A meghatározó piaci szereplők metánkibocsátása elképesztő méreteket ölt, derült ki egy frissen napvilágot látott elemzésből.
Az utóbbi időben egyre több szó esik a szén-dioxid mellett egy másik üvegházhatású gázról, a metánról. Ennek az oka, hogy sokkal potensebb, mint a közönségkedvenc szén-dioxid, ráadásul nagyon rosszul állunk a kibocsátás csökkentését illetően.
Az Institute for Agriculture and Trade Policy (IATP) és a Changing Markets Foundation friss elemzése alapján most kiderült az is, hogy a világ 15 legnagyobb hús- és tejipari vállalata majdnem annyi metánkibocsátásért tehető felelőssé, mint a teljes EU.
„A cégek együttes metánkibocsátása körülbelül 12,8 millió tonna, ami az Európai Unió metánlábnyomának körülbelül a 80%-a. Kibocsátásuk a teljes emberi tevékenység következtében felszabaduló mentán mennyiségének 3,4%-át, míg az állattartásból származó metán 11,1%-át teszi ki. A jelentés a legfrissebb üvegházhatású gázkibocsátás (ÜHG) mértékére vonatkozóan is közöl becsléseket, ez az érték 734 millió tonna CO2 ekvivalens. Ez nagyobb, mint Németország kibocsátása” – olvasható a jelentés összefoglalójában.
A jelentésből kiderül az is, hogy az egyes gigavállalatok metántermelése akár egész országok kibocsátásával is felér. A Tyson, a világ második legnagyobb húsipari vállalata például annyi metánt termel, mint a teljes orosz állatipar, de a JBS mögött még a top 15-ös lista többi szereplője is elbújhat. A cég ugyanis egymagában hozza Franciaország, Németország, Kanada és Új-Zéland állatiparának összesített metánkibocsátását.
„Nem folytatódhat, hogy ilyen kevés cég ennyi állatot tart” – adott hangot meglepődésének Shefali Sharma, az IATP európai irodájának vezetője.
Ha az elemzésben szereplő 15 céget – 5 húsipari és 10 tejipari – egy országként kezelnénk, akkor ők lennének a 10. legtöbb ÜHG-t kibocsátó ország a világon.
A kutatók megjegyzik, hogy sajnos az ilyen jellegű vizsgálódásokat továbbra is nagyon nehéz pontosan elvégezni, ugyanis a legtöbb cég egész egyszerűen nem foglalkozik azzal, hogy lejelentse a kibocsátási értékeket. Az elemzésben szereplő cégek is csak részlegesen közöltek információt a számokról, de az ellátási láncukhoz tartozó értékeket egyikük sem jelentette.
A kutatás kapcsán a JBL nem reagált a megkeresésre, a Tyson és a Dairy Farmers of America pedig visszautasították a kommentálást, utóbbi szenzációhajhászattal is vádolta a kutatókat.
Mit lehet tenni a metánkibocsátás csökkentése érdekében?
A tanulmány felvázol opciókat mind a kormányok, mind a cégek számára a kibocsátás visszaszorítása érdekében.
Hangsúlyozzák, hogy nagyon fontos lenne kötelezővé tenni a kibocsátási értékek rendszeres és pontos jelentését, hogy ezáltal tisztább képet kapjunk a jelenlegi helyzetről. Ezzel együtt pedig ki kell tűzni és be kell tartani a csökkentési célokat, illetve független, harmadik fél által ezeket rendszeresen ellenőrizni kell. Fontos továbbá az állatállomány csökkentése, miközben a gazdasági hátrányba kerülő farmerek és dolgozók megfelelő kompenzációban és segítségben részesülnek az ipar átformálódása következtében.
Shefali Sharma megjegyzi, hogy bár hasznos a húsfogyasztás és az állati termékek fogyasztásának mérséklése, a kibocsátás érdemben csak az intenzív állattartás megszüntetésével csökkenthető.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.