Most olvasott cikk
Olcsó vegán étrend – tippek és trükkök a spóroláshoz

Olcsó vegán étrend – tippek és trükkök a spóroláshoz

Fehérje, jód vegán étrend

A növényi vagy vegán étrendről sokan azt gondolják, megfizethetetlen egy átlagember számára. Ez azonban így nem igaz. Ha készételekkel, vegán hús- és sajthelyettesítőkkel rakjuk tele a kosarunkat, az persze nem olcsó, de alapvetően nincs szükség ezekre az élelmiszerekre. 

Nemcsak azért nem ennek kell, hogy képezze a növényi étrend alapját, mert ezek a termékek nagyon drágák, hanem azért sem, mert ezek a félkész- és készételek nem túl egészségesek. Időnként persze belefér, de jobb, ha a növényi étrend alapját nem ezek az erősen feldolgozott, tápanyagukat tekintve silány ételek képezik.

Ha kíváncsi vagy, milyen tippjeink vannak rá, hogyan egyél növényi alapon úgy, hogy a pénztárcádat és az egészségedet is kíméled vele, olvass tovább.

Készétel helyett válassz teljes értékűt

A növényi hús- és tejtermékek elsőre vonzónak tűnhetnek azért, mert a megszokott receptekben elég csak ezeket behelyettesíteni, és kész is a melegszendvics vagy a bolognai spagetti. Ahogy feljebb is említettük: néha belefér, ha hiányoznak a régi ízek, vagy a komfortételedről van szó.

Azonban ezen ételek legtöbbjét el lehet készíteni teljes értékű, sokkal olcsóbb alapanyagokból is: készíthetsz például krumpliból és sörélesztőpehelyből vegán sajtszószt, a spagettit elkészítheted lencsés paradicsomszósszal, és szinte bármibe, amibe korábban darált húst tettél, tehetsz darált gombát, diót, lencsét, vagy ezek bármilyen kombinációját.

Vegán húspótlók helyett vegyél tofut – ez a csodaalapanyag sokkal olcsóbb, mint a készre fűszerezett szója- és szejtánalapú késztermékek. Szinte bárhogy elkészítheted, mivel alapvetően ízetlen, ezért bármilyen ízt felvesz: például ránthatod, morzsolhatod (darált hús vagy túró jellegű fűszerezéssel), vagy rántottát is készíthetsz belőle.

Emellett nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a növényi étrenden a fő fehérjeforrást a hüvelyesek és a gabonák adják: ilyen például a zöldborsó, csicseriborsó, lencse, vörösbab, bulgur, árpagyöngy, rizs és köles. Ezek – a hüvelyeseket szárazon vásárolva még inkább – súlyukat és az energiát tekintve, amit adnak, jóval olcsóbbak a húsnál.

Szezonális zöldségek és gyümölcsök hónapok szerint

A globalizált étrend hozzászoktatott minket ahhoz, hogy mindegy, épp milyen hónapot írunk, mindig, minden élelmiszer elérhető a szupermarketekben, sőt, a piacon is. Az árakat nézve azonban érdemes fontolóra venni, hogy olyan gyümölcsöket és zöldségeket vásárolj, aminek épp szezonja van, ekkor ugyanis sokkal olcsóbbak.

Nem azt mondjuk, hogy mostantól akkor szigorúan tilos paradicsomot enni a nyári hónapokon kívül, csak azt, hogy ha nagyjából aszerint tervezed meg az étrended, hogy épp mi szezonális, akkor sokkal olcsóbban fogsz kijönni minden hónap végén. Ha el vagy veszve, és nem tudod, minek mikor van szezonja, egyet se félj, segítünk.

Januárban, februárban szezonális gyümölcsök és zöldségek: alma, körte, naspolya (januárig), sárgarépa, fehérrépa, krumpli, cékla, zeller, sütőtök, fejes káposzta, kelkáposzta, lila káposzta, hagyma, fekete retek, karalábé, madársaláta.

Márciusban, áprilisban szezonális gyümölcsök és zöldségek: alma, körte, krumpli, cékla, fejes káposzta, hónapos retek (áprilistól), karalábé, hagyma, spenót (áprilistól), fekete retek, madársaláta, medvehagyma, sárgarépa, fehérrépa, újhagyma, zeller.

Májusban szezonális gyümölcsök és zöldségek: alma, meggy, egres, földi eper, cseresznye, málna, ribizli, hónapos retek, vöröshagyma, újhagyma, zöldborsó, cékla, édes káposzta, jégcsapretek, jégsaláta, karfiol, fejes saláta, fejes káposzta, kelkáposzta, brokkoli, sárgarépa, fehérrépa, rukkola, spárga, sóska, spenót, újhagyma, hagyma, krumpli, cékla, karalábé, medvehagyma.

Júniusban szezonális gyümölcsök és zöldségek: alma, egres, földi eper, meggy, cseresznye, ribizli, málna, őszibarack, sárgabarack, sárgadinnye, fejes saláta, hónapos retek, jégcsapretek, karalábé, spenót, krumpli, cékla, édes káposzta, jégsaláta, paradicsom, lila káposzta, fejes káposzta, kelkáposzta, fejes saláta, karfiol, sóska, mángold, spenót, spárga, sárgarépa, fehérrépa, uborka, hagyma, újhagyma, póréhagyma, zöldbab, zöldborsó, brokkoli, cukkini, rukkola, főzőtök, uborka.

Júliusban, augusztusban szezonális gyümölcsök és zöldségek: alma, körte, szeder, földi eper (júliusig), szilva, sárgadinnye, görögdinnye, őszibarack, sárgabarack, cseresznye (júliusig), meggy (júliusig), egres (júliusig), málna, ribizli, szilva, szőlő, karalábé, sárgarépa, fehérrépa, burgonya, cékla, cukkini, kukorica, jégsaláta, jégcsapretek (júliusig), fejes saláta, padlizsán (augusztustól), paradicsom, lila káposzta, karfiol, kelkáposzta, fejes káposzta, uborka, újhagyma, zöldbab, vöröshagyma, póréhagyma, újhagyma, paprika, brokkoli, karfiol, kelbimbó (augusztustól), kínai kel (augusztustól), hagyma, mángold, sóska, rukkola, spenót, főzőtök, uborka, zeller, zöldbab, zöldborsó.

Szeptemberben, októberben szezonális gyümölcsök, zöldségek: alma, birsalma, körte, szőlő, szilva, őszibarack (szeptemberig), görögdinnye, sárgadinnye, málna, karalábé, sárgarépa, fehérrépa, vöröshagyma, újhagyma, zeller, krumpli, cékla, cukkini, kukorica (szeptemberig), főzőtök, jégsaláta, padlizsán, paradicsom, lila káposzta, kelkáposzta, kínai kel, fejes káposzta, fejes saláta, brokkoli, karfiol, hagyma, újhagyma, póréhagyma, sárgarépa, uborka, zöldbab, paprika, spenót, zöldborsó, fekete retek, kelbimbó, madársaláta, mángold, sóska, spenót, rukkola, sütőtök (októbertől), uborka (szeptemberig), zöldbab (szeptemberig), zöldborsó.

Novemberben szezonális gyümölcsök, zöldségek: alma, birsalma, körte, naspolya, hagyma, zeller, krumpli, cékla, fejes káposzta, fejes saláta, főzőtök, sütőtök, lila káposzta, kelkáposzta, kínai kel, sárgarépa, fehérrépa, vöröshagyma, póréhagyma, újhagyma, zöldpaprika, spenót, fekete retek, karalábé, karfiol, brokkoli, kelbimbó, madársaláta, rukkola, sóska, zöldborsó.

Decemberben szezonális gyümölcsök, zöldségek: alma, birsalma, naspolya, körte, fejes saláta, karalábé, karfiol, vöröshagyma, zeller, krumpli, cékla, brokkoli, fejes káposzta, kelkáposzta, kínai kel, főzőtök, sütőtök, hagyma, póréhagyma, sárgarépa, fehérrépa, vöröshagyma, sütőtök, fekete retek, kelbimbó, madársaláta.

Fagyasztott zöldségek és gyümölcsökkel is pénzt spórolhatsz - Veganuár

Így főzz magadra időt és pénzt spórolva

Tudjuk, hogy a mai modern életmód mellett sokszor nem fér bele, hogy magadra főzz, és ha az ember éhes, akkor nincs mit tenni: sokszor belefutunk abba a helyzetbe, hogy tényleg csak arra marad idő, hogy felkapjunk valamit, vagy házhoz rendeljünk.

Nem arról van szó, hogy ezt a szokást teljesen el kell hagyni, de talán mindannyian ráeszméltünk már arra, hogy ha heti kétszer-háromszor eszünk étteremben vagy rendelünk ételt, az annyiba vagy többe kerül, mint amit egész hónapban költünk a boltban vagy a piacon élelmiszerre.

Néhány trükk, amivel időt és pénzt spórolhatsz:

  • Dolgozz előre, amikor van egy-két órád. Nagyon sok időt tudsz vele hét közben megtakarítani, ha vasárnap pl. meghámozol, feldarabolsz, és bedobozolva hűtőbe teszel jó pár adag zöldséget: lehet mondjuk egy adagot felkockázni és később csak bedobni egy lábasba levesnek vagy a sütőbe sült zöldségnek, egy másik adagot pedig felcsíkozhatsz pirított tésztához. Hasonlóan járhatsz el tésztaszószokkal, kenyérre való kencékkel, ezek jó része akár négy-öt napig is eláll a hűtőben.
  • A fagyasztó nagy segítség. Sokáig lehet benne tárolni az élelmiszert, amivel időt spórolhatsz a bevásárláson is, mivel így elég kevesebbszer járni. Egyrészt vehetsz fagyasztott zöldségeket, ezek általában olcsóbbak a frissnél, mégsem rosszabb a tápértékük. Másrészt fagyaszthatsz le kiporciózva abból, amiből sokat főztél, jól fagyasztható például bármilyen rakott zöldség. Ha a szárazon vásárolt és megfőzött babot, csicseriborsót, lencsét lefagyasztod, azt elég lobogó vízbe 30 másodpercre bedobni, és így abból sem kell mindig új adagot főzni.
  • Munka- vagy iskolanapokon a gyorsan elkészíthető ételeket válaszd. Az, hogy valami gyorsan elkészül, még nem jelenti, hogy rosszabb, mint amit órákig kell főzni.
      • Egy adag tészta tíz perc alatt kifő, amit bármilyen, öt perc alatt összerottyantott szósszal összefőzhetsz.
      • Az ázsiai tészta még ennél is gyorsabban, általában 3-6 perc alatt megfő: ezt aztán szintén pár perc alatt összepiríthatod fagyasztott zöldségkeverékkel, tofuval, szójaszósszal.
      • A szendvicsek rokona, a wrap szintén villámgyors vacsora, vagy akár elvivős ebéd lehet: kend meg humusszal vagy bármilyen más kencével, tegyél bele valamilyen babfélét vagy tofut és friss zöldségeket.
      • A kuszkusz pedig tulajdonképpen „instant” gabonaféle: nem kell főzni, elég forró vízzel leönteni és kész is. Bármilyen zöldségkeverékkel, zöldborsóval, csicseriborsóval, vegán pesztóval, tofuval elkészítheted egytálételnek.
      • Rizslap segítségével nagyon egészséges és gyors, elcsomagolható ebédet készíthetsz, a nyári tekercs ugyanis hideg étel: csak tekerj bele felcsíkozott zöldségeket és tofut, és mártogasd mogyorószószba vagy csípős szószba.

Természetes, hogy nem mindig marad energia az ember életében, hogy a lehető legolcsóbb alapanyagokat vegye meg és főzzön magára. Azonban ezeknek a praktikáknak az alkalmazásával, amikor csak lehetőséged van rá, a növényi étrend egyáltalán nem drágább, mint ha húst és tejtermékeket is fogyasztanál.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.