Most olvasott cikk
Letartóztatták Paul Watsont, a neves bálnavadászat-ellenes aktivistát

Letartóztatták Paul Watsont, a neves bálnavadászat-ellenes aktivistát

Paul Watson aktivista, a Sea Shepherd tengeri természetvédelmi szervezet alapítója a kép bal oldalán, mögötte a szervezet halálfejet és szigonyt ábrázoló logója, alatta a "Sea Shepherd" felirat

Grönlandon vették őrizetbe a bálnavadászat-ellenes mozgalom kulcsfiguráját, a Sea Shepherd alapítóját. Paul Watson ellen Japán adott ki nemzetközi elfogatóparancsot. Watson szervezetének ügyvédei szerint ez azért furcsa, mert a vörös jelzést, amelyet az aktivista a bálnavadászat-ellenes akcióival „érdemelt ki”, tudtukkal már visszavonták.

A John Paul DeJoria nevű hajó éppen Grönlandon, Nuukban kötött ki, hogy tankoljon, amikor a fedélzeten hirtelen rendőrök jelentek meg. Egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján letartóztatták Paul Watsont, a Sea Shepherd tengeri természetvédelmi aktivistaszervezet alapítóját, a Greenpeace társalapítóját – írja a The Guardian a Captain Paul Watson Alapítvány (CPWF) közleménye alapján.

A szervezet beszámolója szerint a rajtaütés éppen egy olyan úton érte őket, ahol japán bálnavadászok orra alá terveztek borsot törni. A Kangei Maru nevű újonnan épített, 48 millió dolláros (több mint 17 milliárd forintos) japán bálnavadászhajó feltartóztatására indultak, a Csendes-óceán északi részére.

Újabb „úszó mészárszék” indult útnak

A 9300 tonnás Kangei Maru májusban indult el Japánból. Alapvető funkciója, hogy feldolgozza azokat a bálnákat, amelyeket kisebb hajók fogtak ki. A bálnavadászatra alkalmas vízi járgányok csúcskategóriája ez: akár 70 tonnás bálnákat is ki tud emelni a vízből, és egyszerre 600 tonna húst is lehet rajta tárolni. Ez teszi lehetővé, hogy hosszú ideig kint tudjon maradni a nyílt vízen.

„Büszkék vagyunk arra, hogy bálnákat ejtünk el, és büszkék vagyunk erre a hajóra is. Ez teszi lehetővé számunkra, hogy idén megkezdjünk egy új típusú, anyahajó-központú bálnavadászatot” – mondta Tokoro Hideki, a Kyodo Senpaku nevű bálnavadász cég elnöke a Kangei Maru sajtóbemutatóján.

Az új hajó a Nisshin Marut váltja fel, amelyet az állatvédők előszeretettel neveztek „úszó mészárszéknek”. Ezt harmincévnyi használat után vezette ki a forgalomból a Kangei Maru, 2020-ban.

Paul Watson sorsa körül még sok a kérdőjel

Azt, hogy Paul Watsont kiadják-e Japánnak, egyelőre nem tudni. Először a kerületi bíróság elé állítják, ahol a rendőrség kérni fogja az őrizetbe vételét, a kiadatásáról csak ezt követően születik döntés.

A CPWF tájékoztatása szerint a letartóztatás hátterében egy vörös jelzés állhat. Watson ilyet „korábbi, az Antarktisz térségében tett bálnavadászat-ellenes beavatkozásai miatt” kapott. Ez viszont kollégái szerint egy évtizeddel ezelőtt történt. Az alapítvány ügyvédei ráadásul úgy tudták, hogy a vörös jelzést időközben már vissza is vonták, így meglepte őket a letartóztatás híre.

A CPWF arra kéri minden támogatóját, hogy fogjanak össze, és segítsenek nekik kiszabadítani a 73 éves Watsont. A szervezet szerint politikai hátterű akcióban segédkeznek a hatóságok, és felszólították a dán kormányt, hogy intézkedjenek Watson szabadon bocsátása érdekében.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének