Most olvasott cikk
Dánia döntött, Paul Watson megmenekült a japán börtöntől

Dánia döntött, Paul Watson megmenekült a japán börtöntől

Paul Watson aktivista, a Sea Shepherd tengeri természetvédelmi szervezet alapítója a kép bal oldalán, mögötte a szervezet halálfejet és szigonyt ábrázoló logója, alatta a "Sea Shepherd" felirat

Eldőlt, nem kell mintegy másfél évtizednyi japán börtönbüntetéstől tartania Paul Watson bálnavadászat-ellenes aktivistának. Dánia úgy határozott, nem engedi át az ázsiai ország igazságszolgáltatási rendszerének a Sea Shepherd tengeri természetvédelmi aktivistaszervezet alapítóját.

Dánia elutasította Paul Watson bálnavadászat-ellenes aktivista kiadatására irányuló japán kérelmet – írta meg a Reuters. A hírt a Watsont képviselő dán ügyvédek hozták nyilvánosságra.

Büszkék vagyunk arra, ahogy a szeretteivel együtt végigvittük ezt a jogi és politikai küzdelmet. Most pedig folytathatja a természet tiszteletéért – ezzel együtt az emberiségért és igazságosságért – folytatott harcát. Japán megpróbált elhallgattatni egy olyan embert, akinek az egyetlen bűne az volt, hogy elítélte a tudományos kutatásnak álcázott ipari mészárlást

nyilatkozta François Zimeray, Watson egyik ügyvédje.

A dán igazságügyi minisztérium cikkünk megjelenéséig nem tett közzé a döntéssel kapcsolatban közleményt. Azt ígérték azonban, hogy még kedden sort kerítenek erre.

Watson kapitány hajója, a John Paul DeJoria júliusban éppen Grönlandon, Nuukban kötött ki, hogy tankoljon, amikor rendőrök jelentek meg a fedélzeten. Egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján tartóztatták le a Sea Shepherd aktivistaszervezet alapítóját.

A Captain Paul Watson Alapítvány (CPWF) beszámolója szerint a rajtaütés éppen egy olyan úton érte őket, ahol japán bálnavadászok orra alá terveztek borsot törni. A Kangei Maru nevű újonnan épített, 48 millió dolláros (több mint 17 milliárd forintos) japán bálnavadászhajó feltartóztatására indultak, a Csendes-óceán északi részére.

Az aktivistát egy 2010-es akciója miatt tartóztatták le. Japán vádak szerint engedély nélkül lépett egy társával egy bálnavadászhajó fedélzetére. Állítólag akadályozták a legénységet a munkavégzésben, egyikük meg is sebesült miattuk.

Az ügy pikantériája, hogy Paul Watson valójában nem volt jelen, amikor az eset történt. Ezt az ügyészség is elismerte. Aggályosnak tartották azonban, hogy részben Watson döntése nyomán szállt fel a Sea Shepherd aktivistája a hajóra, valamint dobott bűzbombát a fedélzetre.

Világszerte követelték Paul Watson szabadon bocsátását

Watson letartóztatása nagy nemzetközi visszhangot generált. A kapitány azonnali szabadon bocsátását követelte a neves brit etológus, Jane Goodall és a Jane Goodall Intézet Cet- és Etikai Bizottságának tagjai is. Leszögezték, hogy „dr. Goodall és a Jane Goodall Intézet Cet- és Etikai Bizottságának tagjai egyértelműen elítélik a bálnavadászat gyakorlatát, és határozottan ellenzik, hogy letartóztassanak olyan személyeket, akik együttérzésüket és aggodalmukat fejezik ki a cetfélék és az e fajok egyedeinek jólléte, megőrzése és védelme iránt”.

közleményben hangsúlyozták, a bálnák összetett társadalmi kötelékekkel rendelkező, rendkívül intelligens lények. Ebből fakadóan a bálnavadászat kegyetlen és etikátlan, akármilyen céllal történik is.

Watson mellett Budapesten, Koppenhágában, Párizsban és New Yorkban is tüntettek. Még Emmanuel Macron francia elnök is arra kérte a dán kormányt, hogy a letartóztatott aktivistát ne adják ki Japánnak. De az állatjogi szerepvállalásáról is híres színésznő, Brigitte Bardot, valamint számos európai parlamenti képviselő is Watson szabadon engedését követelte.

Watson korábban a börtönből azt nyilatkozta, Japán szándékai egészen világosak: példát szeretnének vele statuálni, és elrettenteni az állatvédőket attól, hogy akcióba lépjenek. Becslések szerint Japánban akár 15 évnyi börtönbüntetés is várhatott volna az aktivistára.

© 2018-2023 Prove.hu – Empátia Sztori Nonprofit Kft.

Szűrők

Elkészítési idő

Elkészítési idő

Recept típusa

Recept típusa filter

Konyha

Konyha filter

Allergén

Allergének