Vegán, állat- és környezetvédő szervezetek és szimpatizánsaik tiltakoznak világszerte Paul Watson kapitány letartóztatása és bíróság elé állítása miatt. Az Amazon Béke-, Genesis-, Jules Verne- valamint Defense of Marine Life-díjas természet- és állatvédő mellett szombaton délután Budapesten is kiálltak a bálnák, az óceánok és a bolygónk jövőjéért aggódók.
Világszerte óriási felháborodást keltett a tengeri emlősök megmentésén közel ötven éve fáradozó kanadai Paul Watson grönlandi letartóztatása. Az akcióra egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján került sor, a neves állatvédő kiadatását egy 2010-es akciója nyomán hozott végzés révén követeli a távol-keleti ország.
Amennyiben a dán bíró október 2-án bűnösnek találja a kapitányt és átadja őt a japán hatóságoknak, akkor 15 év szabadságvesztésre is ítélhetik, ami a 73 éves állatvédő esetében azt jelentené, hogy élete végéig egy japán börtönben raboskodna.
Az óceánok élővilágáért és a bolygónk ökoszisztémájáért ötven éve kitartó küzdelmet folytató Paul Watson példátlan esete a hazai állatvédő közösséget is megdöbbentette, ezért a magyar aktivisták is csatlakoztak a nemzetközi tüntetéssorozathoz.
Az ügy élére a Hungarian Animal Rights Corps (HARC) állt Husi Sándor vezetésével, akik a magyar demonstrációt szombat délutánra hívták össze, több hazai állat-, illetve környezetvédő szervezet támogatásával.
„A kapitány nem bűnöző!”
„A megmozdulás célja, hogy felhívjuk a közvélemény figyelmét Paul Watson példaértékű tevékenységére, s ezzel nyomban cáfoljuk is a vele szemben megfogalmazott vádakat. A kapitány nem egy bűnöző, hanem éppen ellenkezőleg, a tengeri élővilág és az óceáni ökoszisztéma legaktívabb védelmezője, így Földünk valamennyi lakójának az az érdeke, hogy őt szabadon engedjék, és folytassa munkáját. […] Ezt az ügyet nem azért tartjuk mocskosnak, mert egy számunkra kedves vagy szimpatikus ember az áldozat, hanem azért, mert végtelenül igazságtalan és az emberi jogokat sárba tipró volt az elfogatása, a koholt vádak alapján előzetesben tartása, az ellene indított bírósági eljárás, valamint a vele szemben megfogalmazott japán kiadatási kérelem.”
Kérdem én, hol van itt az igazság, az etika és a törvényszerűség? Az emberségről már nem is beszélve
– adott hangot csalódottságának Husi Sándor aktivista és társszervező.
A demonstrációk sorozatának – így a magyarországi kiállásnak is – van egy Paul Watson sorsán messze túlmutató oldala is. Az akcióban részt vevők meg kívánják törni az ipari tevékenységeket űző cégek, érdekcsoportok és az ezzel összefüggő politikai lobbi azon törekvéseit, amelyek az aktív állat- és természetvédők ellehetetlenítésére irányulnak.
Ez utóbbi egy nagyon veszélyes és egyre inkább terjedő folyamat. A Széll Kálmán téren elhangzott beszédek során erre külön kitért Bóday Pál, a Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke is, aki szerint az állatvédő és állatjogi aktivisták munkájának akadályozása hazánkban is zajlik, bár kisebb mértékben, mint a nagyvilágban.
„Ha ma élne, bizony a madarakkal és állatokkal társalgó, őket az emberiséggel megbékéltető Assisi Szent Ferencet is ugyanúgy ökoterroristának bélyegeznék, mint ahogy Paul Watsonnal teszik, jóllehet nincs más bűne, mint hogy olyan iparágakat és tevékenységeket veszélyeztet, amely japán és dán kormányérdekeket sért. De itthon is több per van folyamatban magyar állatvédőkkel szemben, jelenlétünkkel mellettük is kiállunk. Bolygónk kizsákmányolása és megerőszakolása ellen pedig akkor is fel fogunk lépni, ha bennünket is börtönbe zárnak”
– jelentette ki határozottan a békésen demonstrálók és a hozzájuk csatlakozó érdeklődők előtt Bóday Pál, aki a saját bőrén is tapasztalhatta már, mit jelent a legvédtelenebbek érdekében a „hatalommal” és a közvélekedéssel szembemenni.
Minden élet számít
A magyarországi demonstráció különleges résztvevője volt Kristóf Vera, a Captain Paul Watson Foundation magyarországi képviselője, aki személyesen ismeri az elkötelezett aktivistát, Paul Watson kapitányt. Hét kampányban vett részt az oldalán, a Sea Shepherd fedélzetén és csapatának tagjaként.
Az addig vegetáriánus étrendet követő magyar önkéntes itt vált vegánná, hiszen Paul Watson bálnavédő hajóján nem szolgáltak fel más menüt. Bár ma már erősen bánja azt az időszakát, amikor még úgy gondolta, a tejtermékek fogyasztásával nem okoz kárt az állatoknak és a környezetnek, tudatos fejlődésének elkerülhetetlen állomásának tartja azokat az éveket. Mert bár a kapitányhoz hasonlóan eltökélt és határozott jellem, az erőszaknak ő is minden formáját elutasítja.
Paulban számomra az a legvonzóbb tulajdonság, ahogyan a bálnákat szereti
– válaszolt portálunk kérdésére Kristóf Veronika, miközben a menet a Széll Kálmán térről a Dán Királyság nagykövetsége felé indult, ahol a kapitány védelmében a nagykövetnek címzett levelet kívánták kézbesíteni.
„A kétezres évek elején láttam a róla szóló dokumentumfilmet, ennek hatására csatlakoztam hozzá. Úgy gondolom, amikor születik egy gyermeked, azt is tőled elidegeníthetetlenül és önmagáért szereted. Ez pontosan így van az állatok esetében is. Tizenkét évvel ezelőtt a kapitányt már egyszer letartóztatták Németországban, ám akkor a helyi lakosság segítségével sikerült őt kimenekíteni az országból. Most nincs jó előérzetem, úgy látom, a dánokra nem számíthatunk. A helyi halászok ugyanis szintén gyilkolják a ceteket, több alfaj már a kihalás szélén áll. Én azonban nem ez utóbbival szeretnék érvelni, hanem azzal, hogy minden egyes élet számít.”
Persze nem mindenki gondolkodik hasonlóképpen. Japán például a kapitány letartóztatását követő napokban már megölt egy közönséges barázdásbálnát, majd még legalább négy hasonló példányt a világ jelenlegi második legnagyobb élő állatából, amely éppen a bálnavadászat miatt került fel a sebezhető fajok listájára.
Azért, hogy az óceánok ökoszisztémájának egyensúlyához nagymértékben hozzájáruló tengeri emlőst megvédjék a kihalástól, a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) már jó ideje felfüggesztette vadászatukat. Csakhogy Japán 2018-ban kilépett a bálnavadászati moratóriumból, s azóta is azt hirdeti, hogy halászaik csupán tudományos kutatás céljából vágják le a veszélyeztetett fajokat.
„Régóta követem Paul Watson tevékenységét, és nagyon sokra tartom őt is és a munkásságát is. Bevallom, odavagyok a tengerekért, a Balatontól egészen az Adriáig, vagy a Földközi-tenger legtávolabbi pontjáig. A nagymamám Triesztben született, talán onnan ez a rajongás.”
A víz, a szél, a levegő, az erdők számomra páratlan értéket jelentenek, éppen ezért minden ügy mellé odaállok, amely ezeket az elemeket védi
– indokolta részvételét Szabó Simon színész és színházigazgató, aki a Jane Goodall Intézet Természet- és Környezetvédelmi Egyesület nagyköveteként gyakran adja arcát hasonló megmozdulásokhoz, s most is a neves angol kutató és etológus levelét olvasta fel az egybegyűltek előtt.
Összefogás az állatvédő aktivistáért
A budapesti menet szervezői ugyanakkor a társadalom és a döntéshozók felé azt is jelezni kívánták, hogy a Paul Watson melletti kiállást nagyon fontos ügynek tartják. Ezt a szándékot erősítette, hogy számos szervezet csatlakozott a közös demonstrációhoz, mint például:
- a CPWF,
- a Jane Goodall Intézet,
- a Fridays For Future,
- az Extinction Rebellion,
- a Szurkolók az Állatokért,
- a Macskaárvaház Alapítvány,
- a Vegán Aktivisták Magyarország,
- az Una Terra
- és a Menedék Állatvédő Alapítvány.
A közösen aláírt levelet a kanadai, az amerikai és a dán nagykövetségnek szánták. Előbbi kettőnek postán juttatták el közös álláspontjukat, utóbbinak pedig személyesen, a szombati demonstráció keretében, amelyen támogatólag részt vett a Noé Állatotthon Alapítvány képviselője is, tovább növelve a kapitány mellett kiállók körét és súlyát.
„Amíg a társadalmilag elfogadott, ám erkölcsileg helytelen szokásokhoz ragaszkodik a többség, addig mindenki konfrontációra számíthat, aki ezt megkérdőjelezi. Ez sajnos a természetvédelemre, s igen gyakran az állatvédelemre is igaz. […] A mi célunk az állatok teljes felszabadítása az emberi felsőbbrendűségből fakadó és ezáltal fenntartott elnyomásuk és kizsákmányolásuk alól. Ehhez viszont beszélni kell a problémáról, méghozzá minél gyakrabban és minél szélesebb körben.”
– fejtette ki Husi Sándor portálunknak az eseménnyel kapcsolatban.
Az állat- és környezetvédők tekintete most egy grönlandi bíróságra szegeződik, amely október 2-áig hosszabbította meg Paul Watson letartóztatását. Kérdés, hogy a bálnavadászat-ellenes aktivista vagy a bálnavadászat érdekében lobbizók hangja jutott el hangosabban az illetékes bíróhoz. Az állat- és természetvédők véleménye szerint, érdekektől függetlenül, csak egyetlen etikus és emberséges döntés létezik: Paul Watson szabadon engedése.
Írok, futok, meditálok és vegán vagyok. Csak olyan dolgokkal foglalkozom, amelyekben hiszek, ezért a növényi étrendre is etikai okokból tértem át. Döntésemet a mai napig nem bántam meg, a maratonokat is pontosan úgy futom, mint korábban.