A Tesco Sustainable Dairy Group a napokban bejelentette, hogy a csökkenő kereslet miatt szerződést bont néhány beszállítóval. A cég szerint a változás csak kis létszámú tejtermelőt érint majd. Az érintett gazdaságok tizenkét hónappal a szerződésbontás előtt tájékoztatást kapnak.
A Tesco Sustainable Dairy Group (TSDG – Tesco Fenntartható Tejtermékek Csoportja) 2007-ben alakult az Egyesült Királyságban, és jelenleg körülbelül 400 tagja van. A kezdeményezés célja az volt, hogy a szupermarketet közvetlenül a brit termelők lássák el tejjel, valamint hogy a Tesco által támasztott állatjóléti és fenntarthatósági sztenderdeket minél szélesebb körben bevezessék.
A csoportba tartozó több száz tejgazdaság negyedévente „vizsgázik”, amit az Authenticate Information Systems hitelesít. A megszerezhető pontok majd háromnegyedét a tehenek egészsége és életkörülményei, valamint a tejgazdaság karbonlábnyoma teszi ki.
A felső 5 százalékban végzett gazdaságok jutalmazásban, a legrosszabbul teljesítők pedig segítségben részesülnek, hogy fejlődni tudjanak. A csoport viszont nemrég bejelentette, hogy a csökkenő tejkereslet miatt szerződést bont egyes beszállítókkal – számolt be az STV News.
Bevezetünk pár változást, ami érinteni fogja néhány beszállítónkat. Ezek a változtatások szükségesek ahhoz, hogy nagyobb mennyiségben tudjunk vásárolni az egyes telepek tejkészletéből. Mindeközben tovább ösztönzik a tejtermelőket a még inkább fenntartható tejtermelési módszerek alkalmazására. A változtatások egy sokkal fenntarthatóbb tejtermékcsoportot fognak eredményezni
– nyilatkozta a TSDG szóvivője. Hozzátette, hogy a csoport eddig is nagyon kedvező módon, a piaci ár felett vásárolta a tejet a beszállítóktól, ez csak 2023-ban 40 millió fontnyi extra kiadást jelentett a cégnek.
A tejtermelők értik az okokat, de nem boldogok
A National Farmers Union Scotland a bejelentést követően valószínűsíti, hogy skóciai tejtermelőket is érinteni fog a szerződésbontás. Bruce Mackie, az NFU Scotland elnöke nagyon reméli, hogy a Tesco igazságosan jár el a szerződésbontások alkalmával, és nem tartja magához láncolva a tejgazdaságokat még egy évig, miután kiderült, hogy szerződést bontanak velük.
Véleménye szerint a jelenlegi bizonytalan helyzetben a tejtermelőknek meg kell adni a lehetőséget, hogy leszerződjenek más feldolgozókkal, amint erre lehetőségük van. A tej iránti kereslet csökkenését ezzel együtt elismeri.
Elismerjük, hogy a döntés a tejeladások csökkenése alapján indokolt. De fontos megjegyezni, hogy a tejtermékek piaca továbbra is igen jelentős. A joghurtok, sajtok, vaj és tejes desszertek iránti kereslet továbbra is nagy
– mondta Mackie a döntés kapcsán.
Az, hogy pontosan mely tejgazdaságok kerülnek ki a TSDG-vel való együttműködésből, előreláthatóan szeptemberben válik biztossá.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.