A ragadós száj- és körömfájás betegséget azonosították egy kisbajcsi telepen, Magyarországon erre ötven éve nem volt példa. Januárban Németországban is jelentkezett a fertőzés. Az 1400 szarvasmarhából álló kisbajcsi állatállományt felszámolták, és a tetemeket Bábolna külterületén földelik el.
Egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen jelentkeztek március elején a ragadós száj- és körömfájás betegség klasszikus tünetei. A kórokozó jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma is megerősítette, ezért Pásztor Szabolcs országos főállatorvos pénteken elrendelte a gazdaság lezárását és a járványügyi nyomozás megindítását. Már ekkor arról számolt be a hivatal, hogy a kisbajcsi telepen az állatállomány felszámolása folyamatban van.
Vasárnapra aztán arról is határoztak, hogy „a legkisebb járványügyi kockázattal járó ártalmatlanítási megoldást alkalmazzák”.
A terjedés lehetőségének minimalizálása érdekében az ártalmatlanítás elföldeléssel – és nem égetéssel – történik, az érintett telephez legközelebb eső megfelelő helyszínen.
A távoli szállítás a Nébih szerint számottevően nagyobb kockázatot jelentene a fertőzés terjedése szempontjából. A leölt marhákat így egy Bábolna közigazgatási területéhez tartozó külterületre szállítják. Pintér Róbert független bábolnai önkormányzati képviselő szerint közel ezertonnányi tetemet földelnek el, információi szerint csütörtökig folyamatosan tart az állatok holttesteinek szállítása és égetése.
Fél évszázad után tért vissza Magyarországra a száj- és körömfájás
Ez a főként a hasított körmű állatokat – szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket, bivalyokat, vadon élő kérődzőket – érintő, rendkívül ragályos betegség több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. Emberekre csak nagyon ritkán terjed át.
A fertőzött állatokat kezelni nem lehet, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, rendszerint az összes párosujjú patás leölését elrendelik az adott telepen.
Európai szinten nem precedens nélküli az elmúlt időszakban a száj- és körömfájás vírusának azonosítása. Januárban ugyanis egy Berlin külvárosában élő vízibivalycsordán belül szembesültek ezzel a betegséggel, Németországban közel negyven év után először.
Az Egyesült Királyság importtilalmat vezetett be a Magyarországról és Szlovákiából származó
- szarvasmarhákra,
- sertésekre
- és juhokra.
Szlovákiára amiatt terjesztették ki a korlátozást, hogy a kisbajcsi telep, ahol a száj- és körömfájás megjelent, a szlovák határ közelében található. A magyar országos főállatorvos egyébként szintén leállított minden élőállat-exportot, valamint az élőállat-szállításokat is befagyasztotta.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.