Megugrott a patkányok száma a nagyvárosokban, kutatók pedig arra jutottak, hogy az elszaporodásuk az átlaghőmérséklet emelkedéséhez köthető. Megállapították, hogy a kutatásaik során vizsgált városok esetében a felmelegedés mértékével korrelált a patkányok számának növekedése.
Ugrásszerűen növekedhet a patkányok száma a városokban a globális felmelegedéssel párhuzamosan – derült ki egy friss tanulmányból. A kutatók 16 város adatait elemezték –nyilvános észleléseket és fertőzési jelentéseket. Végül pedig arra jutottak, hogy Washingtonban, San Franciscóban, Torontóban, New Yorkban és Amszterdamban nőtt a legnagyobb mértékben ezeknek a rágcsálóknak a száma. A vizsgált városok túlnyomó részében – tizenegy városban – azzal szembesültek, hogy „jelentős mértékben növekvő tendenciát mutatott a patkányok száma”.
Az elmúlt évtizedben a patkányok száma
- Washingtonban 390 százalékkal,
- San Franciscóban 300 százalékkal,
- Torontóban 186 százalékkal,
- New Yorkban pedig 162 százalékkal
növekedett. A tanulmány készítői jelezték, hogy néhány nagyváros, például London és Párizs kimaradt a kutatásból, ennek oka azonban egészen prózai: ezek a városok nem szolgáltattak elegendő adatot a patkányok számára vonatkozóan. Mindenesetre „nincs okunk azt gondolni, hogy máshol más lenne a helyzet” – jelentette ki a The Guardian szerint Jonathan Richardson, a virginiai Richmond Egyetem vezető kutatója.
New Yorkban tekintélyes fizetésért kerestek „vérszomjas patkánycézárt”
Az a most publikált tanulmánytól függetlenül is világos volt már eddig is, hogy bizonyos nagyvárosoknak tényleg nagyon meggyűlik a bajuk ezekkel a rágcsálókkal. Eric Adams, New York polgármestere például már 2022 őszén „vérszomjas” parancsnokot keresett a patkányok elleni csatározás élére. A közösségi oldalán közzétett felhívásban a politikus kiemelte, olyan „patkánycézárra” van szüksége, aki hajlandó és képes a „nagyüzemi mészárlásra”.
Ha megvan benned a lendület, az elhivatottság és a gyilkos ösztön ahhoz, hogy szembeszállj New York City irgalmatlan patkánykolóniájával, az álomállásod csak rád vár
– fogalmazott a polgármester.
A városvezetés éves szinten 120-170 ezer dolláros (akkori árfolyamon 46,5-65,9 millió forintos) bért ajánlott a rágcsálók elleni védekezés vezetőjének. Összevetésképp: a városban az átlagbér ekkor bruttó 114 ezer dollár (akkoriban 44,2 millió forint) volt.
Patkány az otthonokban, az üzletekben és a munkahelyeken
Kanada egyik legnagyobb városa, Toronto is egyre nagyobb patkánypopulációnak ad otthont. Tavaly már két városi tanácsos, Alejandra Bravo és Amber Morley is hivatalos kríziskezelési forgatókönyv kidolgozását szorgalmazta.
Egy igazán kritikus életminőségi probléma, mikor az emberek hirtelen azzal szembesülnek, hogy patkányok mennek be az otthonukba, az üzletükbe vagy a munkahelyükre
– fogalmazott Bravo, hozzátéve, hogy mondhatni, „tökéletes patkányviharba” keveredtek.
Toronto segélyvonalán 2023-ban 1600 patkánnyal kapcsolatos bejelentés érkezett, szemben a 2019-es 940 hívással. Ám „valójában fogalmunk sincs arról, mekkora is a populáció, hivatalos felmérés ugyanis nem készült még ezzel kapcsolatban” – mondta Alice Sinia, az Orkin, a legnagyobb kanadai kártevőirtó cég vezető entomológusa.
Az emelkedő átlaghőmérséklet a patkány szaporodásának kedvezhet
Általános igazságként megfogalmazható, hogy a tél küzdelmes időszak a patkányok számára. A torontói hideg telek régebben „az anyatermészet kártevőirtójaként” működtek, a populáció jelentős részével végzett az év ezen időszaka – mondta Sinia. Az emelkedő átlaghőmérséklet azonban beleszólt ebbe az alapvetően kiegyensúlyozottan működő rendszerbe – hangsúlyozták a tanulmány készítői is.
Megállapították, az egyes városok esetében a felmelegedés mértékével korrelált a patkányok számának növekedése – magasabb hőmérsékleten ugyanis az év nagyobb részében szaporodhatnak, és hosszabb ideig tudnak táplálkozni. Richardson szerint egyértelműen ez „a tanulmány legborúsabb konklúziója”.
A kutatók hangsúlyozták, azzal lehet a leginkább megakadályozni a patkány elszaporodását egy városban, ha azt a lehető legkevésbé patkánybaráttá teszik. A szemetet például érdemes zsákok helyett zárt konténerekbe gyűjteni.

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.