Industrial Ecology című folyóiratban megjelent tanulmány nem kifejezetten a nemek közötti vásárlási szokásokból eredő eltérő kibocsátási értékeket vizsgálta, de kiderül belőle, hogy a férfiak jobban hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, mint a nők.
Egészen pontosan 16 százalékkal több üvegházhatású gázkibocsátás történik a férfiak költekezési szokásai miatt.
A jelentősen magasabb érték indoka nem abban keresendő, hogy mennyit költenek a férfiak, ez ugyanis csupán 2 százalékkal több, mint amit a nők költenek. Sokkal inkább arról van szó, hogy a férfiak olyan dolgokat vásárolnak, amelyek jobban károsítják a környezetet.
Míg a nők leginkább berendezési tárgyakat, szépészeti kozmetikumokat és ruhákat vesznek, addig a férfiak jellemzően többet költenek benzinre, éttermi étkezésre, húsra, autókra és dohányra.
A tanulmányban 217 terméket vagy szolgáltatást vizsgáltak, amit egyedülálló férfiak vagy nők vásároltak, illetve használtak Svédországban. Az összesítés alapján az élelmiszerekhez köthető vásárlás a nők összkibocsátásának nagyjából negyedét, a férfiaknál pedig az összkibocsátás ötödét tette ki.
Vagyis a nők, habár kevesebb húst – viszont több tejterméket – vásárolnak, arányaiban rosszabbul teljesítenek az élelmiszer kategóriájában.
A férfiak viszont mind a „holiday” (nyaralás), mind a „transport” (közlekedés) kategóriában jóval komolyabb kibocsátást érnek el, mint a nők, ez pedig nagyjából teljes egészében az autókhoz – pontosabban az üzemanyag-vásárláshoz – köthető. Erre 70 százalékkal több pénzt költenek a férfiak a nőknél.
Mivel a tanulmány általánosságban a háztartási kibocsátási értékek csökkentésével foglalkozik, Annika Carlsson Kanyama, a kutatás vezetője kiemeli, hogy a növényi alternatívák milyen mértékben tudnak hozzájárulni a környezetbarátabb háztartáshoz.
„A hús- és tejtermékeknek lényegesen magasabbak a kibocsátási értékeik, mint a helyettesítőiknek. A disznóhús ötször környezetkárosítóbb, mint a tofu, a bárányhús pedig huszonötször. A tej előállítása ötször szennyezőbb, mint a zabitalé, és a sajt négyszer szennyezőbb, mint a vegán sajt” – olvasható a tanulmányban.
A férfiasság és a húsevés még mindig szorosan összekapcsolt fogalmak
Május elején írtunk róla, hogy az ausztrál férfiak többsége továbbra is úgy gondolja, a húsevés hozzátartozik a férfi nemi sztereotípiákhoz, és aki nem eszik állatot, az nem is annyira férfias ember. Ez a felfogás pedig gátolja az ausztrál férfiakat abban, hogy vegán életmódra váltsanak, ugyanis félnek attól, hogy ezáltal kevésbé fognak megfelelni a klasszikus nemi szerepeknek.
Pedig régóta ismert tény, hogy a vegán férfiak semmilyen téren nem szenvednek hátrányt a húsevő társaikkal szemben. Egyrészt a növényi fehérje ugyanolyan alkalmas az izomépítésre, mint az állati fehérje, de a tesztoszteronszint sincs veszélyben. Sőt, ami azt illeti, a növényi étrenden lévő férfiak szintje akár magasabb is lehet azoknál, akik állatokat is fogyasztanak étrendjükben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.