Több, mint száz angol orvos és további száz egészségügyi dolgozó írt nyílt levelet az angol kormánynak, amelyben arra kérik őket: a népegészség és a bolygó védelmében helyezzék előtérbe a teljes értékű növényi étrend népszerűsítését.
A levél videós verziójában az orvosok elmondják: egyértelművé vált, hogy a jelenlegi élelmezési rendszer fenntarthatatlan, mind környezetvédelmi, mind egészségügyi szempontból:
“Mi, az NHS [angol egészségügyi rendszer] orvosai és dolgozói, azért írjuk ezt a levelet, hogy az NHS vezetőit és a kormányt arra ösztönözzük, hogy olyan törvényeket hozzanak a COVID-19 lefolyása után, amelyek országszerte lehetővé teszik, hogy a jelenlegi, az elhízást és fenntarthatatlan termelést támogató élelmezési rendszer minél gyorsabban átalakulhasson. Ez a rendszer nagyban hozzájárult az Egyesült Királyság COVID-19-es haláleseteinek számához.
Egészségügyi dolgozókként aggódunk amiatt, hogy a járvány után minden visszatér majd a régi kerékvágásba. Elfogadhatatlan, hogy az NHS összeroppan a krónikus megbetegedések terhe alatt, amelyeknek legtöbbje megelőzhető és kezelhető lenne, ha bizonyos életvitel- és étrendbeli tényezőket figyelembe vennénk.”
Az orvosok szerint az egész egészségügyi hozzáállás reformjára van szükség – a reaktív orvoslás helyett a preventív orvoslást kell előtérbe helyezni.
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a mostani egészségügy szinte kizárólagosan a már megbetegedett emberek kezelésére összpontosít, és nem igazán foglalkozik a megelőzéssel.
A levélben elmondják: ők készen állnak erre a változásra, és vállalják, hogy mostantól a megelőzésre fókuszálnak, de ez nem elég, mert az NHS vezetőinek és a politikusoknak törvényhozói háttérmunkával kell támogatnia ezt a változást.
Az orvosok összesen hat pontban követelik a szerintük szükséges jogalkotói intézkedéseket:
- Az egészségtelen ételek/gyorsételek/üdítők, valamint a nagyüzemi állattartás állami támogatásainak megadóztatása, illetve megszüntetése.
- A gyorsétel-reklámok, valamint a piac bármiféle, egészségtelen ételek és italok fogyasztásának növelését célzó manipulációjának betiltása.
- Állami támogatások, amelyek segítik az Egyesült Királyság lakosságát abban, hogy túlnyomórészt teljes értékű növényi étrendre álljanak át mind az emberiség, mind a bolygó egészségének érdekében.
- Növényeken alapuló élelmezési rendszer támogatása a környezetkímélő (talajkímélő) mezőgazdasági rendszerekre való átállás útján, amellyel csökkenthető lesz a széndioxid-kibocsátás, valamint annak veszélye, hogy elérjünk a “posztantibiotikus” korszakhoz.
- Az óceánok védelme a túlhalászás visszaszorításával és a halfogyasztás csökkentésével, valamint más omega-3 zsírforrások előtérbe helyezésével.
- Példamutató, egészséges és fenntartható étkeztetés a közszférában, iskolákban és kórházakban.”
A levél írói hozzáteszik, azért van ezekre a lépésekre szükség, mert az újonnan felbukkanó fertőző betegségek négyből három esetben állatoktól származnak, és főleg a vadállat-kereskedelem és a nagyüzemi állattartás útján terjednek át az emberekre.
Azt is kihangsúlyozzák, hogy az egyre növekvő igény az olcsó húsra nagyban hozzájárul a környezet pusztításához és az antibiotikumrezisztencia kialakulásához.
A környezet pusztítása és a járványok terjedése mellett az erősen feldolgozott ételekben, húsban és egyéb állati termékekben gazdag, gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonákban szegény étrend az egyik fő oka a krónikus megbetegedéseknek világszerte.
Az orvosok azt is hozzáteszik, azokat érinti leginkább az egészségtelen étkezés veszélye, akik alacsonyabb társadalmi-gazdasági csoportokba tartoznak. Ennek oka, hogy az állami és EU-s támogatások főleg a húst, tojást és tejtermékeket teszik elérhetővé alacsony áron.
Ez pedig nem csak Nagy-Britanniára igaz: az egészségtelen ételekre (és fenntarthatatlan élelmezési módszerekre) vonatkozó támogatások az egész világon jellemzőek, míg az egészséges ételek és a fenntartható gazdálkodások háttérbe szorulnak.
Ennek oka természetesen az, hogy az állatipari lobbi és a mezőgazdasági pénzek túlsúlya a szektor ezen részében rendkívül nagy mértékben befolyásolja a politikai döntéseket, ahogyan erre az NHS orvosai is rávilágítottak levelükben:
“Az NHS vezetőinek és a kormánynak az emberek és a bolygó érdekében kell cselekedniük, nem pedig az üzleti szektor érdekében, akik agresszív lobbi és marketing-módszerek útján nagyban hozzájárultak a klímaváltozáshoz és a jelenlegi egészségügyi krízishez.”
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.