Ajándék állatok utaztak a moszkvai állatkertből az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe, hálából az Ukrajnába küldött erősítésért. Korábban Kim Dzsongun észak-koreai vezető pungsan kutyákat vitt magával szuvenír gyanánt Oroszországba.
Észak-Korea a közelmúltban tízezer katonát küldött Ukrajnába az orosz hadsereg megerősítésére. Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig nem is lehetett volna hálásabb a segítségért. Köszönetképp látványos ajándékot küldött az ázsiai partnerországba.
Oroszország több mint hetven állatot, köztük
- egy afrikai oroszlánt,
- két barnamedvét,
- fácánokat,
- két házi jakot,
- mandarinkacsát
- és fehér kakadukat
szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
A moszkvai állatkertből áthelyezett állatok „Vlagyimir Putyin ajándékai a koreai népnek” – idézi a kormányzati közleményt a The Guardian.
Az ajándék állatok megszokott diplomáciai eszközök
„Történelmileg az állatok mindig is különleges szerepet játszottak az államok közötti kapcsolatokban. A támogatás, a kedvesség és a gondoskodás jeleként adták őket” – mondta Alekszandr Kozlov, Oroszország természeti erőforrásokért felelős minisztere.
Ez pedig valóban így van. Az egyik legismertebb példa az állami ajándék állatokra a kínai rutin. Az ázsiai nagyhatalom híres a pandadiplomáciájáról. Ennek keretében Kína a XX. század közepétől kezdve óriáspandákat ajándékozott fontosabb partnerországainak. Ez a gyakorlat egészen a VII. és X. század között uralkodó Tang-dinasztiáig nyúlik vissza, és máig alkalmazza Kína.
Finnország például 2018-ban kapott két óriáspandát Kínától. A kedvezményezett állatkert azonban idén szeptemberben jelezte, a két állat, Lumi és Pyry eltartása már túlságosan megterhelő anyagi szempontból. Éppen ezért úgy határoztak, visszaküldik Ázsiába az állatokat.
De Orbán Viktor magyar miniszterelnök is lovat adott ajándékba Recep Tayyip Erdogannak, a török elnök tavaly augusztusi magyarországi látogatásakor. A Főúr nevű ló a Mezőhegyesi Ménesbirtokról érkezett, amely Lázár János építési és közlekedési miniszter tulajdonában van.
Putyin is kapott már állati meglepetést
Idén júniusban Kim Dzsongun észak-koreai vezető Oroszországba látogatott, ahol a két ország között kölcsönös védelmi paktum jött létre. Kim Dzsongun ekkor már behozta az állatokat a két ország diplomáciai viszonyába, ugyanis pungsan kutyákat vitt magával ajándékba. Ez egy észak-koreai kutyafajta.
De nem pusztán az Észak-Korea és Oroszország közötti kapcsolatok váltak szorosabbá az utóbbi időben. Az orosz-kínai együttműködés is erősödött azt követően, hogy Moszkva 2022 februárjában kiadta az Ukrajna elleni támadási parancsot.
A közelmúltban például sajtóinformációk szerint Kína Oroszországgal együttműködve megfúrta a krill halászatának nemzetközi korlátozását. Az Antarktisz élővilágának védelmével foglalkozó bizottság szeretett volna megújítani egy erre vonatkozó egyezményt, szakértők szerint azonban Kína a krillhalászatának felpörgetésére készül, ezért vétózott.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.