Két héten belül döntenek a dán hatóságok Paul Watson bálnavadászat-ellenes aktivista sorsáról. A kiadatást a japán kormány kérvényezte. Ha a dánok rábólintanak, Japánban tizenöt évnyi börtön várhat rá.
Paul Watson, a Sea Shepherd alapítója jelenleg börtönbüntetését tölti Grönlandon, amit az eredeti négy hónapnyi ítélethez képest most meghosszabbítottak. A meghallgatáson Lars-Christian Sinkbæk, az ügyhöz kirendelt bíró azt mondta, Watsonnak továbbra is őrizetben kell maradnia, amíg a dán kormány nem dönt az ügyével kapcsolatban – írja a The Guardian.
Watson jogi képviselete azonnal fellebbezést nyújtott be a döntés ellen.
Júliusban fogalmam sem volt róla, hogy a születésnapomat a bíróságon fogom tölteni Grönlandon. Az ellenem folytatott eljárás politikai alapú. Jelentéktelen ügy, amit felfújtak. Dánia társadalma arról ismert, hogy nagyon megbízható jogi szempontból, most mégis ez lett belőlük.
Watson ma, a bírósági tárgyalás napján, december 2-án lett 74 éves.
Az aktivista a grönlandi Anstalten nevű börtönben van július 21-e óta, amikor is rendőrök őrizetbe vették, miközben a hajóját tankolta. A letartóztatást indokló vörös jelzést a japán Interpol adta ki. A kiadatást törvényesen működő cég akadályozása, birtokháborítás, magántulajdon rongálása és testi sértés miatt követelik. Ezek a hatóságok állítása szerint akkor történtek, amikor a Sea Shepherd 2010 februárjában felszállt a japán bálnavadászhajó, a Shonan Maru 2 fedélzetére. A vádak alapján akár 15 év börtön is várhat rá Japánban. Paul Watson azonban nem volt jelen, amikor az eset történt.
Az ügyészség is tudja, hogy Watson ott sem volt az állítólagos bűnténykor
Az ügyészség elismeri, hogy Watson nem volt ott, amikor az állítólagos bűntény történt. Ugyanakkor azzal vádolják, hogy részben ő hozta meg azt a döntést, hogy Peter Bethune, a Sea Shepherd egyik aktivistája felszálljon a hajóra, illetve bűzbombát dobjon a fedélzetre. A bűzbomba kémiai összetevői miatt állítólag a legénység egyik tagja könnyebb sérüléseket szenvedett. Ez utóbbi valószínűségét Watson jogi képviselete vitatja.
Bethune-t a tettéért még akkor két év börtönbüntetésre ítélték, amit öt évre felfüggesztettek. Az eljárás során Bethune bűntársként nevezte meg Watsont, cserébe csökkentettek a büntetésén. Watson ügyvédjei szerint védencük nem vett részt a bűntettben, a vádakat pedig nem tartják elég alapos oknak a kiadatáshoz.
Az ügyészség hétfőn azt mondta a bíróságon, Watson a vádak alapján, a dán törvények szerint valószínűleg egy év börtönbüntetésre számíthat. „Az igazságügyi minisztérium az utolsó hiányzó információkat gyűjti be épp Japántól, hogy döntést hozhasson” – mondta Mariam Khalil, Grönland legfőbb ügyésze. „Az igazságügyi minisztérium megerősítette e-mailben 2024. november 30-án, hogy a végső döntés 14 napon belül várható” – tette hozzá.
Az ügyészek 28 napot akartak rátenni Watson fogva tartásának időtartamára, de a bíróság csak december 18-áig engedélyezte a hosszabbítást. Ha a dán kormány úgy dönt, teljesíti Japán kiadatási kérelmét, Watsonnak két hete lesz megtámadni a döntést.
Az aktivista ügyvédjei azt mondják, mivel Watson rendszeresen utazott 2012 óta, amikor is a vörös jelzést kiadta az Interpol – beleértve egy monacói látogatást, ahol Albert herceggel találkozott –, a kiadatás politikai okokra vezethető vissza.
„Ha Japánba küldenek, tudom, hogy nem térek haza többé” – mondta Watson korábban a The Guardiannek.
Paul Watson szabadon engedéséért Jane Goodall etológus és Emmanuel Macron francia elnök is kiállt, valamint tüntettek mellette Budapesten, Koppenhágában, Párizsban, New Yorkban is.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.