Most olvasott cikk
Nagy összegű pénzbüntetésre köteleztek egy brazil marhatenyésztőt

Nagy összegű pénzbüntetésre köteleztek egy brazil marhatenyésztőt

Egy csapat fehér színű szarvasmarha legel egy füves területen az amazóniai esőerdőben

Az illegális erdőirtás és az ezzel okozott károk miatt rekordösszegű pénzbüntetés megfizetésére kötelezte Dirceu Kruger marhatenyésztőt a brazil állam. Az illetőnek nem ez az első büntetése, amit a jogtalan károkozás következtében kiszabnak rá.

Műholdfelvételeken is jól látszik az a mértékű pusztítás, amit egy brazil marhatenyésztő, Dirceu Kruger okozott az amazonasi esőerdőben. Az állattenyésztő láncfűrésszel kivágta a fákat, felgyújtotta a területet, majd bevetette fűvel. Mindezt abból a célból tette, hogy nagyobb területen tudja legeltetni a marháit – írja a The Guardian. A Kruger által okozott erdőirtás több mint 900 ezer tonna szén-dioxidot juttatott a légkörbe.

Emberek milliói szenvednek az éghajlatváltozás közvetlen és közvetett hatásaitól, és ami pluszban aggasztó, hogy a legkiszolgáltatottabbak egyben a leginkább érintettek is. Emiatt elengedhetetlen az illegális kibocsátók felelősségre vonása, valamint a szénlekötési projektek kötelezővé tétele is

– mondta Mariana Cirne az ügyészségtől.

Az ország főügyészi irodája által indított jogi eljárás következtében Kruger vagyonát befagyasztották. Ezenfelül nemcsak pénzbeli kártérítés megfizetésére kötelezték, hanem az általa tönkretett föld helyrehozatalára is. Az ügyészség azzal érvelt, hogy a marhatenyésztő által végzett pusztítás két részből tevődik össze. Egyrészt a felégetett növényzet által megkötött szén-dioxid visszakerült a légkörbe, másrészt csökkent a terület szén-dioxid-megkötő képessége is.

A kártérítés mértékét 50 millió dollárban (kb. 18,1 milliárd forint) határozták meg. Emellett a marhatenyésztő nem vásárolhat láncfűrészt, traktort és egyéb földműveléshez szükséges eszközöket, nem adhatja el a marháit és a szerszámait, illetve nem jogosult állami támogatásra és adókedvezményre sem. Az 50 millió dolláros büntetés az ország klímavészhelyzeti tartalékát fogja bővíteni.

Nem ez lesz az utolsó pénzbüntetés, amit kiszab a brazil állam

A rekordmagas pénzbírság megállapításához a vád az amerikai környezetvédelmi hivatal és az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) kalkulátorát használta. Ez alapján egyetlen tonna szán-dioxid kibocsátása nagyjából 65 dollárnyi kárt okoz. Bár más kalkulációk szerint ez az érték sokkal magasabb. A Kruger által okozott kárt a kalkulátorban meghatározott összeggel felszorozva 292 millió brazil realt kapunk, ez 50 millió dollárnak felel meg.

Ez csak az első azon lépések sorából, amelyeknek célja helyrehozni a károkat, amiket nemcsak az Amazonas, hanem Brazília összes élőhelyének pusztítása okozott

– közölte célkitűzését a főügyészi iroda.

Aki figyelemmel követi a Lula da Silva brazil elnök megválasztása óta történt változásokat, az valószínűleg nem lepődik meg a magas büntetésen és az erdőirtás elleni szankciókon. 2023-as megválasztását követően Silva hozzálátott, hogy ezzel kapcsolatos kampányígéretét beváltsa – a tavalyi évben a 2022-es számokhoz képest 36 százalékkal csökkent az esőerdőirtás mértéke.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.