Sarah Hyland, a Modern Family sztárja a családon belüli erőszak elleni aktivizmusáért kapott díjat a múlt hónapban. A színésznő kiemelte, hogy voltak időszakok, amikor egyedül szeretett kutyája, Barkley jelentett számára vigaszt.
Sarah Hyland az első, aki a Variety Courage Award-díjat átvehette októberben a Variety Power of Women Los Angeles eseményen. A díjjal a színésznő aktivizmusát ismerték el, amellyel a családon belüli erőszak túlélőire hívta fel a figyelmet – írja a Purina.
A Modern Family bohókás Haley-jét játszó Hyland ugyanis testközelből tapasztalhatta meg, milyen az áldozat szerepében lenni. A színésznő elmondása szerint az erőszak túlélésében kutyája, Barkley elvitathatatlan szerepet játszott. Az elismerést a Modern Family sorozatban a színésznő édesanyját játszó Julie Bowen adta át neki.
Sarah személyes tapasztalatai miatt elkötelezett szószólója lett a kutyák lelki jólétünkben játszott pozitív szerepének. A kutyusai – Barkley, Carl és Boo – iránt érzett szeretete jól tükrözi, amit mi is, de különösen a bántalmazásnak áldozatul esett nők éreznek. Sarah bátorsága, hogy képes volt kiállni magáért, sokakat ösztönzött ugyanerre
– mondta Bowen a díj átadásakor.
A színésznő még 2010-ben kezdett randizni a Bájos törtető c. filmben vele együtt szereplő színésztársával, Matthew Prokoppal. A pár négy éven keresztül volt együtt, ami alatt a férfi testileg és lelkileg is bántalmazta Hylandet. Kapcsolatuk végén Prokop ellen távolságtartási végzést ítéltek, ami kiterjedt Barkley-ra, Hyland kutyájára is. Prokop ugyanis sokszor fenyegetőzött azzal, hogy a színésznő nem látja majd viszont szeretett házillatát. Prokop filmes karrierje ezzel véget is ért, de a kapcsolati erőszakkal nem hagyott fel. Néhány hónappal ezelőtt az aktuális barátnője elleni testi sértés vádjával tartóztatták le Texasban.
Sarah Hyland időnként csak a kutyájára támaszkodhatott
A díjátadó a Purina és a RedRover együttműködésében megvalósult Purple Leash Project népszerűsítése is volt egyben. A kezdeményezés lényege, hogy a családon belüli erőszakot elszenvedő nők a háziállataikkal együtt tudjanak menedékre lelni. A National Domestic Violence Hotline 2500 túlélővel készített felméréséből kiderült többek között, hogy:
- A válaszadók 97 százalékánál nagyon fontos, hogy magukkal vihetik-e a háziállatukat, amikor eldöntik, hogy menedéket keressenek-e, vagy sem.
- A túlélők fele nem menekülne el, ha nem viheti magával a társállatát.
- Tízből kilenc válaszadó azt mondta, a háziállatuk által nyújtott lelki segítség és fizikai védelem fontos eleme a túlélésüknek és gyógyulásuknak.
Október a családon belüli erőszakra való figyelemfelhívás hónapja, és habár ez nem egy könnyed téma, mindenképpen muszáj róla beszélnünk. Volt idő, amikor az egyetlen, akire az igazi érzéseimet bízhattam, és akivel a legnagyobb biztonságban éreztem magam, a kutyám, Barkley volt. Átsegített életem legborzasztóbb évein, és tudom, hogy nélküle nem lettem volna képes átvészelni azt az időszakot
– mondta Hyland a díj átvételekor tartott beszédében.
A Purple Leash Project célja, hogy 2025-re az Államokban lévő menedékhelyek legalább egynegyedét háziállatbaráttá tegye. Ez az érték jelenleg körülbelül 20 százalék, vagyis minden ötödik menedékhelyre tud csak állattal érkezni a bántalmazott.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.