A Séfek Séfe gasztroreality nem pusztán etikai határokat lépett át, amikor malacok boncolását adták ki feladatként a résztvevőknek – állítja a Magyar Vegán Egyesület. A műsor készítői és a mögöttük álló csatorna problematikus társadalmi mintákra is ráerősített: azt üzenték a nézőiknek, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatóak és normálisak.
A gasztroshow-kban elkészített ételek legtöbb esetben állati eredetű alapanyagokban bővelkednek. Felsejlik azonban egy másik mintázat is, amely sok ilyen jellegű műsorban megjelenik. Gyakran élnek a szerkesztők azzal a lehetőséggel, hogy állati tetemeket használjanak a résztvevők és a nézők sokkolása céljából.
Hasonló történt a Séfek Séfe október 23-án bemutatott epizódjában is, amikor a versenyzők azt a feladatot kapták, hogy egy fiatal malacot boncoljanak fel. A Magyar Vegán Egyesület (MAVEG) állásfoglalásában leszögezte,
ezek az állatok alig néhány hetesek, amikor nyilvánosan, ilyen módon tárgyiasítják és feldolgozzák őket. Gondoljunk csak bele, milyen érzés lenne, ha Babe, a kedves, intelligens és bátor kismalac, akit mindannyian megszerettünk, és akinek története a reményt és az együttérzést közvetítette, egy ilyen műsor eszközévé válna?
A Babe egy 1995-ben megjelent ausztrál-amerikai családi vígjáték. Főszereplője egy kismalac, akit az élelmiszeripar íratlan törvényeinek megfelelően elszakítanak az édesanyjától. Ezt követően kerül Hoggett gazda farmjára, és indul az év terelőversenyén – juhászkutyák riválisaként. A film olyan nagy hatással bírt a Vegetarian Times 1995-ös cikke szerint, hogy még az amerikai sertéshúsfogyasztás is visszaesett miatta.
Babe bájos személyisége és kíváncsisága mindannyiunk szívébe lopta magát. A valóság az, hogy ezek a malacok, akiket a Séfek Séfe műsorban használnak, éppoly fiatalok és ártatlanok, bájosak és kíváncsiak, mint Babe. Ők is érző lények, akik képesek kötődni és tanulni – nem pedig tárgyak, amelyeket a szórakoztatás céljából feláldozhatunk.
– írja a MAVEG.
Problematikus társadalmi mintákat erősít a Séfek Séfe
Nem csupán etikai kérdés a MAVEG szerint, hogy felhasználhat-e egy tévéműsor pár hetes malacokat, elveheti-e az életüket pusztán szórakoztatás céljából. Az egyesület kiemelte, „mélyen problematikus társadalmi mintákat is erősít” ezzel a lépéssel a csatorna – ez esetben a TV2.
A Séfek Séfe egy olyan népszerű valóságshow, amely széles közönséget ér el, többek között a fiatalabb generációk körében is. A malacok boncolása, amely a műsor résztvevőinek »kihívásként« került bemutatásra, nemcsak az állatok tárgyiasítására épít, hanem a résztvevők, valamint a nézők érzelmeire is hat, és amivel azt a benyomást keltik, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatóak és normálisak. Az állatok, akik érző lények, nem válhatnak eszközzé semmilyen szórakoztatási cél érdekében, különösen nem egy valóságshow keretein belül.
Akár a főzőrealityk is alkalmasak lehetnének arra a MAVEG szerint, hogy részt vállaljanak a társadalom érzékenyítésében, a világ együttérzőbbé formálásában. Ehhez viszont arra lenne szükség, hogy a jövőben a tartalomkészítés során vegyék figyelembe az állatok jogait. „Bízunk benne, hogy a műsor készítői a jövőben jobban megfontolják etikai szempontok bevezetését a műsorba” – írta állásfoglalásában az egyesület.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.