Grönlandon vették őrizetbe a bálnavadászat-ellenes mozgalom kulcsfiguráját, a Sea Shepherd alapítóját. Paul Watson ellen Japán adott ki nemzetközi elfogatóparancsot. Watson szervezetének ügyvédei szerint ez azért furcsa, mert a vörös jelzést, amelyet az aktivista a bálnavadászat-ellenes akcióival „érdemelt ki”, tudtukkal már visszavonták.
A John Paul DeJoria nevű hajó éppen Grönlandon, Nuukban kötött ki, hogy tankoljon, amikor a fedélzeten hirtelen rendőrök jelentek meg. Egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján letartóztatták Paul Watsont, a Sea Shepherd tengeri természetvédelmi aktivistaszervezet alapítóját, a Greenpeace társalapítóját – írja a The Guardian a Captain Paul Watson Alapítvány (CPWF) közleménye alapján.
A szervezet beszámolója szerint a rajtaütés éppen egy olyan úton érte őket, ahol japán bálnavadászok orra alá terveztek borsot törni. A Kangei Maru nevű újonnan épített, 48 millió dolláros (több mint 17 milliárd forintos) japán bálnavadászhajó feltartóztatására indultak, a Csendes-óceán északi részére.
Újabb „úszó mészárszék” indult útnak
A 9300 tonnás Kangei Maru májusban indult el Japánból. Alapvető funkciója, hogy feldolgozza azokat a bálnákat, amelyeket kisebb hajók fogtak ki. A bálnavadászatra alkalmas vízi járgányok csúcskategóriája ez: akár 70 tonnás bálnákat is ki tud emelni a vízből, és egyszerre 600 tonna húst is lehet rajta tárolni. Ez teszi lehetővé, hogy hosszú ideig kint tudjon maradni a nyílt vízen.
„Büszkék vagyunk arra, hogy bálnákat ejtünk el, és büszkék vagyunk erre a hajóra is. Ez teszi lehetővé számunkra, hogy idén megkezdjünk egy új típusú, anyahajó-központú bálnavadászatot” – mondta Tokoro Hideki, a Kyodo Senpaku nevű bálnavadász cég elnöke a Kangei Maru sajtóbemutatóján.
Az új hajó a Nisshin Marut váltja fel, amelyet az állatvédők előszeretettel neveztek „úszó mészárszéknek”. Ezt harmincévnyi használat után vezette ki a forgalomból a Kangei Maru, 2020-ban.
Paul Watson sorsa körül még sok a kérdőjel
Azt, hogy Paul Watsont kiadják-e Japánnak, egyelőre nem tudni. Először a kerületi bíróság elé állítják, ahol a rendőrség kérni fogja az őrizetbe vételét, a kiadatásáról csak ezt követően születik döntés.
This morning, Captain Paul Watson was arrested in Nuuk, Greenland by Danish federal police, who boarded the M/Y John Paul DeJoria as soon as it docked.
The crew had stopped to refuel while en route to the Northwest Passage as part of #OpKangeiMaru, our campaign aimed at… pic.twitter.com/ANWoRFiR42
— Captain Paul Watson Foundation 🐋🏴☠️ (@CaptPaulWatson) July 21, 2024
A CPWF tájékoztatása szerint a letartóztatás hátterében egy vörös jelzés állhat. Watson ilyet „korábbi, az Antarktisz térségében tett bálnavadászat-ellenes beavatkozásai miatt” kapott. Ez viszont kollégái szerint egy évtizeddel ezelőtt történt. Az alapítvány ügyvédei ráadásul úgy tudták, hogy a vörös jelzést időközben már vissza is vonták, így meglepte őket a letartóztatás híre.
A CPWF arra kéri minden támogatóját, hogy fogjanak össze, és segítsenek nekik kiszabadítani a 73 éves Watsont. A szervezet szerint politikai hátterű akcióban segédkeznek a hatóságok, és felszólították a dán kormányt, hogy intézkedjenek Watson szabadon bocsátása érdekében.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.