A Queen együttes ikonikus gitárosa, Sir Brian May lemondott az RSPCA brit állatjóléti szervezetben betöltött alelnöki pozíciójáról. A döntést azután hozta meg, hogy a szervezet állatjóléti tanúsítványait több tucat aktivista megtévesztőnek nevezte.
A közelmúltban egy 60 civil szervezetből álló koalíció támadta meg az RSPCA brit állatjóléti szervezetet. A koalíció titkos nyomozást tartott negyven olyan állattartó telepen, amelynek a szervezet „RSPCA Assured” minősítést ad. A minősítés alapkövetelménye, hogy a telepek magas, a törvényileg elvártnál jobb állatjóléti sztenderdek szerint működjenek. A koalíció azonban azt állítja, nyomozásuk során súlyos állatjóléti problémákat fedeztek fel ezeken a telepeken.
A BBC híradása szerint a vádakra reagálva az RSPCA több mint kétszáz RSPCA Assured telepen tartott szúrópróbaszerű ellenőrzést. Ennek célja azt volt, hogy megbizonyosodjanak róla, azok megfelelnek a szervezet által előírt szigorú normáknak.
„Azért végeztük ezt az ellenőrzést, mert szeretnénk biztosítani róla a támogatóinkat, partnereinket és a közvéleményt is, hogy az RSPCA Assured következetesen jobb állatjóléti szintet biztosít, mint ami a gazdálkodásban a megszokott” – mondta az RSPCA szóvivője.
Az állatvédelmi aktivisták azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy a mintegy 4000 állattartó telepet felölelő rendszer nem garantálja a legalapvetőbb állatjóléti intézkedéseket sem. Többen követelik Chris Packham, az RSPCA elnökének lemondását is.
Az RSPCA közleménye szerint Sir Brian Mayjel eltérő nézeteik alakultak ki azzal kapcsolatban, hogyan lehetne a legjobban kezelni a helyzetet, ezért született a döntés a kilépésről. Chris Packham, a szervezet elnöke, környezetvédelmi aktivista és televíziós műsorvezető kijelentette, hogy a helyzet átfogó felülvizsgálata után hoz majd döntést a jövőbeni intézkedésekről.
Kudarcot vallott az állatjóléti program
Sir Brian May az Instagramon közzétett lemondólevelében fejezte ki mélységes csalódottságát. Elmondta, hogy „hosszas lelkiismereti vívódás után” jutott arra a döntésre, hogy távozik az RSPCA alelnöki tisztségéből. Hangsúlyozta, hogy az RSPCA Assured rendszere kudarcot vallott, és szerinte az egészet fel kellene számolni.
Az állatvédők azzal vádolják a rendszer tagjait, hogy számos állattartó telepen túlzsúfoltság, rossz higiéniai körülmények, sőt számos esetben fizikai bántalmazás is előfordult az állatokkal szemben. Claire Palmer, az Animal Justice Project igazgatója üdvözölte Sir Brian döntését, és felszólította az RSPCA elnökét, hogy kövesse példáját. Az állatjóléti szervezet viszont kijelentette, hogy megvárja a független felülvizsgálat eredményeit, mielőtt bármilyen lépést tenne.
Az RSPCA Assured program – amely eredetileg Freedom Food néven indult – 30 éve jött létre, és a húsra (beleértve a halakat is), a tojásra és a tejtermékekre terjed ki. A program által tanúsított telepeknek elméletben szigorú állatjóléti normákat kell betartaniuk, amelyeket az RSPCA jóléti munkatársai határoznak meg. A szervezet szerint ezek jóval szigorúbb követelmények, mint a jelenlegi törvényi elvárások az Egyesült Királyságban.
Az RSPCA szóvivője elmondta, hogy „tiszteletben tartják Sir Brian May nézeteit, és megértik döntését”. Hozzátette: „Az olyan ügyek, mint a borzirtás, valamint a vadászat elleni kampányokban végzett folyamatos és elkötelezett munkája felbecsülhetetlen értékű volt minden állat számára. Várjuk, hogy a jövőben is együtt dolgozhassunk vele ezekben a kérdésekben.”
Vida Raul aktivista és előadó több mint 6 éve indít és vezet vegán projekteket – többek között a 279.000 követővel rendelkező Csir Kevin Facebook oldal alapítója, a 80.000+ magyart támogató Veganuár kihívás szervezője és az Empátia Sztori non-profit szervezet vezetője. Az elmúlt évek során 5000+ adag vegán ételt adományozott, 2023-ban pedig már több mint 30 előadást tartott az állatok jogairól országszerte. Örök optimista, igazi altruista, és célja, hogy növelje a társadalmunk érzelmi intelligenciáját.