Most olvasott cikk
Most még eldöntheted, szeretnél-e széncinegét a postaládádba

Most még eldöntheted, szeretnél-e széncinegét a postaládádba

Egy fekete, téglalap alakú postaláda kinyitva, bene egy madárfészek fehér, apró barna foltos tojásokkal

A széncinege szívesen költi ki fiókáit postaládákban. Ha ódzkodsz ettől, még most érdemes megtenni a megelőzéshez szükséges lépéseket. Sokan persze még örülnek is annak, ha végigkövethetik a madarak fejlődését, de ebben az esetben is van teendő. 

Jártál már úgy, hogy széncinege fészkelt a postaládádba? A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arról számolt be közleményében, hogy hozzájuk minden évben érkeznek ezzel kapcsolatos bejelentések. Megfigyeléseik alapján a jelenség országosan általánosnak, sőt gyakorinak tekinthető. Érdemes tehát felkészülni arra, mit tehetsz akkor, ha a te ládádba is „albérlők” költöznek.

Az MME hangsúlyozta, mindenképp meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, amint észleled, hogy széncinege költözött a postaládádba. Ebben az esetben

a postaláda rendeltetésszerű használatát fel kell függeszteni, mert a bedobott küldemények veszélyeztetik a madarakat. Ilyenkor a kotlás és a fiókanevelés körülbelül egy hónapnyi időtartamára szereljünk fel alternatív levélgyűjtőt a madarak által elfoglalt mellé, illetve függesszünk ki egy tájékoztató kiírást is a postás számára.

Az egyesület tapasztalatai egyébként alapvetően pozitívak a postaládába költöző madarak kapcsán. Úgy látják, az emberek egy ilyen eseményt általában inkább érdekességként fognak fel, nem pedig nyűgként.

Miért vonzódik a széncinege a postaládákhoz?

A széncinege a legtermetesebb és a településeken is legelterjedtebb cinegefaj Magyarországon. Hagyományosan harkályodúkban költ, de mesterséges odúkban is szívesen fészkel. A többi cinegefajhoz képest a széncinege kevésbé ragaszkodik a magasan levő fészkelőhelyekhez. Ez a képessége különösen a mesterséges üregekben bővelkedő civilizációs környezetben jelent előnyt.

Nem pusztán postaládákban költ egyébként előszeretettel ez a faj, találták már fészket kerítések és korlátok üreges részeiben, vázában, útterelő bójában, felfordított virágcserépben, kandeláberben, kéményben, cserépedényben, vascsövekben és utcai cigarettacsikk-gyűjtőben is.

Ha nem szeretnéd, hogy a postaládádat cinegecsalád foglalja el, van rá mód, hogy ezt megelőzd:

  • billenőajtóval fedett bedobónyílású levélgyűjtővel,
  • valamint azzal, ha a postaláda közelében helyezel ki „B” típusú mesterséges odút.

Az évszakhoz képest enyhe időjárásnak köszönhetően az MME szerint idén már március első felében lehet számítani arra, hogy széncinege költözik a postaládába. A másodköltések miatt pedig egészen a nyár második feléig is előfordulhat ilyen.

De azt is érdemes észben tartani, hogy a téli madáretetés végére is lassan pontot kell tenni. A fiókaszezonban – áprilistól augusztusig – ugyanis különösen veszélyes magvakat pakolni a madáretetőbe. „A nyári etetés fiókák kínhalálához vezet, nem tudják ugyanis megemészteni a magvakat. Magyarországon a költési időszakban természetes körülmények között tömegesen nem terem mag, így alapvetően nem is etetnek azzal a madarak. A magevők is rovarokat visznek a fiókáiknak, azt meg tudják emészteni a kicsinyeik. Egy rutintalan, először fészkelő – vagy lusta – széncinegepár viszont könnyen elkezdheti hordani az etetőből a napraforgómagot, amit ráadásul ki sem bontanak a héjból. A fióka nyeli a magot, megtelik vele a gyomra, a nyelőcsöve, majd a torka, három nap alatt viszont funkcionálisan éhen hal” – nyilatkozta korábban a Prove-nak Orbán Zoltán ornitológus, az MME szóvivője.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

//Hide "HIRDETÉS" label if Google ad is empty

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének