Nemzetközi sorozatunk közel-keleti állomásáról újabb török ételt hoztunk el a kulináris kalandozásra vágyóknak, ami nem más, mint a mennyei, töltött, sült kenyérféle, a gözleme.
Ez a cikk a Csenge és Flóra világkonyhája sorozat harmadik része. További receptekért kattints ide, a házigazdák bemutatkozását pedig itt olvashatod el.
Éljen a világpolgár a Föld bármely sarkában, mindenhol saját kultusza van az ezerféleképp variálható, egyszerű, olcsó, laktató, szénhidrátdús ételek legkülönfélébb változatainak. Nem véletlen tehát az sem, hogy minden régiónak megvan a saját töltött kenyérféléje.
Kelet-Európában és Kelet-Ázsiában szeretik gombócköntösbe bújtatni a töltelékeket: a pierogi, gyoza, bao és wonton különböző formáit gőzölik, főzik vagy serpenyőn ropogósra sütik. Vannak régiók, ahol a falatnyi tésztácskák helyett nagyban gondolkodnak – jusson csak eszünkbe például a mexikói quesadilla.
Ez utóbbi csoportba tartozik a török gözleme is, amely két héttel ezelőtt elkészített pidereceptünkhöz hasonlóan szintén rendkívül megengedő a töltelékek kapcsán: hasonlóan az itthon is gyakori „ami épp a hűtőben hever” gyakorlathoz, itt is ér a töltelék határait a kamratartalom és a fantázia szerint megszabni.
Az eredeti török gözleme sem tesz másképp ugyanis: a húsos, sajtos és tojásos változatok mellett gyakoriak a „véletlenül vegán” töltelékek is, amikbe nem kerül más a zöldségeken és fűszereken kívül. Természetesen mi is egy teljesen vegán gözleme receptjét hoztuk el, és mivel igyekezetünk szerint autentikus ízeket szeretnénk bemutatni nektek, választásunk a klasszikus, spenótos-krumplis töltelékre esett.
A tésztát illetően most a kevésbé gyakori változathoz nyúltunk, legtöbbször a gözleme ugyanis keletlen, csak lisztet, vizet és sót tartalmazó tésztából készül, fel-felbukkan azonban – bizonyára a kelt tésztához szokott házi szakácsok révén – élesztős formában is. És mivel az élesztő serény kis gombái fáradhatatlanul dolgoznak a kevésbé gyakorlott konyhatündérek keze alatt is, kelt tésztával szimplán nagyobb az esély a sikerélményre.
Ha elnyerte annyira a gözleme a tetszésed, amiért megéri picit sürögni-forogni a konyhában, akkor tarts velünk – mutatjuk, hogyan kell elkészíteni.
Hozzávalók:
8 gözleméhez
A tésztához:
♡ 300 gramm finomliszt
♡ 25 gramm friss élesztő/7 gramm porélesztő
♡ 1 teáskanál só
♡ 1 teáskanál cukor
♡ 1 evőkanál olívaolaj + kb. 2 evőkanál a sütéshez
♡ 150 ml víz
A töltelékhez:
♡ 400 gramm sütni való burgonya*
♡ 1 nagy fej vöröshagyma
♡ 3 gerezd fokhagyma
♡ 400 gramm fagyasztott leveles spenót
♡ só, bors
*A csomagoláson vagy címkén „C típusú” burgonyaként fogod megtalálni.
Elkészítés:
- Kezdd azzal, hogy a spenótot kiolvasztod, majd egy szűrő segítségével nagyjából kinyomkodod belőle a vizet. Ha kész, tedd félre.
- Egy pohárba mérj ki 150 ml langyos vizet, oldj fel benne egy teáskanál cukrot, morzsolj bele 25 gramm friss élesztőt, majd alaposan keverd össze. A víz ne legyen langyosnál melegebb, különben nem fog megkelni a tészta. Fedd le, és hagyd állni 15 percet. Ha porélesztőt használsz, ezt a lépést egyszerűen hagyd ki, és keverd a tasak tartalmát a száraz alapanyagokhoz.
- Tegyél egy nagy keverőtálba 300 gramm lisztet, keverj el benne egy teáskanál sót, majd add hozzá a felfuttatott élesztőt. Ha nagyjából összeállt, adj hozzá egy evőkanál olívaolajat, majd kézzel gyúrd össze a tésztát. Az elején ragadni fog, de legyél türelmes: 5-6 perc elteltével szépen el fog válni a kezedtől és a felülettől is – ekkor fogod tudni, hogy készen van a dagasztás. Ha kész, fedd le a tálat nedves konyharuhával úgy, hogy jól a tál peremére igazgatod a konyharuhát. (Ha nagyon levegős marad, kiszárad a tészta.) Hagyd kelni egy órát.
- Amíg a tészta kel, készítsd el a tölteléket: ehhez először is vágj apró kockára egy nagy fej hagymát és 400 gramm krumplit, három gerezd fokhagymát pedig zúzz össze. A krumplit, ha nem nagyon viseltes a héja, nem kell meghámozni, de természetesen lehet, ha szeretnéd.
- Egy nagy, mély serpenyőben hevíts fel egy evőkanál olajat, és közepesen alacsony lángon kezdd el pirítani a krumplit és a hagymát, szórd meg egy nap csipet sóval, majd öt-hét perc után jöhet hozzá a fokhagyma. Ha a fokhagyma is pirult egy-két percet, add hozzá a spenótot, sózd, borsozd, és miután összeforraltad, el is zárhatod. A töltelék sok sót felvesz, tehát kóstold, és ha kell, tegyél még hozzá, hiszen a tésztaköntös is tompít még a töltelék ízén.
- Ha a tésztád már egy órája kel, tedd lisztezett felületre, és vágd nyolcfelé, majd nyújtófa segítségével nyújtsd őket olyan vékonyra, amennyire csak tudod (egyszerre egyet, mert rögtön töltjük, hogy ne ugorjon össze). A tölteléknek kb. 1/8 részét tedd a közepére, és hajtogasd össze úgy, ahogy a képen látod.
- Egy serpenyőben hevíts fel kb. fél evőkanál olívaolajat, és közepes lángon süsd a gözleme mindkét oldalát kb. másfél-két percig, vagy amíg szép aranybarna foltok nem jelennek meg rajta. Gyakran nézegesd, mert könnyen megég. Amikor kell, pótold az olajat fél-fél evőkanállal. Ha egy idő után túl gyorsan sülnek a gözlemék, vedd lejjebb a lángot.
A gözleme frissen, melegen a legjobb, de a hűtőben néhány napig eláll. Ha későbbre készíted, tálalás előtt serpenyőben vagy sütőben melegítsd újra.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.