Egyre több tehenészetben üti fel a fejét a madárinfluenza-vírus az Egyesült Államokban. Az első olyan betegről is hírt adott az amerikai járványügyi hatóság, akit komoly tünetekkel, kórházban kezelnek. Mindeközben az állatkertek is fertőzésekről és elhullásokról számolnak be.
Az Egyesült Államok tehenészeteiben tavaly márciusban megjelent madárinfluenza-vírus mostanra már tizenhat államban és több száz állattenyészetben felütötte a fejét. Kaliforniában a helyzet annyira rossz, hogy Gavin Newsom kormányzó szükségállapotot hirdetett. Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) december 27-i összegzése alapján eddig 66 emberben igazolták a vírusfertőzést, ebből 37 Kalifornia államban történt.
A vészhelyzeti állapot azt a célt szolgálja, hogy a kormányzati szervek megfelelő hatékonysággal tudjanak reagálni a járványra. A kaliforniai ellenőrzési rendszerre alapozva – amely a legszéleskörűbb az országban – igyekszünk biztosítani a közösség jó egészségi állapotát, támogatni a mezőgazdaságot és a legfrissebb információkkal szolgálni a helyzetről. Habár a lakosságra nézve a veszély továbbra is alacsony, minden lépést megteszünk, hogy meggátoljuk a vírus terjedését
– mondta az állam kormányzója.
Tovább rontja a helyzetet, hogy a CDC december 18-án megerősítette, hogy már van olyan fertőzött, akit kórházban kezelnek a súlyos tünetek miatt. Eddig a legtöbb esetben tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel folyt le a betegség. A szokásos influenzakezelések elégségesnek bizonyultak a gyógyuláshoz. A louisianai az első amerikai eset, amikor ennyire súlyos következményei lettek a betegségnek.
Az amerikai állatkertekben is egyre több a madárinfluenza-fertőzés
Számos állatkertből jelentettek madárinfluenza-fertőzéseket az utóbbi hetekben. Több beteg állat el is pusztult, de akad olyan is, amelyik jól reagál a kezelésre. Az állatkertek az állattartó telepekhez hasonlóan nagyszerű táptalajt jelentenek a vírus terjedéséhez.
Az arizonai Lichfield Parkban lévő Wildlife World Zoo arról számolt be, hogy a madarak mellett egy gepárd és egy puma is van a fertőzés miatt elhullott állatok között. Egy fehér tigris is elkapta a betegséget, de az ő állapota a kezelés hatására javult. Seattle-ben a Woodland Park Zooban egy vörösnyakú lúd pusztult el a betegség következtében, San Franciscóban pedig egy vörösvállú ölyv halála miatt zárták be a madárkiállítást. Az ölyv pozitív mintát produkált madárinfluenza-vírusra.
Az állattartási gyakorlataink nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a madárinfluenza-vírus mára a világ minden pontjára eljutott, és madarak mellett már emlősöket – köztük embereket – is fertőz.
Frissítés (01.07.): A cikk írásának pillanatában a súlyos tünetekkel kórházban kezelt louisianai férfi még életben volt. A megjelenéssel egyidőben viszont a CDC megerősítette, hogy az idős férfi belehalt a betegségbe.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.