A New York Fashion Week-re időzített akcióban a két ismert híresség, Pink és Ricky Gervais egy krokodilnak és egy nyúlnak kölcsönözte a hangját.
Múlt héten ért véget az idei New York-i divathét, ennek alkalmából pedig az egyik legismertebb állatvédő szervezet, a PETA akciót szervezett, a rendezvény ugyanis továbbra sem mentes az egzotikus bőrök és állati szőrmék szerepeltetésétől.
A megmozdulás főként a Fendi divatcég ellen irányult, akik továbbra is értékesítenek ilyen termékeket. A PETA a rendezvény nyitónapján a Spring Studios körül egy autóból sugározta a rövid animációs videót, amiben egy bőrétől megfosztott krokodil és egy bundáját követelő nyúl vonja kérdőre az étteremben lévő párt.
A Stolen for Fashion – Divatért ellopva – animációs filmben az emberek azzal védekeznek, hogy ők igenis nagyon sok pénzt fizettek azért, hogy ezeket viselhessék, de a krokodil (P!nk) megjegyzi, hogy az állatok sokkal magasabb árat fizettek ezekért a kiegészítőkért.
Bár a videó már több, mint 13 éves, a PETA rendszeresen használja a jelenlegi szőrmeellenes kampányaiban is.
A filmvetítésen kívül az állatvédő szervezet számos plakáttal is körberagasztotta a környéket, amelyeken üres kifutók láthatók azzal a felirattal, hogy „Your Leather Outfit Is Killing Animals and the Planet” – A bőrszerkód kinyírja az állatokat és a Földet.
A szőrme és a bőr az állatoké, azoké, akik éreznek és egyáltalán nem akarnak meghalni a divatért. 2022-ben semmi mentségünk nincs arra, hogy úgy öltözzünk, mint az ősemberek. A PETA felszólítja a New York Fashion Week rendezvényt, hogy szerepeltessen vegán alapanyagokat és termékeket, emellett tiszteljék az állatokat és a bolygónkat
– mondta Tracy Reiman, a PETA alelnöke.
New Yorknak fel kell zárkóznia
Az amerikai városban tartott divathéttel ellentétben a Londoni Fashion Week már 2018-ban ejtette a szőrmét és így tett a Koppenhágai Divathét is.
Helsinki tette a legdrasztikusabb lépést, ők ugyanis minden állati eredetű terméket kizártak a rendezvényről, így a marhabőrt is, amiről annak ellenére, hogy előállítása ugyanúgy állati és emberi szenvedéssel jár, mint a szőrméé, vagy az egzotikus bőröké, valamiért szinte sohasem esik szó.
A bundájukért tartott állatok 95%-a nagyipari farmokon él, vagyis a nagyipari állattartás minden kínját el kell viselniük életük során. Apró helyeken összezsúfolva, mentális betegségektől szenvedve, sokszor az öncsonkításra is ráfanyalodva léteznek, mielőtt bundájukért megölik őket. Ez a jelenség igaz a bőrükért tartott egzotikus állatokra is. Ezeknek az élőlényeknek a halála sokszor elképesztően kegyetlen, de az sem ritka, hogy még élnek, miközben nyúzzák őket.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.