Brit kutatók rézuszmajmok csoportdinamikáját vizsgálták, különös tekintettel a csapat vezetőjének arckifejezéseire. Az eredmények alapján elmondható, hogy minél inkább kifejező a vezérmajom arca, annál jobb a csoportkohézió és a társadalmi kapcsolatok eloszlása a csoporton belül. A kutatás az arckifejezések kialakulásának evolúciós hasznára világít rá.
Az emberek közti kommunikációban különösen fontos szerepe van az arckifejezéseknek. Sokszor egyetlen szó nélkül is tudunk könnyen érthető felvilágosítást adni állapotunkról, óhajunkról, érzéseinkről. Egy meghökkentő tény hallatán a magasra húzott szemöldökök, vagy a tátva maradt száj szavak nélkül is számos információt hordoz.
Egy friss kutatás arra enged következtetni, hogy nem csak az embereknél van jelentősége az ilyen sokrétű archasználatnak. A majmoknál sem mindegy, hogy a vezér milyen változatos módon kommunikál az arckifejezéseivel. Ez ugyanis befolyásolja az egész csoport dinamikáját – olvashatjuk a Perspective Media oldalán.
A kifejezőbb arccal rendelkező egyének könnyebben építenek ki és tartanak fenn társadalmi kapcsolatokat. Ezek potenciálisan a csoportösszetartáshoz köthető számos előnyt kínálhatnak, mint a nyersanyagokhoz való hozzáférés, a párválasztás vagy a veszélyektől való védelem
– magyarázza dr. Jamie Whitehouse, a tanulmány vezető szerzője.
Az angliai Nottingham Trent University kutatói 66 rézuszmajmot figyeltek meg és több mint 130 órányi felvételt tanulmányoztak át, hogy megkapják az eredményeket. A megfigyelt majmok kilenc különálló csoportba tartoztak, melyek mindegyikét egy alfahím, valamint felnőtt nőstények és utódaik alkották.
A vezérmajmok arckifejezéseit vizsgálva a kutatók 17 különböző kifejezésmintát különítettek el. Ezek között olyanok találhatók, mint a homlokráncolás, fülmozgatás, cuppogás stb.
Az emberek elképesztően kifejező arccal és nagyon összetett arcizomzattal fejlődtek. A kutatás segíthet választ találni arra a kérdésre, milyen előnyökkel járt ez az egyedfejlődés során
– mondta Bridget Waller professzor, aki a kutatási projektet vezette.
Jobb a csoportdinamika, ha érthető az arckifejezés
A kutatás eredménye alapján elmondható, hogy minél szélesebb skálán mozog a vezér arckifejezéseinek száma, annál jobb vezető válik belőle, hiszen ezen tulajdonsága nagyban hozzájárul egy jól működő csoport dinamikájához. Ennek az oka, hogy a kifejezőbb arccal rendelkező majmok érthetőbb módon tudják igényeiket a többiek tudtára adni.
Ezenfelül a kifejezőbb arccal rendelkező vezetők csoportjainak esetében egyenletesebben oszlott el a társadalmi kapcsolódások rendszere. Továbbá az ilyen alfahímek több időt töltöttek társaik környezetében, központibb szerep jutott nekik a csoporton belül.
A kutatás azt demonstrálja, hogy az egyéni arckifejezési képességek mennyire befolyásolják a főemlősök – köztük az ember – csoportjainak működését. Az eredmények azt sugallják, hogy a kifejezőbb arc könnyebbé teszi a bonyolult társadalmi kapcsolatok közötti navigálást, mint a kevésbé kifejező
– tette hozzá dr. Whitehouse.
Az eredmények talán segítenek mélyebben megérteni az arckifejezések evolúciós fontosságát a főemlősök csoportdinamikájával kapcsolatban.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.