A Trump-adminisztráció az elmúlt hetekben alapvető környezetvédelmi szabályozásokat vont vissza. A tudós, aki felfedezte a savas esőt, most azt mondja, ezek az intézkedések a jelenség visszatérését idézhetik elő.
Az Egyesült Államok környezetvédelmi ügynöksége, az Environmental Protection Agency (EPA) harmincegy, környezetet és klímát érintő szabályozást vont vissza március közepén mindössze néhány óra alatt. Gene Likens, aki a savas eső jelenségét először írta le az 1960-as években, most azt mondja, a szabályozások visszavonása „aggasztó” – írja a The Guardian.
A savas eső problémája a környezetvédelmi szabályozásoknak köszönhetően a régmúlté – legalábbis eddig így gondolhattuk. A Trump-adminisztráció ugyanis most olyan, alapvető környezetvédelmi deregulációs lépéseket tesz, amelyek az ipari forradalom korának környezetvédelmi problémáit hozhatják vissza az Egyesült Államokba. Ezeket az ország a hetvenes években hozott törvénysorozat árán küzdötte le elfogadhatóbb szintre. Köztük a savas esőt is, amelynek felszámolását a mérföldkőnek számító Clean Air Act alapozta meg.
Gene Likens, a savas esőt először dokumentáló tudós szerint az állandó szmog mellett ezt a jelenséget is visszahozhatja a szabályozások visszavonása. A harmincegy bejelentés ugyanis az összes fő környezetvédelmi szabályozást érinti, beleértve a víz- és levegőminőségre és az élhető klímára vonatkozóakat.
Az érintett szabályozások közé tartozik több olyan is, amely előreláthatóan a múlt környezetvédelmi problémáit fogja előidézni. Felülvizsgálják ugyanis többek között például az autók és tehergépjárművek szennyezési szabványait, valamint az erőművek számára előírt környezetvédelmi követelményeket is.
A visszavonásokat megelőzte az ügynökség dolgozóinak tömeges kirúgása, valamint az összes olyan irodájának bezárása, amely a kisebbségeket aránytalanul érintő szennyezés problémájával foglalkozott.
A savas eső korába repíthet vissza Trump nosztalgiavonata
Az ipari forradalom iránti nosztalgia a fosszilis energiahordozók aranykorát hivatott újra visszahozni. Járulékos kárként pedig a víz-, talaj- és légszennyezéshez köthető szív- és érrendszeri és légúti megbetegedéseket, valamint a globálisan több millióra tehető korai halálozást is. Likens szerint ehhez a listához hozzá lehet írni a savas esőt is, amennyiben az erőművek, autók és teherautók kibocsátását valóban szabadon engedik.
„Nagyon aggódom, hogy megtörténhet, és egyáltalán nem lehetetlen, hogy meg is fog történni” – mondta a The Guardiannek. A 90 éves kutató még mindig aktívan részt vesz a savas eső monitorozásában, egy 1976 óta tartó projekt keretében. Ennek a programnak a finanszírozását azonban szintén elvágta most a Trump-kormány.
Likens 1963-ban vett esőmintát egy New Hampshire-i erdőben, amely a vártnál 100-szor savasabbnak bizonyult. Elmondása szerint ez volt az a „heurékapillanat”, amely miatt csapatával elkezdtek utánajárni a jelenségnek. Ezt többéves kutatás követte: ennek során felfedezték, Amerika középnyugati, széntüzelésű erőműveiből a szennyezést a szél az ország keleti részébe és Kanadába fújja. Az így szállított kén-dioxid és nitrogén-oxidok vízzel és oxigénnel reagálva kénsavat és salétromsavat képeznek – így jött létre a savas eső jelensége.
1980-ra az Egyesült Államokban az átlagos esőzések során a normálisnál tízszer savasabb csapadék hullott le. Emiatt a tavak és patakok annyira elsavasodtak, hogy sok hal- és kétéltű-populáció kihalt. A savas eső emellett a termőföldeket, a növényeket, a fákat és az épületeket is megkárosította.
Az említett Clean Air Act egy 1990-es módosítása hozta meg az áttörést, amely végül a savas eső problémáját javarészt felszámolta. Ez az a törvény, amely az erőművek kibocsátását szabályozza, és amit most Trumpék – legalább részben – visszavonni készülnek.
Intő példává válhat az, amit eddig sikertörténetként könyveltünk el
A New Hampshire-i hegységben nemrég vett esővíz- és talajminták alapján 85 százalékkal csökkent a savasság az 1970-es évek óta. Likens szerint azonban a talaj továbbra is degradálódott, nem jött még teljesen helyre. Az ökoszisztémáknak pedig ilyen sérülékeny állapotban katasztrofális lenne, ha visszatérne a savas eső.
A savas eső a jelentős környezetvédelmi sikertörténetek jól ismert példája – a nyilvánosság felszólalt, a politikusok pedig hallgattak rájuk. Ha a Trump-adminisztráció elengedi a gyeplőt a kibocsátások terén, azzal tönkretesszük ezt a sikertörténetet
– jelentette ki a kutató.
Azt is elmondta, nem kaptak indoklást arra, miért vágták el a savas esőt monitorozó rendszer finanszírozását, és kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, tudják-e így folytatni a projektet.

Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.