Egy friss kutatás megdöbbentő számokat közölt arról, milyen mértékben pusztítja a biodiverzitást az emberi tevékenység. A vadon élő állatok populációja hetven százalékkal csökkent.
Elképesztő mértékben pusztul a biodiverzitás az emberi jelenlét következtében. A WWF és a Zoological Society of London (ZSL) kétévente készíti el a Living Planet Report című jelentést. Az idei beszámolóból kiderül, hogy 1970 és 2018 között a vadon élő állatok populációja 69%-kal csökkent. Ez a szám 4 évvel ezelőtt – habár önmagában ez is megdöbbentő – még „csak” 60% volt. Ez körülbelül olyan, mintha az emberi népesség Európa, Amerika (a kontinens), Afrika, a csendes-óceáni térség és Kína népességével csökkent volna 50 év alatt.
„Ez az eszméletlen mértékű csökkenés egy nagyon komoly figyelmeztetés, hogy a gazdag biodiverzitás, ami mindent éltet ezen a bolygón, komoly veszélyben van, és ez fenyeget minden fajt, beleértve minket is” – állítja a tanulmány.
A jelentés – ami jelenleg a legátfogóbb képet adja a földünk biodiverzitásáról – azt is kiemeli, hogy a fajok sokszínűségének csökkenése nem pusztán környezetvédelmi, de gazdasági, szociális, morális, etikai problémát is jelent, amelytől már most sok kiszolgáltatott ember, állat és földterület szenved, jórészt azok, akik a legkevésbé tehetnek az aktuális helyzet kialakulásáról.
A kutatók emellett arra ösztönzik a világ vezetőit, hogy a Kanadában idén decemberben tartandó COP15 bidiverzitás csúcstalálkozón jussanak közös megegyezésre a problémát illetően.
Hol a legnagyobb a veszteség?
A jelentésből kiderül, hogy Európa és Közép-Ázsia élővilága 18%-kal, míg a Karib-térség és Közép-Amerika (ideértve az Amazonas területét is) vadvilága átlagosan 94%-kal csökkent a vizsgált 48 év alatt. A WWF-től Mark Wright a következőket mondta a Plant Based News-nak az Amazonas vidékével kapcsolatban:
„Tudjuk, hogy az Amazonas kritikus fontosságú a klímaváltozással vívott harcunkban. Ha elveszítjük az Amazonas térségét, elveszítjük a klímaharcot. A legfontosabb döntéseket az Amazonas jövőjével kapcsolatban a brazil kormány fogja meghozni, de nagyon fontos, hogy a többi ország – köztük az Egyesült Királyság – biztosítsa, hogy az erdőirtáshoz hozzájáruló termékek kikerüljenek az ellátási láncból.”
Ilyen irányba már történtek lépések az EU-ban is, amikor az Európai Parlament támogatott egy olyan törvényjavaslatot, amely ellehetetlenítené az erdőirtással összefüggésbe hozható termékek értékesítését az unió határain belül.
Globálisan nézve a csökkenést elsősorban az élőhely eltűnése és feldarabolódása okozza, amiért a mezőgazdaság felelős, ahogy érintetlen területekre hatol be, hogy azokon élelmiszert termeljen
– nyilatkozta a WWF-től Mike Barrett.
Ahogy azt mi is megírtuk, egy friss kutatás alapján az esőerdők területének csökkenéséért lényegében teljes egészében a mezőgazdaság tehető felelőssé. A kiirtott területeken takarmányként használt szóját, valamint pálmaolajat termesztenek, illetve legeltetésre használják őket, de az egyik legmegdöbbentőbb érték a Science magazinban megjelent tanulmányban, hogy a kivágott területek csupán 45-65%-a kerül ténylegesen művelés alá.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.