Az Egyesült Királyságban már most több sejtalapú húskészítmény várja, hogy az élelmiszer-biztonsági hivatal, a Food Standard Agency elbírálja az engedélyeztetésüket. Mivel a következő években sok hasonló megkeresésre számít a kormány, komoly anyagi támogatással igyekeznek segíteni a hivatal munkáját. Ennek célja, hogy mielőbb kidolgozhassanak egy gyors és hatékony engedélyeztetési eljárást.
Állati sejtekből, de állatok lemészárlása nélkül készült marha- és csirkehús, de még hízott libamáj is várja, hogy az Egyesült Királyság élelmiszer-biztonsági hivatala, a Food Standards Agency (FSA) engedélyt adjon a termékek forgalomba hozatalára. A hasonló megkeresések pedig a következő években csak gyarapodni fognak. Ahogy az egykor csak a science fiction regények hasábjain létező sejtalapú húskészítmények egyre inkább valósággá válnak, a brit kormány október elején több mint 700 millió forintnak megfelelő fontot ítélt az FSA-nak, hogy a hivatal ki tudjon dolgozni egy hatékony engedélyeztetési eljárást – írta meg a The Guardian.
A kezdeményezés nem teljesen új keletű. Már tavaly októberben felröppentek olyan hírek, hogy a britek szeretnék meggyorsítani az új technikai eljárásokkal készült élelmiszerek forgalomba hozatalának folyamatát. Bár az akkori elképzelésekhez képest az új tervek nem tűnnek kifejezetten gyorsabbnak. Az FSA-nak nagyjából két évig fog tartani az eljárás kidolgozása, amit az egyes vállalatok szintén nagyjából két év alatt tudnak majd teljesíteni a tervek szerint. A már beadott kérvényekre ez természetesen nem vonatkozik.
Prof. Robin May, az FSA vezető tudományos tanácsadója a The Guardiannek arról is beszélt, miért nem lehet elsietni az eljárást.
Az élelmiszergyártók persze azon igyekeznek, hogy a termékeik megkülönböztethetetlenek legyenek az állatok levágásával készült húskészítményektől. De az gyártónként eltérő, hogyan érik ezt el. A sejtalapú termékeket egy speciális tápoldatban növesztik, különböző növekedést serkentő adalékokkal. Biztonságosak ezek? Mert ezekből visszamaradhat valamennyi a termékben. Történik genetikai módosítás a sejtekben, amik károsak lehetnek?
Illő, hogy a szigetországban jelenjenek meg először a sejtalapú húsok
London a világ nem hivatalos vegán fővárosa, de az egész országban elég magas a növényi és vegetáriánus étrendet követők száma. Az új élelmiszer-ipari termékekkel kapcsolatos nyitottság, valamint a tény, hogy Európában itt engedélyeztek először sejtalapú állateledelt, mind arra utalnak, hogy az Egyesült Királyság nagyszerű helyszín lehet az európai sejtalapú húskészítmények debütálására.
Az állati sejtekből, tápoldatban, laboratóriumi körülmények között készített, a hagyományos húskészítményekkel sejtazonos, de sokkal fenntarthatóbb, vágásmentes készítmények története tizenegy éve indult. Azóta már Szingapúrban és az Egyesült Államokban is engedélyeztek ilyen eljárással készült terméket emberi fogyasztásra. Bár a hozzáférhetőségük a nagy tömegek számára továbbra is nehézkes, a tömeges fogyasztás eléréséhez pedig az engedélyeztetési eljárások mellett a termelés felskálázása is jelent némi problémát, az jól látszik, hogy a technológia egyre közelebb kerül ahhoz, hogy rövidesen a mindennapi életünk részévé váljon.
Persze nem mindenki lelkesedik az környezetkímélő, erőszakmentes megoldások iránt. A húslobbi sok helyen megpróbálja elgáncsolni az élelmiszer-ipari fejlesztéseket, és igyekszik akadályokat görgetni az újítások elé. Florida államban már betiltották a sejtalapú húskészítményeket, és Nebraskában is tiltani tervezik. Eddig úgy néz ki, itthon sem sokkal jobb a helyzet.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.