A felhalmozott farakások, halomba gyűjtött száraz falevelek alatt sün lehet, ezért érdemes néhány lépést megtenni még a kertrendezés legelején. Helyben, átmozgatás nélkül semmiképp ne gyújtsd fel ezeket a halmokat, mert a sün összegömbölyödve próbál védekezni, és a lángok között reked. Ha van rá lehetőséged, akár mesterséges sünmenedékek kihelyezésével is kiküszöbölheted a váratlan meglepetéseket.
A tavasz beköszöntével a kertgondozási időszak is ismét elkezdődik. Ennek apropóján hívta fel a figyelmet közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő, majd nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat.
„A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen teljes családok pusztulását is okozhatja” – szögezi le az egyesület.
Ha a tavaszi kertrendezés első lépéseként a növényihulladék-rakásokat szeretnéd áthelyezni vagy akár teljesen felszámolni, érdemes néhány egyszerű óvintézkedést megtenni.
- Első lépésben – fentről lefelé haladva – a vasvilla nyelével, majd kesztyűs kézzel forgasd át a halmot! Így győződhetsz meg arról, nincs-e alatta sün. A májusi-júniusi sünellési időszakban különösen fontos ez az elővigyázatosság. Ekkor ugyanis a menedékekben hetekig vak, szinte magatehetetlen kölykök is lehetnek.
- Soha ne gyújtsd fel az ilyen rakásokat, mert a lángok elől még a felnőtt sünök sem tudnak elmenekülni! A sün védekezési stratégiája az összegömbölyödés, ezért egy ilyen helyzetben elevenen megég. Az avarégetés helyett pedig alapjáraton is előnyösebb – egészségügyi és környezetvédelmi szempontból is – komposztálni.
- Ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket találsz, semmiképpen se szedd össze a kölyköket, ne próbáld meg magad nevelgetni őket otthon! Pakold inkább vissza kellő vastagságú rétegben az ágakat és leveleket a fészekre, a továbbiakat pedig hagyd csak a nőstényre – javasolja az MME. A sünmenedékként szolgáló gallyrakások elbontásával pedig mindenképp várj négy-öt hetet! Ennyi idő alatt a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként már követik anyjukat a vadászatra, és más búvóhelyet tudnak találni.
Felkészülten is várhatod egy sün beköltözését
Ahogy a beporzó rovarokért is sokat tehetsz egy méhecskehotel február végi, március eleji kihelyezésével, úgy sünmenedéket is felállíthatsz a kertben. Ez gyakorlatilag egy kisebb, alacsonyabb kutyaházra hajaz.
Az igazi ezermesterek elkészíthetik házilag is. Arra kell ügyelni, hogy természetes anyagokból készüljön a sünodú, elsősorban fából. Legyen vízálló és kissé lejtős teteje, hogy az esővíz le tudjon folyni róla! A bejárat pedig 12-15 centiméter széles, 10 centiméter magas lehet. Ne használj hozzá vegyszereket vagy festéket, így kezelt faanyagot se!
Természetes anyagokkal, így száraz falevelekkel, szalmával, mohával vagy faforgáccsal bélelheted. Elhelyezéskor pedig figyelj arra, hogy ragadozók – kutyák, macskák, rókák számára minél kevésbé legyen könnyen megközelíthető a sünmenedék!
Egy ilyen odú hosszú távú megoldást jelenthet arra, ha zavar, hogy a száraz levelek és gallyak sünfészekként funkcionálhatnak.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.