A szilveszteri ünneplésnek jó ideje része már a tűzijáték, ám több szempontból is érdemes lenne inkább egyéb alternatívák felé kacsingatni. A tűzijáték az állatvilágra, az emberi egészségre és a környezetre is káros hatást gyakorol. Vannak azonban példák arra, miként lehet úgy ünnepelni, hogy ez az elem kimarad a képletből.
Ma már köztudott, hogy a tűzijáték sok szempontból nagyon ártalmas. Amikor felrobban, olyan gázok szabadulnak fel, mint a kén-dioxid, a szén-dioxid és a szén-monoxid, amelyek nagyon károsak a tüdőre. A füstjéből ráadásul káros fémek is a levegőbe kerülnek, például alumínium, mangán és kadmium. Az illegális körülmények között gyártott és árusított tűzijátékok ezeken felül ólmot is tartalmazhatnak. Ezek bármelyikének belélegzése káros az egészségre, irritálhatja a tüdőt, légzési nehézségeket és hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat.
A levegőbe jutó anyagok egy része ráadásul nemcsak az egészségre ártalmas, hanem a fő üvegházhatású gázok közé is tartozik, amelyek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.
Egy, az amerikai, július 4-én tartott tűzijátékokat vizsgáló kutatás arra jutott, hogy a rakéták fellövése alatt levegőbe jutó füst hasonló károkat okoz, mint az erdőtüzek által okozott füst.
Az egészségügyi és környezeti károk mellett pedig az állatvilág számára is egy nagyon komoly stresszforrást jelent.
A tűzijáték nem kizárólag a háziállatokat veszélyezteti
„Főleg a hanghatás az, ami stresszhelyzetet jelent az állatoknak, a fényjátékot ugyanis sokuk nem is feltétlen látja. Minden olyan jelenség, amely a megszokottól eltérően erőteljes hanghatással jár, pánikreakciót generálhat mind a vadon élő, mind a háziállatoknál” – mondta lapunknak Jámbor Márk állatorvos.
Attól függ, milyen közel vannak az állatok a tűzijátékhoz, de ha nagyon közel, akkor
hasonlóképp élhetik meg, mint az emberek a háborús robbantásokat
– nyilatkozta a Prove-nak Kubinyi Enikő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológusa.
„A hirtelen, erős hang és fény miatt pánikba esnek, elmenekülnek, elhagyják az élőhelyüket, éjszakai pihenőhelyüket. Menekülés közben sérüléseket szerezhetnek, elveszíthetik a kapcsolatot a társaikkal, nekifuthatnak vagy repülhetnek akadályoknak. Akár el is üti őket egy autó, hiszen a nappali állatok éjjel rosszul látnak, és halálfélelmükben amúgy sem tudnak úgy tájékozódni, mint normális körülmények között. Fészkeléskor, kölyöknevelés idején a hátrahagyott utódok lehet, hogy kihűlnek, szétszélednek, elvesznek. A téli tűzijáték extra veszélye az, hogy a kis testű állatok az energiaveszteség miatt kihűlnek, és emiatt elpusztulnak” – magyarázta.
Állami szintű tiltás aligha lesz a közeljövőben
A tűzijáték kiváltása egy környezetre, állatvilágra és egészségre kevésbé káros alternatívával bizonyos esetekben nem az átlagembereken múlik. Arról az államnak, valamint a városvezetésnek kell döntést hoznia, hogy modernebb eszközökkel tegyék különlegessé azokat az ünnepeket, amelyeken hagyományosan tűzijátékot használnának. Egyre több önkormányzat ügyel már egyébként arra, hogy állatbarát rendezvényeket tartson – mutatott rá korábban lapunknak nyilatkozva Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos is.
„Mi próbáljuk minden eszközzel felhívni a figyelmet arra, hogy a tűzijáték miként zavarja a körülöttünk élő állatokat, és itt nemcsak a kutyákról és macskákról, hanem a vadon élő állatokról is szó van. A törvény szabályozza a tűzijáték-használatot, különösen védett helyek közelében például tiltott tevékenységnek számít ez” – mondta.
A kormánybiztos jelen állás szerint nem látja szükségesnek a tűzijáték központi tiltását. „Azt gondolom, hogy a társadalom – ahogy a tűzijátékok, úgy – a cirkuszok esetében is el tudja mondani a véleményét. Mindkét területen is az látszik, hogy egyre csökken a felhasználók és a nézők száma. Ha nem vásárolunk tűzijátékot, ha nem megyünk el vadállatokat porondra állító cirkuszba, ezzel már kifejezzük a véleményünket. Ez mind forprofit tevékenység, ha nincs rá kereslet, idővel valószínűleg kínálat sem lesz.”
Van már példa a tűzijáték kiváltására
A cseh főváros, Prága mindenesetre már 2019-ben meghozta a döntést, hogy a tűzijátékokat fényjátékokkal váltják ki. Így köszöntötték már a 2020-as évet is.
Az RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) brit állatvédő szervezet a fényjáték mellett ünneplési alternatívaként említi a drónokkal generált és a lézershow-kat is. De arra is felhívták a figyelmet, hogy akár a szabadtéri koncertek is előnyösebb megoldást jelenthetnek a tűzijáték helyett. Ezek ugyanis hangosak lehetnek, de messze nem olyan riasztóak a vadon élő és háziállatok számára, mint a szabálytalan időközökkel érkező durranások.
A városvezetések ezeken kívül gondolkodhatnak még fix pontokon rögzített lámpásokban vagy akár lámpás felvonulás szervezésében is. De ezek akár civil kezdeményezések is lehetnek.
Magánemberként pedig – ahogy arra Ovádi Péter is felhívta a figyelmet – a legtöbbet azzal teheted, ha nem vásárolsz tűzijátékot. Helyette szervezhetsz például egy nagy szilveszteri társasjátékozást barátaiddal, rokonaiddal, de lehet tartani kvízestet és karaokepartit is. Éjfélkor pedig akár közös mécsesgyújtással, énekléssel is lehet köszönteni az új esztendőt.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.