A rákok központi idegrendszerének aktivitása fokozódik, ha fájdalmas ingereknek teszik ki őket – állítja egy új tanulmány. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a rákféléknek vannak fájdalomreceptoraik, amiken keresztül érzékelik és feldolgozzák a fájdalmat.
A rákfélék valószínűleg rendelkeznek fájdalomreceptorokkal, képesek a fájdalom megélésére, nem csak reflexszerű reakciót adnak a külső behatásokra, állítja egy új kutatás. Ez több korábbi tanulmány eredményeit erősít meg, amik szintén erre a következtetésre jutottak.
Azonban ez az első olyan kutatás, ami pszichofiziológiai, EEG stílusú vizsgálatokkal bizonyította az állatok agyában fellépő aktivitást. Ezeket a különböző mechanikai és kémiai stimulációk váltották ki – írja a tanulmányt publikáló egyetem. Az eredmények azért is jelentősek, mert ezek az állatok jelenleg nem esnek az EU-s állatjóléti törvények oltalma alá, annak ellenére, hogy megítélésük az utóbbi időben sokat változott.
A kutatás a közönséges (nociceptív) fájdalomérzetet vizsgálta, az idegi (neurapatív) fájdalomérzetet nem. A két fájdalomérzet között az a lényeges különbség, hogy a közönséges fájdalomérzetet általában a szövetek sérülésével járó inger (vágás, égés, zúzódás, vegyi sérülés stb.) váltja ki. Tehát ez a fájdalomérzet az, amire a legtöbben gondolnak a szó hallatán.
A rákféléket, például a parti rákokat gyakran használják a tudományban és az akvakultúrában is. Ahhoz, hogy a körülményeiket javíthassuk, elengedhetetlen annak megértése, hogy éreznek-e fájdalmat
– írják a kutatók.
A kutatók szerint nem kell minden rákfélét invazív vizsgálatoknak kitenni
Ahhoz, hogy a rákfélék fájdalomreceptorainak jelenlétét és a behatásokra adott agyi aktivitást mérni tudják, a kutatók elektródákat helyeztek parti tarisznyarákok agyába. Ezt követően kémiai és fizikai módon okoztak fájdalmat az állatoknak, hogy a külső ingerekre adott idegi reakciót megfigyelhessék. Az ingerelt területek a tarisznyarákok ollóin és lábain lévő puha szövetek, valamint a csápok voltak.
A fizikai behatásra adott reakció erősebb és gyorsabb lefolyású volt, míg a kémiai bántalmat követően tovább tartott a reakció. A vizsgálatok következtében az állatokat értelemszerűen különböző kellemetlen hatásoknak kell kitenni. A kutatás vezetője, Eleftherios Kasiouras szerint azonban nem szükséges minden rákfélével ugyanezt megtenni.
Magától értetődő, hogy a legtöbb állat számára szükség van valamiféle fájdalomérzékelő mechanizmusra, hogy elkerüljék a veszélyt. Nem hiszem, hogy minden rákfélét hasonló vizsgálatoknak kell alávetnünk, hiszen a felépítésük, ezzel együtt pedig az idegrendszerük is nagyon hasonló. Joggal feltételezhetjük, hogy a garnélák, languszták, homárok is küldenek jeleket a külső behatásokról az agyukba, ahol azt feldolgozzák.
A kutatók remélik, hogy az eredmények hatására döntéshozói szinten is változni fog ezeknek az állatoknak a megítélése. A továbbra is kevés védelmet kapó rákfélék élve forrázása, ami a mai napig bevett szokás, a jelenlegi kutatás értelmében egy olyan folyamat, amit a rákok a központi idegrendszerükbe továbbított jelekkel érzékelnek, és fájdalomként élnek meg.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.