Most olvasott cikk
Kérdés, okoz-e áremelkedést a továbbterjedő száj- és körömfájás

Kérdés, okoz-e áremelkedést a továbbterjedő száj- és körömfájás

Egy fedett szarvasmarha-telep, egy fehér köpenyes, orvosi maszkos férfi guggol a szarvasmarhák előtt

Újabb szlovákiai szarvasmarha-telepen azonosították a ragadós száj- és körömfájást, ezúttal az ország egyik legnagyobb tejgazdasága érintett. A szlovák agrárminiszter szerint azonban sem élelmiszerhiány, sem árnövekedés kialakulásától nem kell tartani.

Az eddigi legnagyobb szarvasmarha-telepen találtak pénteken száj- és körömfájással fertőzött egyedeket. A gazdaság Erdőhát területén, Nyugat-Szlovákiában található, vagyis a fertőzés az igyekezetek ellenére most már az ország több régióját is érinti. A szlovák agrárminiszter szerint élelmiszerhiánytól és árnövekedéstől nem kell tartani – közölte az Új Szó.

A fertőzést Szlovákiában először három, a magyar határ közelében található szarvasmarha-telepen azonosították, majd egy negyedik, Lúcs településen található állományban is. Erre, valamint az újabb magyar fertőzésre való tekintettel az ország az összes kishatárátkelőhelyét lezárta Magyarország felé.

Az első négy gazdaság esetében a fertőzést a szeles időjárásnak tudták be, az érintett telepek ugyanis a magyar határhoz közel találhatóak. Az erdőháti tejgazdaság kapcsán azonban emberi mulasztásról van szó – a telep egyik dolgozója ugyanis március közepén abban a magyar gazdaságban járt, ahol múlt héten azonosították a ragadós száj- és körömfájást.

Tízmillió eurót különített el a szlovák kormány

Az Új Szó szerint a szlovák agrárminiszter, Richard Takáč úgy véli, bár a járvány komoly csapás az ország mezőgazdasága számára, az áruházláncok importtermékekkel pótolni tudják a kiesést, így nem kell élelmiszerhiánytól és árnövekedéstől tartani.

Emil Macho, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke azonban arra hívja fel a figyelmet, a következő hetekben a szlovákiai tejelő teheneknek akár hat százaléka is eltűnhet. Ez szerinte nemcsak az agrárszektorra, hanem az állami költségvetésre is jelentős terhet ró, az anyagi kár ugyanis elsősorban nem az élelmiszerüzletek polcain megjelenő árakban fog megmutatkozni, hanem a gazdáknak fizetendő kártérítésekben.

A száj- és körömfájással fertőzött gazdaságokban ugyanis a protokoll szerint az összes állatot leölik. Akkor is így járnak el, ha csak néhány állat érintett, mivel a vírus rendkívül fertőző, és nem kezelhető. Így történt az első érintett magyar telep esetében is, ahol 1400 állatot mészároltak le a betegség azonosítását követően. A második magyar fertőzött telepen 3000 szarvasmarhát terveznek leölni, ami az RTL Híradó értesülései szerint már meg is kezdődött. Az érintett gazdák Nagy István agrárminiszter bejelentése szerint kártérítést kapnak, illetve a dolgozók fizetését is átmenetileg átvállalják.

A szlovák kabinet hétfőn rendkívüli ülést tartott az eddigi intézkedések felülvizsgálatának céljából, írja az Új Szó. Az ülés során arról döntöttek, a belügyi tárca számára tízmilliós összeget különítenek el, amit a járvány kezelésére fognak fordítani. Robert Fico, az ország miniszterelnöke az ülést követően hangsúlyozta, az Európai Bizottság szakemberei megállapították, hogy a kabinet „nem vétett hibát a járványkezelésben”.

Vannak, akik sötétebben látják a helyzetet

Bár a miniszter igyekszik megnyugtatni a közvéleményt, egy érintett vállalkozó ennél borúsabban nyilatkozik. Világi Oszkár dél-szlovákiai üzletember dunaszerdahelyi Istermeat nevű vágóhídja például ideiglenesen leállt, az Euromilk nevű tejüzeme pedig elvesztette az alapanyagok harmadát – számolt be róla a Napunk.

Az Euromilk két, száj- és körömfájással érintett gazdaságból is vásárolt tejet. Mindkét telep évente közel 20 millió liter tejet szállított a tejüzembe, ez pedig a szükséglet több mint harmada. „A tejüzemünkben így ebben az évben minimálisan 12 millió eurós bevételkieséssel számolunk. Hogy ezt hogyan kárpótolják, nem tudjuk” – mondta Világi Réka, aki az apja vállalkozásait irányítja.

Az Istermeat hústartalékai korlátozott termelésre még elegendőek, de hosszabb távon már nem. Márpedig az üzletláncokban kapható friss szlovák hús 85 százaléka az Istermeattől származik. Ha a Világi család mindkét vállalatának hosszabb ideig termelési problémái lesznek, az az élelmiszerárak, különösen a friss hús árának emelkedését is előidézheti. Ha ugyanis a hús importőreinek nem lesz hazai versenytársa, árat emelhetnek. Vagyis a szlovák miniszter ígéretét ez még felülírhatja.

© 2025 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének